Отворена истрага против предсједника Јужне Кореје

Јужнокорејски тужиоци отворили су истрагу против предсједника те земље, Јун Сук Јеола, као и против министара унутрашњих послова и одбране, због покушаја увођења ратног стања у земљи, јавила је данас агенција Јонхап.

Свијет 05.12.2024 | 07:50
Отворена истрага против предсједника Јужне Кореје

Истрага против Јун Сук Јеола је покренута на основу пријаве за издају и друге сличне оптужбе коју је поднијела мања опозициона партија Обнова, док је другу поднијела група од 59 активиста, а оне се односе и на бившег министра одбране Ким Јонг Хјуна, начелника Генералштаба јужнокорејске војске генерала Парк Ан Суа и министра унутрашњих послова Ли Санг Мина, због њихове улоге у проглашењу и, касније, укидању ратног стања у тој земљи.

Канцеларија за истраживање корупције такође је примила пријаве у којима се предсједник Јужне Кореје и други високи званичници оптужују за издају, и тренутно се разматра да ли ће спровести своју истрагу о томе или ће пријаве прослиједити полицији.

Полицији је наложено да хитно забрани путовање Ким Јонг Хјуну, бившем министру одбране, чију је оставку јутрос прихватио предсједник Јун Сук Јеол, због ризика од његовог бјекства.

Високи полицијски званичник Ву Џонг Су рекао је на данашњој конференцији за новинаре да је дао инструкције шефу безбједности да “хитно забрани путовање” Киму и размотри све друге мјере које је потребно предузети.

Ким се јуче извинио због своје улоге у проглашењу ратног стања у тој земљи, а неки локални медији су навели да је министар одбране био тај који је предложио идеју о проглашењу ратног стања предсједнику Јужне Кореје. Исту тврдњу је поновио министар унутрашњих послова Ли Санг Мин током јутрошње конференције за новинаре.

У исто вријеме, владајућа Партија моћи народа (ППП) затражила је данас од полиције појачану личну заштиту за свог лидера Хан Донг Хуна.

-Постоји велика забринутост за безбједност предсједавајућег Хана, уз гласине да је јединица за хапшење била послата да га ухапси после проглашења ратног стања. Појачали смо обезбјеђење за њега са наше стране, али је тражено и обезбјеђење полиције - рекао је званичник те странке за Јонхап.

Највећа опозициона Демократска странка (ДП) је раније саопштила да је током накратко проглашеног ратног стања у тој земљи било покушано хапшење предсједника Народне скупштине Вуа Вон Шика и лидера ППП и ДП када су упали у зграду парламента касно у уторак, са намјером да одрже сједницу парламента, на којој је изгласана резолуција којом се тражи укидање ратног стања.

(Тањуг) Фото: ЕПА-ЕФЕ/YОНХАП

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Арса

05.12.2024 08:18

Ето примјера како треба да ради скупштина,тачније она погрешне одлуке предсједника одмах суспендује и контролише рад владе а не као код нас где лажни предсједник наређује скупштини и влади шта треба да раде.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДРЖАВА

05.12.2024 16:53

ЕТО ГА ТО ЈЕ ОНО ШТО НА БАЛКАНУ НЕ ПОСТОЈИ И НИКАД И НИЈЕ ПОСТОЈАЛО. ДРЖАВА.

Name

Ах арса

06.12.2024 00:36

Није проблем бих или слични, проблем су велики играчи, играчи попут Русије. Ти се сад овде позиваш на демократске структуре, исте би и ти лично хтио, а Путина у небеса дижеш. Тако многи наши.

Name

Како то сад

05.12.2024 09:47

А код нас полиција сипа правосудје директори нацелници сви морају радити у корист корумпираних политицара! Обратнооо! Обрнути Западни балкан!!!! Корумпирани харају изнад закона! Са папцима родбином кумовима подобним купљеним подмазаним !!!!! Калигуле 21 вијека на брдовитом

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ах ах арса

07.12.2024 08:33

Ма, не "дизем у небеса Путина" сваки дан...дизем данас Јеолу....и тако сваки дан се окренем неком другом...ја сам "сунцокрет"...