Загађење у БиХ односи хиљаде живота годишње

Од загађеног ваздуха у БиХ према процјенама међународних институција годишње умире између 3.000 и 5.550 људи. Сваке године, пред зиму, овај проблем постаје израженији. Но, иако се повремене активности предузимају, системских, рјешења још нема. Гушићемо се још, рано смо почели.

Босна и Херцеговина 09.11.2024 | 21:26
Загађење у БиХ односи хиљаде живота годишње

Поново свијетле црвене лампице. Осим спорадичних активности појединих градова, системских рјешења и даље нема. Све мање се о томе и говори.

“Јер је одједном та тема загађења ваздуха постала толико излизана, да чак ни политичке партије, што су једно вријеме користиле у предизборним кампањама… Више није толико популарна, да тако кажем”, каже Денис Жишко из Аархус центар БиХ.

Загађење ваздуха је проблем који није само акцентован на зиму, као годишње доба, али је сигурно тада најизраженији, с обзиром на то да се тада много више и грије. Све то ствара проблеме грађанима, посебно хроничним болесницима, трудницама и дјеци.

“Имам бронхитис, па мало теже, али може се. Имам пумпицу и морам је користити”, каже један грађанин.

“Ко ће то ријешити, како, врло је упитно. Ми ништа не одлучујемо по том питању. Граде се зграде, хотели, баш негдје високо, гдје треба да пролази струјање ваздуха, да имамо чист ваздух. Све је на власти”, наводи грађанин.

Процјене међународних институција према којима од загађеног ваздуха у БиХ годишње умире између 3.000 и 5.550 људи, недвосмислено позивају на хитну реакцију. Санела Кларић, стручњак у области одрживе архитектуре и делегат Дома народа ФБиХ, истиче да није тачно да се ништа не предузима, али процес је спор. Подсјећа на резултате недавно проведеног истраживања према којима пажњу треба усмјерити и на опасности које вребају у затвореном простору. Посебно, у школама.

“Унутрашњи ваздух пет до осам пута може да буде загађенији од спољног. Осим тог загађења које улази у објекте, ми имамо и унутрашње факторе који загађују ваздух. Од самих интервенција у простору, које материјале користимо, које уређаје користимо, до боја и свих оних ствари које користимо у ентеријеру”, каже Санела Кларић, стручњак у области одрживе архитектуре.

Кларић упозорава да већ након 10-минутног боравка у одређеним учионицама, загађење прелази дозвољени ниво штетних честица, због чега су сачињене препоруке. 

А баш ту долази до изражаја она стара да “здравље нема цијену, али да здрављем често плаћамо цијену погрешних одлука, каже струка.

(Н1) Фото: Н1

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Јоја

09.11.2024 22:07

Преседник Додик заједно са владом Репубмике Српске се залазе за гасификацију али исламисти и окупатор са запада не да . Много је мање загадјења од земног плина . Зато се гуситите од дима удисите смога поготово оне селендре буца поток , мојмилово и остали цумези и они по Бијељини издајници, удисите смога и Додиног

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицко

09.11.2024 22:38

Процјене медјународних институција.... уционице загадјене....немогуцност струјање ваздуха због високих зграда.... Па да ли сте ви нормални.Зар има будала који вјерују у ово. Каква загадјеност уционице, па сви смо исли у сколу, ником ниста није било. Сваке године је овако пред зиму, засто мислите да би требало бити другације. Какве високе зграде, па ста би онда требали реци становници Дубаија. Знаци, не могу да вјерујем да неко наседа на ове прице. Класицна мантра зелених.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДрМр

10.11.2024 07:04

Видите како размишљају наши људи? ХИЉАДЕ живота се губе због загадјења и нема НИЈЕДНОГ коментара!! Дочим, уколико би наслов био "Додара оптужио политичко Сарајево за Републику Српску"- или друго: Бакир баци шупљака како су "само Бошњаци гинули у рату и да је СДооооо спасила Босну (и цијели свијет од српске уроте)"- еееееее онда видиш 500+ коментара ... ОДОБРЕНИХ !! Знам ја нас- yебо ти нас.

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

10.11.2024 08:07

Да сви смо се укрцали у градове, у просторије и само пијемо, једемо /затривану храну/ и славимо, поводом сваке глупости. А пољане се не обрађују..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тацика

10.11.2024 08:25

Неваља Зими, неваља љети јер се ту пали Шуме или Депоније. Неваља Ваздух, ту не помаже нити “При Мед 2” ових задњих 3 Године у Босни сам добила кронични бронхитис!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истоцно Сарајево

10.11.2024 09:29

Какве глупости и студије које немају везе с памецу , прије рата је сарајевска регија била 10 пута загадјенија него сад, а Сарајево дупло веце него прије рата , једини начин да се смог елиминисе је забрана ложења угља и дрва, какви вјетро коридори то су глупости , онда би Неw Yорк требао да издахне по томе па нема смога , Лондон и многи други мега градови , све је до народа , данас сви имају плин , клима уређаје, гријање на струју, зидне гријалице, конвекторе.....ал менталитет Балкана је шпорет , угаљ, дрва , лож уље

ОДГОВОРИТЕ