Власт нам поручује да је сувишна борба против корупције
Корупција је рак-рана Босне и Херцеговине. У наредном периоду Влада Српске могла би једина имати увид о стању у корупцији, јер се Народна скупштина искључује. У емисији “Изазови” БН ТВ речено је да се грађанима шаље јасна порука – да је сувишна свака борба против ове пошасти у друштву.
Република Српска 01.11.2024 | 22:23„Наше је друштво саграђено од корупције. Корупција је основни грађевински материјал и због тога није могуће очекивати да се неко ко је у власти бори против корупције, јер је систем такав, данас се у власт иде због корупције. Због богаћења“, каже економиста Алекса Милојевић.
„Корупција је овдје дозвољена па може се рећи да се ти људи награде на крају крајева и то је проблем“, каже Игор Гркинић, адвокат.
“Стање у БиХ и више је него алармантно. Корупција је свеприсутна и постала је опипљива, каже стручна јавност. И на све то, ако Народна скупштина усвоји измјену Закона, о корупцији неће разматрати посланици у Парламенту Српске као што је до сада био случај, нити ће јавност знати колико има пријава и око чега, јер све прелази у руке Владе Српске”, каже Дамјан Ожеговић из “Транспаренси интернешнела” БиХ.
„Мислим да се крију поражавајући резултати, прошле године имали смо два заштићена пријавиоца корупције, иако је она присутна у нашем друштву и можда управо тим централизовањем и сакривањем од очију јавности, у рукама Владе само ће се крити ти резултати, као да себе желе да заштите од лоших резултата“, рекао је Ожеговић из Транспаренсија.
А и до сада су, кажу у Транспаренсију, они који су се одлучили да пријаве корупцију, себи учинили медвјеђу услугу.
„Радник УИО Емир Мешић, човјек који је храбро пријавио корупцију у свом радном окружењу, добио је статус заштићеног лица, међутим нису отклоњене штетне радње, против њега су вођена четири дисциплинска поступка само јер је пријавио корупцију, на крају је добио отказ. Дакле држава је подбацила у заштити таквог ресурса“, каже Ожеговић.
Стручна јавност говори да је БиХ само на папиру демократско друштво, да су закони добри, али папир трпи све. Стварност је сасвим другачија.
„Срозати се толико и оволико красти и отимати, значи да смо ми дубоко болесно друштво“, каже Милојевић.
„И онда када се покушавају измијенити неки прописи то је само козметички, суштински се уназађује простор за било какву борбу против корупције“, истиче Ожеговић.
„Изостају пресуде, изостаје епилог тих кривичних поступака и на тај начин шаље се порука грађанима да то може да прође и да свако може да се бави корупцијом“, рекао је Игор Гркинић, адвокат.
Јавна предузећа, попут Шума, затим Електропривреда, здравство, извор су коруптивних радњи у Српској, без икаквих изгледа да се стање промијени, истиче струка, наводећи:
„Ми овдје причамо да ли ће предсједник Милорад Додик нешто урадити, похапсити људе, долазимо до кључног проблема. Није Додик тај који ће да осуди некога, постоје правосудни органи, то јесте суштина ове приче, да људи пријаве корупцију, а онда да правосудни органи то открију, прикупе доказе и процесуирају те људе“, каже Гркинић.
За узроке опстанка корупције одговоре треба тражити у правосуђу, те чињеници да у Босни и Херцеговини не постоји политичка воља за борбу против корупције, истакнуто је у емисији Изазови БН ТВ, те наглашено да иако постоје ефикасни механизми контроле јавног сектора, они су до те мјере исполитизовани да захтијевају озбиљну реформу.
(БН)
Коментари / 5
Оставите коментарСтара
02.11.2024 07:49Народна ко се мача лати од мача и настрада савјет за све и у храни треба имати мјеру
ОДГОВОРИТЕБудала
02.11.2024 07:59Зна се јако добро ко у РС ведри и облаци. Све сто се десава, или се не десава, под контролом је тог цовјека. Нема са њим промјена никаквих. Он це и даље дрзати народ у стању колективне хипнозе, да народ, цитај лудаци, не би прогледао и видио како је опљацкан од "великог Србина".
ОДГОВОРИТЕЛопови никад
02.11.2024 08:11Нису сами себе хапсили нити су сами себи одузимали прљави капитал!! Никад и нигдје! Побогу !!! Какве су то прице! Дрзава и народ опљацкале Групе лопова покривене Политицким странкама на власти!!! Пљацка поцела 1990 године поцетком рата! Испливале групе Пљацкасааа корупција и у рату и постратно раме уз раме са пљацком!!!!! Пљацка стољеца! Лоповска приватизација мафија стецајна корина пљацка тендер пљацка типа игир додиг пљацка банака ресурса фабрика будзета дрзавниг свух категорија градјана радника пензионера соц категорија! Позиција умрезена са опозуцијом! Домаци са бјелосвјетским хостаплерима удрузени оглодаļ дрзаву и народ! Растјерали опљацкали ! Бусоки птедставници свједоци пљацке и сви странци који су радили у НиХа од рата!!! На оциглед њух пљацка!!!!!
ОДГОВОРИТЕМилиони Опрани
02.11.2024 08:36Да богме нико несмије дирати лопове на тз власти. Имунитет их штити који су сами себи додијелили . Сад перу руке од криминала У ПАНДЕМИЈИ ПРАЛИ СУ МИЛИОНЕ НЕТРЕБАЛО ИМ ТРЕБА ТАКО ОВОМ СЛИЈЕПОМ НАРОДУ
ОДГОВОРИТЕСаггитариус
02.11.2024 09:07Професор Милојевић, и остали ућесници у емисији су потпуно у праву, када тврде да ово друштво егзистира на корупцији! Само би радикалне промјене у систему власти и наћину управљања државом могле да створе услове да се корупција донекле искоријени, а уколико се то не догоди у неко догледно вријеме, ово друштво ће се дезинтегрисати и урушити изнутра, као кула од карата!!
ОДГОВОРИТЕ