Dejton je učvrstio Srpsku i dobio svoju potvrdu kroz vrijeme

Danas se obilježava 29. godišnjica Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, poznatijeg kao Dejtonski sporazum. Parafiran je 21. novembra 1995. godine u gradu Dejton u američkoj državi Ohajo i označio je kraj rata u Bosni i Hercegovini. Kakvi su efekti Dejtonskog sporazuma i da li je skoro 3 decenije nakon parafiranja i potpisivanja, vrijeme za njegovo raspakivanje?

Republika Srpska 21.11.2024 | 13:14
Dejton je učvrstio Srpsku i dobio svoju potvrdu kroz vrijeme

Davne 1995. godine, u Bosni i Hercegovini je bjesnio krvavi rat. Nakon više bezuspješnih pokušaja postizanja mirovnog sporazuma, predstavnici zaraćenih strana sjeli su za pregovarački sto u američkoj vojnoj bazi Rajt Peterson kod Dejtona. 21. novembra 1995. pregovori su okončani, a najvažniji efekati su: kraj rata u Bosi i Hercegovini i međunarodna potvrda postojanja Republike Srpske.

Dejtonskim sporazumom rat je zaustavljen. U Banjaluci se slavilo, dok je na Palama, ratnoj prestonici Republike Srpske preovladavalo žaljenje, međutim na kraju svi su ga svi prihvatili. Bosna i Hercegovina je tada podijeljena na dva entiteta: Republiku Srpsku i Federaciju BiH. Od tada do danas država počiva na dejtonskim tekovinama, a u skoro tri decenije sa svih strana, svako malo su se čule najave o njegovom raspakivanju i drugačijom organizacijom Bosne i Hercegovine. 

Donio je mir, ali sve druge međusobne probleme u BiH nije okončao.

"Jasno je da je Dejton na neki način dobio svoju potvrdu kroz vrijeme da je održiv a najveća tekovina je obezbjeđenje mira na ovim prostorima i on ima tu istorijsku karakteristiku", poručio je Mladen Bosić bivši predsjednik SDS-a.

"Taj sporazum napravio balans između zahtjeva za samostalnošću Republike Srpske koja se ostvarila u pravom smislu te riječi, a posebno je zbog međunarodnog faktora ostao taj okvir koji se zove Bosna i Hercegovina i ja mislim da je Dejton posljednji veliki primjer uspješne međunarodne aktivnosti", smatra počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić. 

Sve one nedorečenosti i prostor za različita tumačenja koji je Dejton ostavio, od tada gotovo svi političari u Bosni i Hercegovini zloupotrebljavaju na svoj način.

"Tako da bih rekla da se nalazimo u jednoj veoma paradoksalnoj situaciji gdje svi vidimo da nešto ne štima, a niko ne želi da promijeni bilo šta što bi omogućilo iskorak naprijed", smatra politikolog Tanja Topić. 

Dok se godinama ne zna gdje je nestao originalni primjerak Dejtonskog sporazuma i da li je uopšte stigao u BiH, gotovo da nije bilo perioda da se nije pominjalo raspakivanje ovog sporazuma. Takva retorika ponovo se pojačala nakon pobjede Donalda Trampa, međutim za ovakve želje međunarodna podrška i dalje ne postoji.

"U glavama donosilaca odluka u SAD to ne može da se dira. To su simboli njihove moći. Dok je Amerika prva u svijetu pogotovo Trampova Amerika, mnogo se varaju ovi koji slave neodgovorno u ime Republike Srpske i srpske nacije", smatra politički analitičar Dušan Janjić. 

BiH još nije uspjela da zaživi bez prisustva visokih predstavnika. Odmah nakon potpisivanja sporazuma, političari su najavljivali demokratsko društvo i ekonomski napredak. Ipak, za ovih 29 godina, gotovo ništa od toga građani nisu vidjeli. Sve što smo osjetili na svojoj koži jesu nepravda i korupcija na svakom koraku. Dejtonska i demokratska BiH samo je jedna zamisao koja se već tri decenije u praksi ne provodi.

(BN)

Komentari / 15

Ostavite komentar
Name

Marko

21.11.2024 13:58

Ja sam za to da upravu nad vođenjem kompletne BIH zajedno sa entitetima preuzmu velike sile, potpisnice mira i sigurnosti, tipa Američka vlada da vodi BIH 4 godine, zatim Njemačka, Francuska itd. Da se orjentišu na ekonomiju, podizanje životnog standarda, dovođenje stranih inestitora. Kad već naše političke elite nisu sposobne za aman baš ništa.

ODGOVORITE
Name

Miroslav

21.11.2024 14:36

Marko, Vi bi nas isporucili svabama, ma jel moguce, gde vam je pamet? Istoriskim dzelatima bi prepustili Srbe, uzas. Kako da svabama i ustasama oprostimo i zaboravimo, milijon ubijenih Srba? Nikad, nikad .... .

Name

“”””

21.11.2024 14:39

Svaka ti čast, najbolje bi bilo

Name

Papa Majk

21.11.2024 15:56

Bravo Marko!!!

Name

Re

21.11.2024 16:21

Podrzavam i potpisujem. Vjerujte svima bi nam bilo bolje.

Name

Dela

21.11.2024 17:06

Mislis da bi ti bilo bolje ?

Name

Moroslave

21.11.2024 19:25

Ti opet o ugroženosti. Shvati jednom da su to sad demokratske zemlje.

Name

A to što se

22.11.2024 01:04

Tamo već treća generacija rađa i uredno živi u tim okupatorskim zemljama, za to su dovoljno dobre, jel Miroslave. A ovde nešto prdiš, kao da si naše vođe vodile uvijek dobru politiku, od majskih prevrata pa na ovamo.

Name

Milan za Miroslava

22.11.2024 08:35

Nema veci dzelata od ovi dezertera,lopova i lazova. Svu su nam omladinu rastjerali.

Name

Jarić Živadin

22.11.2024 11:08

Misliš da investitori vole Srbe pa da ih zaposle, oni dođu naprave pare i nestanu.. Eno ti primjer, u Kragujevacu fabrika zatvorna preko noći radnike na ulicu i ne isplaćane plate, ista firma ima u Loznici i najvalila je već otkaze sele se u Afriku uzmu podsticaj od Države i kada to istekne nestaju.. Eno ti isto primjer u Malom Zvorniku Turska firma preko noći spakovala mašine i nestali radnicima 4 mjeseca plate nisu isplaćivali

Name

Miki

23.11.2024 14:31

E moj Marko odakle ti takva pamet ,šta misliš da u tvojoj kući organizuju život tvoje komšije i utvrdjuju šta sve moraš da radiš a da se ti me pitaš ništa.

Name

AR

21.11.2024 14:18

Vrijeme nego sta Sranje koje nas je kostalo 30 godina sipanje u suplje bure

ODGOVORITE
Name

jaa____aa

21.11.2024 14:44

Nikad više zajedno,ali ipak ameri me brinu,sve je ovo bilo na brzinu.

ODGOVORITE
Name

Marko

21.11.2024 15:11

Niko ne spominje najvažnije da se prestalo ratovati,da su se ljudi vratili svojim kućama i počeli ponovo da žive

ODGOVORITE
Name

BOB ROCK

21.11.2024 16:59

Nisu oni sjeli za pregovarački što,oni su privedeni,ta trojica

ODGOVORITE