Шта једе Ердоган када је у посјети Србији?

Када се у Новом Пазару на сто изнесу тек испечене мантије, онда је то знак да је гост максимално уважен и почашћен.

Србија 09.11.2024 | 16:57
Шта једе Ердоган када је у посјети Србији?

Традиционално јело, које се спрема само у овом дијелу Србије, морала је да зна да умијеси свака женска рука. Ако је, по старој рецептури, поред пита, знала да умијеси и мантије, онда је млада стасала за удају. Данас ће се мантије наћи на софри иако младе нису научиле да их спреме, јер је све више угоститељских радњи којима су оне специјалност, а захваљујући којима су постале бренд, јер се за ове укусне залогаје на далеко чуло.

Данас ће се мантије наћи на софри иако младе нису научиле да их спреме, јер је све више угоститељских радњи којима су оне специјалност, а захваљујући којима су постале бренд, јер се за ове укусне залогаје на далеко чуло.

Новопазараске мантије проглашене су недавно најбољим јелом из Србије, одлуком популарног портала за гастрономију "Тасте Атлас". Међу чак 72 деликатеса специјалитет од меса и тијеста покупио је све симпатије корисника тог сајта.

Они, захављујући којима се за мантије чуло широм региона и много даље, нису изненађени.

“Можда је ова одлука закаснила”, критичар је Јасмин Дервишнуровић, власник радње “Све под сач”, чије производи су стигли на различите меридијане.

Међутим, он истиче да је ова одлука изузетно важна, јер ће захваљујући њој у Нови Пазар сада стизати више гостију.

Јасмин је посао наслиједио од оца, успјешног боксера, којем је и угоститељство ишло од руке.

Међутим, рад нове генерације на промоцији, дао је резултате.

Недавно су се мантије из Новог Пазара нашле и на трпези двојице предсједника - Србије и Турске, Александра Вучића и Реџепа Таипа Ердогана.

"То је за мене веома важно. Наш председник воли мантије, али и зељаницу из наше кухиње. Турски председник је сада могао да проба и зељаницу и мантије, али је пожелео и кромпирушу без бибера. Сигуран сам да му се све свидело. Када смо разговарали видео сам да је веома задовољан”, казао је Јасмин.

Готово све дипломате, министри и амбасадори који су посјећивали Нови Пазар на менију су имали мантије, а данас су без њих готово незамисливи и званични државни пријеми и прославе у Београду.

"Да пробају мантије долазили су нам и амбасадори са супругама. Оне би обично желеле да виде процес производње. Дешавало се да их поведем да виде како се месе и пеку. Једна је тако ставила капицу, кецељу и рекла мужу да је остави ту да меси пите и мантије са женама, док он заврши званичну посету граду", подсећа се Јасмин занимљивих ситуација.

Повео је и новинаре до жена које свакодневно припреме на хиљаде мантија.

"Мантије спремамо на стари, традиционалан начин. Нема овде машина. Све се ради ручно. Потребно нам је оно основно, а то су со, вода, брашно, месо… Имамо ми и неке састојке о којима не говоримо, то је наша мала тајна", објашњава кроз осмијех Елвиса Башовић, која са још неколико жена свакодневно мијеси и развија тијесто, али и својим рукама доноси облик сваког малог залогаја.

(Телеграф) Фото: Тањуг

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

ДИЈАСПОРА МУНЦХЕН

09.11.2024 19:19

ТИПИЦНА СРПСКА ПОЛИТИКА ..УВЛАЦЕЊЕ У ПАКСУ ..ИЛИ ТУРСКА ИЛИ ХРВ ИЛИ СЛОВ ИТД ..ТИПОЦНО СРПСКО ПОНИЗЕЊЕ ..СРАМОТА МЕ СТО ПРИПАДАМ.ТИМ.УЛИЗИЦАМА СТО ПАКСУ ЛИЗУ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Типични

09.11.2024 23:22

Српски сељак кад оде на запад. Наиме то јело је у ствари пита са исјецканим јунећим медом уз мало додатака лука и других зачина. Шта треба, кад дође неко у госте- посјету не треба га ничим понудити. Какво је то понижење и увлачење када почастиш ручком страног предсједника. Срамота је и брука ако на јеловнику није пило поред тих питица- мантија и других јела. Па сваки српски сељак дочекаће госта у кући са неким печењем а уз то и питица, кифлице и слично. Ако је гост муслиман наравно нећеш изнијети печено прасе. Када наши представници иду у друге земље ако је рецимо пост а предсједник пости, не износе пред њега печено јагње у Турској већ протокол договара рибу или слично. Шта је ту проблем

Name

Па ти се у Минкену

10.11.2024 02:22

увлацис у дуе старим Свабама! Опет српска политика! Јеби се, друзе!

Name

Уф

10.11.2024 07:55

Од правописа научио једино Минхен.Остало,зато и јеси у Минхену.

Name

Шојиц

10.11.2024 08:26

Да није хорестерол, црни ђоле?

Name

Беба Вулиц

09.11.2024 19:39

Није сигурно цварке!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мантије?

09.11.2024 20:04

Мантија, зар то није одјевни предмет прсводлсвног свестеникс? По цему И како је то јело добили име?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мантелум

09.11.2024 23:45

Латински назив у слободном преводу за плашт- одјевни дужи предмет којим се огрћемо то јест умотавамо. Од те ријечи вуче коријен и свештеничка мантија. Обзиром да се ова пита прави од комада тијеста у који се умотава сјецкани пропржени лук и сјецкани месо јело се у неким крајевима назива Мантија посебице у Рашкој области у Србији.

Name

Име добило

10.11.2024 06:09

По попу који се замотао и глумио женску из манастира, а триба је ић у рат а ујтило га са фашираним месом за бурек, етооо

Name

Wалтер

09.11.2024 23:18

Мантије се спремају у свим крајевима гдје живе Бошњаци. Не знам јесу ли боље оне у Санџаку или оне у крајини.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јебало вас свестенство!

10.11.2024 02:23

Манте се ви глупости и цркве, боље вам је!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Косовка

10.11.2024 15:07

Слицне кухиње Мозе ста хоце Караďорďеву ааа.. Мантије..сарме они веле ко и у БиХ долме ајвар..цевапи..исто.имамо Само цварке и сланине нема Е то мере ба А

ОДГОВОРИТЕ