Otvorena istraga protiv predsjednika Južne Koreje
Južnokorejski tužioci otvorili su istragu protiv predsjednika te zemlje, Jun Suk Jeola, kao i protiv ministara unutrašnjih poslova i odbrane, zbog pokušaja uvođenja ratnog stanja u zemlji, javila je danas agencija Jonhap.
Svijet 05.12.2024 | 07:50Istraga protiv Jun Suk Jeola je pokrenuta na osnovu prijave za izdaju i druge slične optužbe koju je podnijela manja opoziciona partija Obnova, dok je drugu podnijela grupa od 59 aktivista, a one se odnose i na bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjuna, načelnika Generalštaba južnokorejske vojske generala Park An Sua i ministra unutrašnjih poslova Li Sang Mina, zbog njihove uloge u proglašenju i, kasnije, ukidanju ratnog stanja u toj zemlji.
Kancelarija za istraživanje korupcije takođe je primila prijave u kojima se predsjednik Južne Koreje i drugi visoki zvaničnici optužuju za izdaju, i trenutno se razmatra da li će sprovesti svoju istragu o tome ili će prijave proslijediti policiji.
Policiji je naloženo da hitno zabrani putovanje Kim Jong Hjunu, bivšem ministru odbrane, čiju je ostavku jutros prihvatio predsjednik Jun Suk Jeol, zbog rizika od njegovog bjekstva.
Visoki policijski zvaničnik Vu Džong Su rekao je na današnjoj konferenciji za novinare da je dao instrukcije šefu bezbjednosti da “hitno zabrani putovanje” Kimu i razmotri sve druge mjere koje je potrebno preduzeti.
Kim se juče izvinio zbog svoje uloge u proglašenju ratnog stanja u toj zemlji, a neki lokalni mediji su naveli da je ministar odbrane bio taj koji je predložio ideju o proglašenju ratnog stanja predsjedniku Južne Koreje. Istu tvrdnju je ponovio ministar unutrašnjih poslova Li Sang Min tokom jutrošnje konferencije za novinare.
U isto vrijeme, vladajuća Partija moći naroda (PPP) zatražila je danas od policije pojačanu ličnu zaštitu za svog lidera Han Dong Huna.
-Postoji velika zabrinutost za bezbjednost predsjedavajućeg Hana, uz glasine da je jedinica za hapšenje bila poslata da ga uhapsi posle proglašenja ratnog stanja. Pojačali smo obezbjeđenje za njega sa naše strane, ali je traženo i obezbjeđenje policije - rekao je zvaničnik te stranke za Jonhap.
Najveća opoziciona Demokratska stranka (DP) je ranije saopštila da je tokom nakratko proglašenog ratnog stanja u toj zemlji bilo pokušano hapšenje predsjednika Narodne skupštine Vua Von Šika i lidera PPP i DP kada su upali u zgradu parlamenta kasno u utorak, sa namjerom da održe sjednicu parlamenta, na kojoj je izglasana rezolucija kojom se traži ukidanje ratnog stanja.
(Tanjug) Foto: EPA-EFE/YONHAP
Komentari / 5
Ostavite komentarArsa
05.12.2024 08:18Eto primjera kako treba da radi skupština,tačnije ona pogrešne odluke predsjednika odmah suspenduje i kontroliše rad vlade a ne kao kod nas gde lažni predsjednik naređuje skupštini i vladi šta treba da rade.
ODGOVORITEDRŽAVA
05.12.2024 16:53ETO GA TO JE ONO ŠTO NA BALKANU NE POSTOJI I NIKAD I NIJE POSTOJALO. DRŽAVA.
Ah arsa
06.12.2024 00:36Nije problem bih ili slični, problem su veliki igrači, igrači poput Rusije. Ti se sad ovde pozivaš na demokratske strukture, iste bi i ti lično htio, a Putina u nebesa dižeš. Tako mnogi naši.
Kako to sad
05.12.2024 09:47A kod nas policija sipa pravosudje direktori nacelnici svi moraju raditi u korist korumpiranih politicara! Obratnooo! Obrnuti Zapadni balkan!!!! Korumpirani haraju iznad zakona! Sa papcima rodbinom kumovima podobnim kupljenim podmazanim !!!!! Kaligule 21 vijeka na brdovitom
ODGOVORITEAh ah arsa
07.12.2024 08:33Ma, ne "dizem u nebesa Putina" svaki dan...dizem danas Jeolu....i tako svaki dan se okrenem nekom drugom...ja sam "suncokret"...