Ko je Asad? Nada za demokratiju, pa sinomim za propast
Sirijski vođa Bašar al-Asad druga je generacija porodične dinastije koja je držala vlast više od pet decenija, a njegov nestanak zbog munjevitog napredovanja pobunjenika signalizira zapanjujući preustroj vlasti u strateški vitalnoj bliskoistočnoj naciji.
Svijet 08.12.2024 | 11:10
U Siriji od 2011. traje razorni građanski rat. Zemlja je opustošena i pretvorena u leglo ekstremističke grupe ISIS, dok se istovremeno pretvorila u poprište sukoba međunarodnih sila. U izbjegličkoj krizi milioni su raseljeni iz svojih domova, piše CNN.
Rat je počeo nakon što je Asadov režim odbio popustiti pred masovnim protestima tokom Arapskog proljeća 2011. godine.
Asadove snage su optužene za teška kršenja ljudskih prava i brutalne napade na civile tokom 13-godišnjeg rata, uključujući korištenje hemijskog oružja protiv vlastitog naroda. Sjedinjene Američke Države, Jordan, Turska i Evropska unija na početku rata pozivali su Asada da odstupi s vlasti.
Asad je preuzeo vlast na izborima bez protivkandidata 2000. godine nakon smrti svog oca Hafeza al-Asada, koji se izdigao iz siromaštva, vodio stranku Baath i preuzeo vlast 1970. godine, da bi ubrzo potom postao predsjednikom Sirije. Mlađi Asad odrastao je u sjeni svog oca, sovjetskog saveznika koji je vladao Sirijom tri decenije i pomogao promicanju manjinske alavitske populacije na ključne političke, društvene i vojne položaje.
Ni Hafez al-Asad nije tolerisao neslaganje, okrenuvši se represiji i povremenim ispadima ekstremnog državnog nasilja. Godine 1982. u gradu Hami - koji su pobunjenici zauzeli ove sedmice - Hafez al-Asad je dopustio vojsci i obavještajnim službama da pobiju hiljade njegovih protivnika, okončavši tako ustanak koji je vodilo Muslimansko bratstvo.
Kao drugi sin, koji nije bio predodređen preuzeti očevu dužnost, Asad je studirao oftalmologiju u Londonu sve dok njegov stariji brat i očev nasljednik Basel nije poginuo u saobraćajnoj nesreći 1994. godine. Bašar al-Asad je tada došao u centar pažnje. Počeo je studirati vojnu nauku, a kasnije je postao pukovnik u sirijskoj vojsci, prenosi Index.
Nakon očeve smrti u junu 2000. godine, sirijskom parlamentu trebalo je samo nekoliko sati da promijeni ustav i propisanu dob za predsjednika s 40 godina spusti na 34, koliko je tada bilo Asadu. To mu je omogućilo da naslijedi svog oca na izborima idućeg mjeseca.
Činilo se da su mnogi posmatrači u Evropi i SAD-u ohrabreni novim predsjednikom, koji se predstavljao kao mlađni vođa, navodno sklon uvođenju progresivnijeg i umjerenijeg režima.
Asadova supruga Asma al-Asad, kojom se oženio 2000. godine, bivša investiciona bankarka sirijskog porekla koja je odrasla u Londonu, pomogla je učvrstiti to stajalište. Ali nade Zapada u umjereniju Siriju potonule su kada je novi vođa nastavio njegovati tradicionalne veze Sirije s militantnim grupama poput Hamasa i Hezbolaha. Nakon što je brutalnom silom dočekao prodemokratske proteste 2011. godine, Zapad je prešao na direktnu osudu režima.
Asad je velikom većinom ponovo biran za predsjednika svakih sedam godina, poslednji put na izborima 2021. koje su SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Nemačka i Italija ocenile "lažnim izborima". Asad je sve vreme uživao pomoć Rusije i Irana, sve do danas.
Asad je upozorio zapadne nacije da ne podržavaju pobunjeničke grupe koje se bore protiv njegovih jedinica, predviđajući da će militanti jednog dana napasti SAD i druge saveznike. Asad je 2015. godine rekao da se Sirija neće pridružiti koaliciji pod vođstvom SAD-a koja je usmerena na uništavanje terorističke grupe ISIS, koja je tokom rata preuzela kontrolu nad dijelovima njegove zemlje, već se oslanjao na rusku pomoć.
Ujedinjene nacije su početkom ove godine naglasile da rat ostavio više stotina hiljada mrtvih, više od sedam miliona interno raseljenih i više od šest miliona međunarodnih izbjeglica.
(Nezavisne) Foto: Tanjug/AP
Komentari / 12
Ostavite komentarMiroslav
08.12.2024 12:23Vec vidjeno. Uzivati zastitu jedne od tri velike sile je prolazno. Dok vas trebaju, dok im sluzite uzivate njihovu milost. A onda vas puste, da vas djavo nosi. Zamo u zadnje vreme ameri su tako pustili Avganistan, Rusi upravo pustaju Siriju da je djavo nosi. "Prijateljstvo" izmedju velikih i malih je samo interes i poslusnost. Ko bi rekao da ce Rusi napasti Ukrajinu, slaveni slavene? Ameri su podmetnuli Ukrajinu, Rusima da je mlate. Prljava i gadna "prijateljska" politika, zrtvuje male i slabe.
ODGOVORITERe
08.12.2024 15:29Tako je olbrajtova dovela tvoga gazdu na vlast. Sada ga pustaju niz vodu.
SLEDECI JE BURLE DIKTATOR
08.12.2024 13:34SVE DIKTATORE TREBA TAKO PROTJERATI..PRVOD DODIGA..ISTO TAKO
ODGOVORITEZar ti porediš
08.12.2024 14:19Naš narod da sirijcima? Mi da nekog otjerani? Ok, slobu smo otjerali. Ipak ima nade.
Te
08.12.2024 14:40Ali on ne ubija nikoga samo vrijedja ko ga ne slusa.
pero
08.12.2024 15:36al vi srbi,nemate muda za to
Nikola
08.12.2024 14:35Ovako bi mogla da prođe i republika Srpska , izgleda da burle nešto zna dok je krenuo u neviđenu pljačku svega,
ODGOVORITEMladjo G
08.12.2024 15:21Tako ce i Dodik zavrsiti. Samo sto ce se izvuci kao i ovaj. Kao nestao avion, smatra se mrtvim bla,bla,bla.. A lova se uzela za 124 koljena..
ODGOVORITEDodik = Asad
08.12.2024 15:37Dodik je Asad RS-e.
ODGOVORITELici
08.12.2024 16:26Ovaj je jaran sa Đukanovićem i Dodikom? I ovog drugog još samo Rusija drži da se ne oduva "dašak" demokratije.
ODGOVORITEIdealno
08.12.2024 18:41Nesto mi pade na pamet da je Jugoslavija imala dobre ekonomske odnose sa Egiptom, Alzirom, Sirijom, Irakom, Libijom...nasi radnici su isli tamo raditi a u svim tim zemljama su se posle desili ratovi, negdje manje, negdje vise... Isto se desilo i nama. Ko da je neko prokletstvo palo na sve nas...
ODGOVORITEJedno je sigurno
08.12.2024 18:52Najveci SIN Sirije i svoga naroda.Vremena ce vas sve uvjeriti.....
ODGOVORITE