Дејтон је учврстио Српску и добио своју потврду кроз вријеме

Данас се обиљежава 29. годишњица Општег оквирног споразума за мир у БиХ, познатијег као Дејтонски споразум. Парафиран је 21. новембра 1995. године у граду Дејтон у америчкој држави Охајо и означио је крај рата у Босни и Херцеговини. Какви су ефекти Дејтонског споразума и да ли је скоро 3 деценије након парафирања и потписивања, вријеме за његово распакивање?

Република Српска 21.11.2024 | 13:14
Дејтон је учврстио Српску и добио своју потврду кроз вријеме

Давне 1995. године, у Босни и Херцеговини је бјеснио крвави рат. Након више безуспјешних покушаја постизања мировног споразума, представници зараћених страна сјели су за преговарачки сто у америчкој војној бази Рајт Петерсон код Дејтона. 21. новембра 1995. преговори су окончани, а најважнији ефекати су: крај рата у Боси и Херцеговини и међународна потврда постојања Републике Српске.

Дејтонским споразумом рат је заустављен. У Бањалуци се славило, док је на Палама, ратној престоници Републике Српске преовладавало жаљење, међутим на крају сви су га сви прихватили. Босна и Херцеговина је тада подијељена на два ентитета: Републику Српску и Федерацију БиХ. Од тада до данас држава почива на дејтонским тековинама, а у скоро три деценије са свих страна, свако мало су се чуле најаве о његовом распакивању и другачијом организацијом Босне и Херцеговине. 

Донио је мир, али све друге међусобне проблеме у БиХ није окончао.

"Јасно је да је Дејтон на неки начин добио своју потврду кроз вријеме да је одржив а највећа тековина је обезбјеђење мира на овим просторима и он има ту историјску карактеристику", поручио је Младен Босић бивши предсједник СДС-а.

"Тај споразум направио баланс између захтјева за самосталношћу Републике Српске која се остварила у правом смислу те ријечи, а посебно је због међународног фактора остао тај оквир који се зове Босна и Херцеговина и ја мислим да је Дејтон посљедњи велики примјер успјешне међународне активности", сматра почасни предсједник ПДП-а Младен Иванић. 

Све оне недоречености и простор за различита тумачења који је Дејтон оставио, од тада готово сви политичари у Босни и Херцеговини злоупотребљавају на свој начин.

"Тако да бих рекла да се налазимо у једној веома парадоксалној ситуацији гдје сви видимо да нешто не штима, а нико не жели да промијени било шта што би омогућило искорак напријед", сматра политиколог Тања Топић. 

Док се годинама не зна гдје је нестао оригинални примјерак Дејтонског споразума и да ли је уопште стигао у БиХ, готово да није било периода да се није помињало распакивање овог споразума. Таква реторика поново се појачала након побједе Доналда Трампа, међутим за овакве жеље међународна подршка и даље не постоји.

"У главама доносилаца одлука у САД то не може да се дира. То су симболи њихове моћи. Док је Америка прва у свијету поготово Трампова Америка, много се варају ови који славе неодговорно у име Републике Српске и српске нације", сматра политички аналитичар Душан Јањић. 

БиХ још није успјела да заживи без присуства високих представника. Одмах након потписивања споразума, политичари су најављивали демократско друштво и економски напредак. Ипак, за ових 29 година, готово ништа од тога грађани нису видјели. Све што смо осјетили на својој кожи јесу неправда и корупција на сваком кораку. Дејтонска и демократска БиХ само је једна замисао која се већ три деценије у пракси не проводи.

(БН)

Коментари / 15

Оставите коментар
Name

Марко

21.11.2024 13:58

Ја сам за то да управу над вођењем комплетне БИХ заједно са ентитетима преузму велике силе, потписнице мира и сигурности, типа Америчка влада да води БИХ 4 године, затим Њемачка, Француска итд. Да се орјентишу на економију, подизање животног стандарда, довођење страних инеститора. Кад већ наше политичке елите нису способне за аман баш ништа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

21.11.2024 14:36

Марко, Ви би нас испоруцили свабама, ма јел могуце, где вам је памет? Историским дзелатима би препустили Србе, узас. Како да свабама и устасама опростимо и заборавимо, милијон убијених Срба? Никад, никад .... .

Name

“”””

21.11.2024 14:39

Свака ти част, најбоље би било

Name

Папа Мајк

21.11.2024 15:56

Браво Марко!!!

Name

Ре

21.11.2024 16:21

Подрзавам и потписујем. Вјерујте свима би нам било боље.

Name

Дела

21.11.2024 17:06

Мислис да би ти било боље ?

Name

Морославе

21.11.2024 19:25

Ти опет о угрожености. Схвати једном да су то сад демократске земље.

Name

А то што се

22.11.2024 01:04

Тамо већ трећа генерација рађа и уредно живи у тим окупаторским земљама, за то су довољно добре, јел Мирославе. А овде нешто прдиш, као да си наше вође водиле увијек добру политику, од мајских преврата па на овамо.

Name

Милан за Мирослава

22.11.2024 08:35

Нема веци дзелата од ови дезертера,лопова и лазова. Сву су нам омладину растјерали.

Name

Јарић Живадин

22.11.2024 11:08

Мислиш да инвеститори воле Србе па да их запосле, они дођу направе паре и нестану.. Ено ти примјер, у Крагујевацу фабрика затворна преко ноћи раднике на улицу и не исплаћане плате, иста фирма има у Лозници и највалила је већ отказе селе се у Африку узму подстицај од Државе и када то истекне нестају.. Ено ти исто примјер у Малом Зворнику Турска фирма преко ноћи спаковала машине и нестали радницима 4 мјесеца плате нису исплаћивали

Name

Мики

23.11.2024 14:31

Е мој Марко одакле ти таква памет ,шта мислиш да у твојој кући организују живот твоје комшије и утврдјују шта све мораш да радиш а да се ти ме питаш ништа.

Name

АР

21.11.2024 14:18

Вријеме него ста Срање које нас је костало 30 година сипање у супље буре

ОДГОВОРИТЕ
Name

јаа____аа

21.11.2024 14:44

Никад више заједно,али ипак амери ме брину,све је ово било на брзину.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

21.11.2024 15:11

Нико не спомиње најважније да се престало ратовати,да су се људи вратили својим кућама и почели поново да живе

ОДГОВОРИТЕ
Name

БОБ РОЦК

21.11.2024 16:59

Нису они сјели за преговарачки што,они су приведени,та тројица

ОДГОВОРИТЕ