Дан ослобођења Бијељине у Првом свјетском рату
Поводом 106 година од ослобођења Бијељине у Првом свјетском рату, данас је на платоу испред бијељинске градске управе – код споменика краљу Петру 1. ослободиоцу, служен парастос за све српске борце и цивилне жртве, страдале током ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године.
Република Српска 10.11.2024 | 17:27Вијенце су положиле делегације Града Бијељина, 3. пјешадијског Република Српска пука ОС БиХ, МУП-а РС, побратимског града Азова из Русије, те бројне организације и грађани, а за присутне је уприлчен пригодан културноумјетнички програм.
10. новембар је веома важан дан: - Дан када су Бијељина и Семберија коначно, након неколико вијекова окупације, ослобођене стране владавине, речено је између осталог на овом скупу.
“Ово је изузетно важан датум који треба да обиљежавамо сваке године, али у много већем броју него што то данас чинимо. Овај трг треба да буде препун људи, наше омладине, интелектуалаца, учитеља… Треба да ширимо информације о ономе што је било И да причамо о својој историји. Треба да је памтимо. То је наша дужност и обавеза јер народ који заборавља своју историју, нема ни своју будућност”, рекла је Татјана Пантић, градски менаџер града Бијељина.
Према расположивим подацима, велики број Срба са подручја Босне и Херцеговине, који су насилно мобилисани у аустроугарску војску, прешао је на српску страну и са њима учествовао у свим биткама – од Цера и Колубаре, па до коначног протјеривања окупатора са јужнословенских простора.
“Доласком слободе створени су услови за уједињење нашег народа, које је услиједило убрзо након ослобођења. Од Солуна до Алпа створена је једна држава у којој је живио читав српски народ, под круном народне династије Карађрђевић. 10. Новембар се славио као Дан Бијељине до почетка Другог свјетског рата, када га њемачке и усташке окупационе снаге укидају. Са таквом праксом је настављено је и у социјалистичкој Југославији.
Овај датум 2012. поново почиње да бива обиљежаван у организацији Удружења “Краљевина Србија”, а од прје три гоине улогу организатора преузела је градска управа”, рекао је Бранисалав Томић из Удружења “Краљевина Србија”, Градски одбор Бијељина.
Овим поводом у Народној библиотеци Филип Вишњић биће одржано предавање историчара Немање Девића, на тему “Краљ Александар и велики јуриш 1918.
(БН) Фото: БН
Коментари / 6
Оставите коментарЈа
10.11.2024 19:52Будала... Грохотом се смијем. Ослободили, хахахаа...
ОДГОВОРИТЕЗоки
10.11.2024 23:37А кад цемо од ИЛира? Па од горстака?
Постен
10.11.2024 19:55Какве глупости нецете измислит а јос горе са русима који су агресори и који су и у другом рату силовали на хиљаде српкиња по Београду и дјеловима србије гдје су уцествовали у борбама
ОДГОВОРИТЕРе
10.11.2024 20:40САД ТИ ПАМЕТНИЈИ ОД ОНОГА КОЈИ ЈЕ ПРОСАО СВЕ ТО.
yу
10.11.2024 22:10Кад це славље посвецено ослободјењу од римљана
ОДГОВОРИТЕWалтер
12.11.2024 12:06Како се живјело након "ослобођења" ? Које су то пруге,цесте,мостови,тунели направљени за вријеме Карађорђевића ? Зашто стотине хиљада Срба данас ради код окупатора ?
ОДГОВОРИТЕ