Šta jede Erdogan kada je u posjeti Srbiji?
Kada se u Novom Pazaru na sto iznesu tek ispečene mantije, onda je to znak da je gost maksimalno uvažen i počašćen.
Srbija 09.11.2024 | 16:57Tradicionalno jelo, koje se sprema samo u ovom dijelu Srbije, morala je da zna da umijesi svaka ženska ruka. Ako je, po staroj recepturi, pored pita, znala da umijesi i mantije, onda je mlada stasala za udaju. Danas će se mantije naći na sofri iako mlade nisu naučile da ih spreme, jer je sve više ugostiteljskih radnji kojima su one specijalnost, a zahvaljujući kojima su postale brend, jer se za ove ukusne zalogaje na daleko čulo.
Danas će se mantije naći na sofri iako mlade nisu naučile da ih spreme, jer je sve više ugostiteljskih radnji kojima su one specijalnost, a zahvaljujući kojima su postale brend, jer se za ove ukusne zalogaje na daleko čulo.
Novopazaraske mantije proglašene su nedavno najboljim jelom iz Srbije, odlukom popularnog portala za gastronomiju "Taste Atlas". Među čak 72 delikatesa specijalitet od mesa i tijesta pokupio je sve simpatije korisnika tog sajta.
Oni, zahavljujući kojima se za mantije čulo širom regiona i mnogo dalje, nisu iznenađeni.
“Možda je ova odluka zakasnila”, kritičar je Jasmin Dervišnurović, vlasnik radnje “Sve pod sač”, čije proizvodi su stigli na različite meridijane.
Međutim, on ističe da je ova odluka izuzetno važna, jer će zahvaljujući njoj u Novi Pazar sada stizati više gostiju.
Jasmin je posao naslijedio od oca, uspješnog boksera, kojem je i ugostiteljstvo išlo od ruke.
Međutim, rad nove generacije na promociji, dao je rezultate.
Nedavno su se mantije iz Novog Pazara našle i na trpezi dvojice predsjednika - Srbije i Turske, Aleksandra Vučića i Redžepa Taipa Erdogana.
"To je za mene veoma važno. Naš predsednik voli mantije, ali i zeljanicu iz naše kuhinje. Turski predsednik je sada mogao da proba i zeljanicu i mantije, ali je poželeo i krompirušu bez bibera. Siguran sam da mu se sve svidelo. Kada smo razgovarali video sam da je veoma zadovoljan”, kazao je Jasmin.
Gotovo sve diplomate, ministri i ambasadori koji su posjećivali Novi Pazar na meniju su imali mantije, a danas su bez njih gotovo nezamislivi i zvanični državni prijemi i proslave u Beogradu.
"Da probaju mantije dolazili su nam i ambasadori sa suprugama. One bi obično želele da vide proces proizvodnje. Dešavalo se da ih povedem da vide kako se mese i peku. Jedna je tako stavila kapicu, kecelju i rekla mužu da je ostavi tu da mesi pite i mantije sa ženama, dok on završi zvaničnu posetu gradu", podseća se Jasmin zanimljivih situacija.
Poveo je i novinare do žena koje svakodnevno pripreme na hiljade mantija.
"Mantije spremamo na stari, tradicionalan način. Nema ovde mašina. Sve se radi ručno. Potrebno nam je ono osnovno, a to su so, voda, brašno, meso… Imamo mi i neke sastojke o kojima ne govorimo, to je naša mala tajna", objašnjava kroz osmijeh Elvisa Bašović, koja sa još nekoliko žena svakodnevno mijesi i razvija tijesto, ali i svojim rukama donosi oblik svakog malog zalogaja.
(Telegraf) Foto: Tanjug
Komentari / 12
Ostavite komentarDIJASPORA MUNCHEN
09.11.2024 19:19TIPICNA SRPSKA POLITIKA ..UVLACENJE U PAKSU ..ILI TURSKA ILI HRV ILI SLOV ITD ..TIPOCNO SRPSKO PONIZENJE ..SRAMOTA ME STO PRIPADAM.TIM.ULIZICAMA STO PAKSU LIZU...
ODGOVORITETipični
09.11.2024 23:22Srpski seljak kad ode na zapad. Naime to jelo je u stvari pita sa isjeckanim junećim medom uz malo dodataka luka i drugih začina. Šta treba, kad dođe neko u goste- posjetu ne treba ga ničim ponuditi. Kakvo je to poniženje i uvlačenje kada počastiš ručkom stranog predsjednika. Sramota je i bruka ako na jelovniku nije pilo pored tih pitica- mantija i drugih jela. Pa svaki srpski seljak dočekaće gosta u kući sa nekim pečenjem a uz to i pitica, kiflice i slično. Ako je gost musliman naravno nećeš iznijeti pečeno prase. Kada naši predstavnici idu u druge zemlje ako je recimo post a predsjednik posti, ne iznose pred njega pečeno jagnje u Turskoj već protokol dogovara ribu ili slično. Šta je tu problem
Pa ti se u Minkenu
10.11.2024 02:22uvlacis u due starim Svabama! Opet srpska politika! Jebi se, druze!
Uf
10.11.2024 07:55Od pravopisa naučio jedino Minhen.Ostalo,zato i jesi u Minhenu.
Šojic
10.11.2024 08:26Da nije horesterol, crni đole?
Beba Vulic
09.11.2024 19:39Nije sigurno cvarke!
ODGOVORITEMantije?
09.11.2024 20:04Mantija, zar to nije odjevni predmet prsvodlsvnog svesteniks? Po cemu I kako je to jelo dobili ime?
ODGOVORITEMantelum
09.11.2024 23:45Latinski naziv u slobodnom prevodu za plašt- odjevni duži predmet kojim se ogrćemo to jest umotavamo. Od te riječi vuče korijen i sveštenička mantija. Obzirom da se ova pita pravi od komada tijesta u koji se umotava sjeckani proprženi luk i sjeckani meso jelo se u nekim krajevima naziva Mantija posebice u Raškoj oblasti u Srbiji.
Ime dobilo
10.11.2024 06:09Po popu koji se zamotao i glumio žensku iz manastira, a triba je ić u rat a ujtilo ga sa faširanim mesom za burek, etooo
Walter
09.11.2024 23:18Mantije se spremaju u svim krajevima gdje žive Bošnjaci. Ne znam jesu li bolje one u Sandžaku ili one u krajini.
ODGOVORITEJebalo vas svestenstvo!
10.11.2024 02:23Mante se vi gluposti i crkve, bolje vam je!
ODGOVORITEKosovka
10.11.2024 15:07Slicne kuhinje Moze sta hoce Karaďorďevu aaa.. Mantije..sarme oni vele ko i u BiH dolme ajvar..cevapi..isto.imamo Samo cvarke i slanine nema E to mere ba A
ODGOVORITE