Фирме са црне листе покушавају да заобиђу санкције
Групација Инвицтус, која је раније пословала под називом Инфинити, а која је на америчкој црној листи, није успјела да опстане јер су им банке отказале сарадњу. Ни регистровање новог правног субјекта под другим именом није помогло, па су из ове фирме кренули у борбу за измјену закона, који би приморао банке да послују с њима.
Република Српска 23.11.2024 | 20:02
Групација Инвицтус поднијела је Народној скупштини приједлог иницијативе да се закон о платном промету измијени, на начин да се банке, које нису хтјеле пословати са фирмама које су на ОФАЦ-овој листи, приморају да ипак промијене мишљење, а у супротном слиједи казна до 80.000, сазнаје портал Цапитал. Из ове групације поручили су да одбијање банака да им отворе пословне рачуне представља кршење закона, а за посљедицу је имало гашење фирми и неколико стотина отказа.
„Наш циљ је да се измјенама закона јасно и прецизно дефинише на који начин банке, као носиоци јавног овлашћења, смију односно не смију да поступају у односима са клијентима, не остављајући им простора за злоупотребе, дискриминацију и произвољна тумачења. Управо на таквим основама банке су доносиле одлуке од увођења санкција на овамо и уз досад незабиљежену праксу нарушиле основна права, уништиле радна мјеста и угрозиле животну егзистенцију. Сматрамо да се, зарад свих привредника у Српској, актуелних и будућих, таква ситауција не смије поновити.
Такође, тражимо и да се утврди одговорност првих људи Агенције за банкарство Републике Српске, имајући у виду да је Агенција, иако директно надлежна за контролу пословања банака, у овако озбиљној ситуацији пропустила да реагује и предузме одговарајуће мјере, чиме је, баш као и банке, угрозила на стотине радних мјеста у Српској“, поручили су из ове групације.
Како кажу, превасходни циљ Агенције за банкарство Републике Српске је заштита привреде и свих привредника у Српској, а када су банке затвориле рацуне, истичу да је реакција Агенциије изостала. На наш позив Агенцији јавио се портир, који је казао да нико из управе нити из одсијека за односе с јавношћу није присутан. Народни посланик Игор Црнадак истиче да би ова групација требало да се запита зашто банке одбијају сарадњу.
„Оно што је чудно и што нам на прву привлачи пажњу, јесте да у Републици Српској имате преко 25.000 разних предузећа, самосталних предузетника и других субјеката и нико нема проблем са банкама осим ових неколико, који галаме сваки дан на телевизији. Тако да то је нешто што свакако привлачи пажњу и што ће нас натјерати да врло пажљиво погледамо читаву ову иницијативу, јер мислим да је врло могуће да се ради о покушају корумпираних фирми, корумпираних појединаца, који су стотине милиона извукли од овог народа у своје приватне џепове, да маскирају своје дјеловање за наредни период и наставе са истим тим послом“, каже Црнадак.
Додаје да ако крше законе, нека их надлежни санкционишу, нема потребе да се диже велика бука и да се иницијативе шаљу у Народну скупштину. Економисти упозоравају, уколико се усвоји иницијатива, то ће банке довести у незавидан положар, с једне стране ће бити приморане на отварање рачуна, а с друге знају да је то по њих ризичан потез.
„Овде је апсолутно право, нећу рећи небитно, али потпуно са стране и погажено и то јесте чињеница да овде ради принцип силе и банкама је, по свему што можете да закључите, речено или ви затварате њихове рачуне, или ми затварамо вас, кроз кроз свифтовем јер ви не можете да послујете без свифта. И то је толико просто и једноставно.
Е сад, гурати банке да то морају, могао би се проблем додатно усложити, јер ако би се онда банке стављале на црне листе, онда је дефинитивно у проблему цијела привреда, сво становништво, ради се о системским банкама, које не смију бити на тај начин изоловане“, истиче економиста Јелена Тривић.
Иако још увијек није сигурно да ли ће иницијатива бити пред посланицима, довољно је да се присјетимо Додикове изјаве како ће изаћи с подацима о банкама и њиховим манипулацијама, након чега је услиједио Закон о банкама, којим се укида слање опомене због кашњења са отплатом, некаматоносни приходи, одржавање кредитне партије, те подизавње готовине на банкоматима.
(БН) Фото: БН
Коментари / 16
Оставите коментарX
23.11.2024 20:27Сви путеви воде кроз Бакинце, тамо је васе ријесење мазлуми. Најлаксе питање је ГДЈЕ СУ ПАРЕ Милокраде ?
ОДГОВОРИТЕМиле
24.11.2024 11:48Не знам ја, питајте прасца, ин их је појео!
Милан
24.11.2024 12:18Не могу лопови без пљацке.
Забрана свима
23.11.2024 20:28Институцијсма и појединцима да сарађују са њима.који са сy офац листе...На сајту америчке амбасаде у бих те се наводи да сви правни сљедбениици истих добиће забрану рада итд.не знам како це се понијети јавна предузећа и други ако морају прекинути сарадњу а не смију од миле
ОДГОВОРИТЕМицко
23.11.2024 20:28Да правосудне институције раде свој посао,ови не би били у прилици да траже измјене Закона за наставак свога криминалног дјеловања.
ОДГОВОРИТЕПобогу
24.11.2024 07:58Корумпирани политицари Праве законе за себе од рата па до данас !!! Да се покрију! Ниста ново ту нема! То и птице на грани знају! Али Медјународна подмазана типа ињцко смит лајцек вигемарк марфи итд итд плејадаа лопова умрезенух и тако Селманови потковани пролазе годинамаа пљацкее и исисавања будзета дрзаве и народа!!
Фочак Р. К.
23.11.2024 20:46У посљедњих неколико деценија први потез американаца у интересу Срба из Српске. Газе црвену пљачкашку багру.
ОДГОВОРИТЕПеро
23.11.2024 20:54Јурисдикцију над банкама има ЦБ БИХ и међународна заједницаНикакав ентитетски закон не важи за њихОпет бацање прашине у очи народу ко ето ми смо држава и бла бла блбаМоже се само догодитри да све Банке затворе своје пословање у РС и да идемо у ФБИХ у банке.
ОДГОВОРИТЕАрса
23.11.2024 21:18Доста сте пара извукли из буџета ако сте толико способни отворите фирму на Кипру или у Швицарској,били где,можете и у Дубаију,свугде су потребни стручњаци из те бранше,али тамо нема бурле и Игора да наштимавају тендере па вам се зато неда.И на крају да ли је кога брига што је на десетине хиљада људи остало без посла приликом приватизације зашто би онда неко бринуо за ваших пар стотина радника.
ОДГОВОРИТЕМа
23.11.2024 21:53Ма какав Инвицтус иза свега стоји Милорад Додик и син Игор.Могу да наслутим да уколико тај закон буде у најави.За очекивати би било да ће већина у Народној скупштини то и прихватити.Такође за очекивати је и да ће се јавити америчка амбасада са упозорењем посланицима.У том случају сви посланици који буду гласали би могли доћи на америчку црну листу.Не вјерујем да ће американци пустити низ воду домаће и стране банке које послују овдје.
ОДГОВОРИТЕПобогу спасавајте
24.11.2024 08:02Банке зар није било доста пљацке радника збиг лоповске приватизације пљацка банака ресурса сумаа ријекаа голицки зградољубааа директораа пљацкаса за партије тј Групе Лопова ! Позиције коалиције опозиције родбинеее кумова папака прелетаца! Доклееее има ли краја Пљацки Стољеца! !????????
Мајкица Роквиц
23.11.2024 22:05Похапсити ове привредне папцине, све од реда!
ОДГОВОРИТЕВајо
24.11.2024 08:26Треба измијенити законе, и написати да Бурло и лопови око њега, могу да раде шта год пожеле, да су изнад закона. И овако пљачкају, отимају, краду, расељавају, убијају некажњено, па то треба ставити у закон. Бурло и Бурлићи су изнад РС и закона, а глупи народ нека пасе траву, нисмо ништа боље ни заслужили.
ОДГОВОРИТЕРе
24.11.2024 14:03Пробали су са тзв законом о имунитету, јбг није просло јер Уставни суд је капа!
Искрено
24.11.2024 08:37Те фирме су зло за српски народ и за Републику Српску све им.узети и блокирати и вратити народу и држави одакле је.и отето...
ОДГОВОРИТЕА
24.11.2024 22:13Је ли то вама зао сто не пропадају српске фирме у којима срби зарадјују плате. Издајници сиктер у педерацију...
ОДГОВОРИТЕ