Dejton je učvrstio Srpsku i dobio svoju potvrdu kroz vrijeme
Danas se obilježava 29. godišnjica Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, poznatijeg kao Dejtonski sporazum. Parafiran je 21. novembra 1995. godine u gradu Dejton u američkoj državi Ohajo i označio je kraj rata u Bosni i Hercegovini. Kakvi su efekti Dejtonskog sporazuma i da li je skoro 3 decenije nakon parafiranja i potpisivanja, vrijeme za njegovo raspakivanje?
Republika Srpska 21.11.2024 | 13:14
Davne 1995. godine, u Bosni i Hercegovini je bjesnio krvavi rat. Nakon više bezuspješnih pokušaja postizanja mirovnog sporazuma, predstavnici zaraćenih strana sjeli su za pregovarački sto u američkoj vojnoj bazi Rajt Peterson kod Dejtona. 21. novembra 1995. pregovori su okončani, a najvažniji efekati su: kraj rata u Bosi i Hercegovini i međunarodna potvrda postojanja Republike Srpske.
Dejtonskim sporazumom rat je zaustavljen. U Banjaluci se slavilo, dok je na Palama, ratnoj prestonici Republike Srpske preovladavalo žaljenje, međutim na kraju svi su ga svi prihvatili. Bosna i Hercegovina je tada podijeljena na dva entiteta: Republiku Srpsku i Federaciju BiH. Od tada do danas država počiva na dejtonskim tekovinama, a u skoro tri decenije sa svih strana, svako malo su se čule najave o njegovom raspakivanju i drugačijom organizacijom Bosne i Hercegovine.
Donio je mir, ali sve druge međusobne probleme u BiH nije okončao.
"Jasno je da je Dejton na neki način dobio svoju potvrdu kroz vrijeme da je održiv a najveća tekovina je obezbjeđenje mira na ovim prostorima i on ima tu istorijsku karakteristiku", poručio je Mladen Bosić bivši predsjednik SDS-a.
"Taj sporazum napravio balans između zahtjeva za samostalnošću Republike Srpske koja se ostvarila u pravom smislu te riječi, a posebno je zbog međunarodnog faktora ostao taj okvir koji se zove Bosna i Hercegovina i ja mislim da je Dejton posljednji veliki primjer uspješne međunarodne aktivnosti", smatra počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić.
Sve one nedorečenosti i prostor za različita tumačenja koji je Dejton ostavio, od tada gotovo svi političari u Bosni i Hercegovini zloupotrebljavaju na svoj način.
"Tako da bih rekla da se nalazimo u jednoj veoma paradoksalnoj situaciji gdje svi vidimo da nešto ne štima, a niko ne želi da promijeni bilo šta što bi omogućilo iskorak naprijed", smatra politikolog Tanja Topić.
Dok se godinama ne zna gdje je nestao originalni primjerak Dejtonskog sporazuma i da li je uopšte stigao u BiH, gotovo da nije bilo perioda da se nije pominjalo raspakivanje ovog sporazuma. Takva retorika ponovo se pojačala nakon pobjede Donalda Trampa, međutim za ovakve želje međunarodna podrška i dalje ne postoji.
"U glavama donosilaca odluka u SAD to ne može da se dira. To su simboli njihove moći. Dok je Amerika prva u svijetu pogotovo Trampova Amerika, mnogo se varaju ovi koji slave neodgovorno u ime Republike Srpske i srpske nacije", smatra politički analitičar Dušan Janjić.
BiH još nije uspjela da zaživi bez prisustva visokih predstavnika. Odmah nakon potpisivanja sporazuma, političari su najavljivali demokratsko društvo i ekonomski napredak. Ipak, za ovih 29 godina, gotovo ništa od toga građani nisu vidjeli. Sve što smo osjetili na svojoj koži jesu nepravda i korupcija na svakom koraku. Dejtonska i demokratska BiH samo je jedna zamisao koja se već tri decenije u praksi ne provodi.
(BN)
Komentari / 15
Ostavite komentarMarko
21.11.2024 13:58Ja sam za to da upravu nad vođenjem kompletne BIH zajedno sa entitetima preuzmu velike sile, potpisnice mira i sigurnosti, tipa Američka vlada da vodi BIH 4 godine, zatim Njemačka, Francuska itd. Da se orjentišu na ekonomiju, podizanje životnog standarda, dovođenje stranih inestitora. Kad već naše političke elite nisu sposobne za aman baš ništa.
ODGOVORITEMiroslav
21.11.2024 14:36Marko, Vi bi nas isporucili svabama, ma jel moguce, gde vam je pamet? Istoriskim dzelatima bi prepustili Srbe, uzas. Kako da svabama i ustasama oprostimo i zaboravimo, milijon ubijenih Srba? Nikad, nikad .... .
“”””
21.11.2024 14:39Svaka ti čast, najbolje bi bilo
Papa Majk
21.11.2024 15:56Bravo Marko!!!
Re
21.11.2024 16:21Podrzavam i potpisujem. Vjerujte svima bi nam bilo bolje.
Dela
21.11.2024 17:06Mislis da bi ti bilo bolje ?
Moroslave
21.11.2024 19:25Ti opet o ugroženosti. Shvati jednom da su to sad demokratske zemlje.
A to što se
22.11.2024 01:04Tamo već treća generacija rađa i uredno živi u tim okupatorskim zemljama, za to su dovoljno dobre, jel Miroslave. A ovde nešto prdiš, kao da si naše vođe vodile uvijek dobru politiku, od majskih prevrata pa na ovamo.
Milan za Miroslava
22.11.2024 08:35Nema veci dzelata od ovi dezertera,lopova i lazova. Svu su nam omladinu rastjerali.
Jarić Živadin
22.11.2024 11:08Misliš da investitori vole Srbe pa da ih zaposle, oni dođu naprave pare i nestanu.. Eno ti primjer, u Kragujevacu fabrika zatvorna preko noći radnike na ulicu i ne isplaćane plate, ista firma ima u Loznici i najvalila je već otkaze sele se u Afriku uzmu podsticaj od Države i kada to istekne nestaju.. Eno ti isto primjer u Malom Zvorniku Turska firma preko noći spakovala mašine i nestali radnicima 4 mjeseca plate nisu isplaćivali
Miki
23.11.2024 14:31E moj Marko odakle ti takva pamet ,šta misliš da u tvojoj kući organizuju život tvoje komšije i utvrdjuju šta sve moraš da radiš a da se ti me pitaš ništa.
AR
21.11.2024 14:18Vrijeme nego sta Sranje koje nas je kostalo 30 godina sipanje u suplje bure
ODGOVORITEjaa____aa
21.11.2024 14:44Nikad više zajedno,ali ipak ameri me brinu,sve je ovo bilo na brzinu.
ODGOVORITEMarko
21.11.2024 15:11Niko ne spominje najvažnije da se prestalo ratovati,da su se ljudi vratili svojim kućama i počeli ponovo da žive
ODGOVORITEBOB ROCK
21.11.2024 16:59Nisu oni sjeli za pregovarački što,oni su privedeni,ta trojica
ODGOVORITE