Dan oslobođenja Bijeljine u Prvom svjetskom ratu
Povodom 106 godina od oslobođenja Bijeljine u Prvom svjetskom ratu, danas je na platou ispred bijeljinske gradske uprave – kod spomenika kralju Petru 1. oslobodiocu, služen parastos za sve srpske borce i civilne žrtve, stradale tokom oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. godine.
Republika Srpska 10.11.2024 | 17:27Vijence su položile delegacije Grada Bijeljina, 3. pješadijskog Republika Srpska puka OS BiH, MUP-a RS, pobratimskog grada Azova iz Rusije, te brojne organizacije i građani, a za prisutne je uprilčen prigodan kulturnoumjetnički program.
10. novembar je veoma važan dan: - Dan kada su Bijeljina i Semberija konačno, nakon nekoliko vijekova okupacije, oslobođene strane vladavine, rečeno je između ostalog na ovom skupu.
“Ovo je izuzetno važan datum koji treba da obilježavamo svake godine, ali u mnogo većem broju nego što to danas činimo. Ovaj trg treba da bude prepun ljudi, naše omladine, intelektualaca, učitelja… Treba da širimo informacije o onome što je bilo I da pričamo o svojoj istoriji. Treba da je pamtimo. To je naša dužnost i obaveza jer narod koji zaboravlja svoju istoriju, nema ni svoju budućnost”, rekla je Tatjana Pantić, gradski menadžer grada Bijeljina.
Prema raspoloživim podacima, veliki broj Srba sa područja Bosne i Hercegovine, koji su nasilno mobilisani u austrougarsku vojsku, prešao je na srpsku stranu i sa njima učestvovao u svim bitkama – od Cera i Kolubare, pa do konačnog protjerivanja okupatora sa južnoslovenskih prostora.
“Dolaskom slobode stvoreni su uslovi za ujedinjenje našeg naroda, koje je uslijedilo ubrzo nakon oslobođenja. Od Soluna do Alpa stvorena je jedna država u kojoj je živio čitav srpski narod, pod krunom narodne dinastije Karađrđević. 10. Novembar se slavio kao Dan Bijeljine do početka Drugog svjetskog rata, kada ga njemačke i ustaške okupacione snage ukidaju. Sa takvom praksom je nastavljeno je i u socijalističkoj Jugoslaviji.
Ovaj datum 2012. ponovo počinje da biva obilježavan u organizaciji Udruženja “Kraljevina Srbija”, a od prje tri goine ulogu organizatora preuzela je gradska uprava”, rekao je Branisalav Tomić iz Udruženja “Kraljevina Srbija”, Gradski odbor Bijeljina.
Ovim povodom u Narodnoj biblioteci Filip Višnjić biće održano predavanje istoričara Nemanje Devića, na temu “Kralj Aleksandar i veliki juriš 1918.
(BN) Foto: BN
Komentari / 6
Ostavite komentarJa
10.11.2024 19:52Budala... Grohotom se smijem. Oslobodili, hahahaa...
ODGOVORITEZoki
10.11.2024 23:37A kad cemo od ILira? Pa od gorstaka?
Posten
10.11.2024 19:55Kakve gluposti necete izmislit a jos gore sa rusima koji su agresori i koji su i u drugom ratu silovali na hiljade srpkinja po Beogradu i djelovima srbije gdje su ucestvovali u borbama
ODGOVORITERe
10.11.2024 20:40SAD TI PAMETNIJI OD ONOGA KOJI JE PROSAO SVE TO.
yu
10.11.2024 22:10Kad ce slavlje posveceno oslobodjenju od rimljana
ODGOVORITEWalter
12.11.2024 12:06Kako se živjelo nakon "oslobođenja" ? Koje su to pruge,ceste,mostovi,tuneli napravljeni za vrijeme Karađorđevića ? Zašto stotine hiljada Srba danas radi kod okupatora ?
ODGOVORITE