Малопродаја губи замах, потрошачи смањују трошкове

Колико потрошачи троше прихода на храну значајно говори о стању куповне моћи и евентуалних економских промјена. А оне су видјљиве у септембру и показују како је у Босни и Херцеговини дошло до пада промета трговине на мало и када је ријеч о прехрамбеним и непрехрамбеним производима.

Босна и Херцеговина 01.11.2024 | 10:15
Малопродаја губи замах, потрошачи смањују трошкове

Укупан десезонирани промет трговине на мало у БиХ у септембру 2024. године, посматран у текућим цијенама забиљежио је пад од 3,1 посто у односу на август 2024. године. Пад промета забиљежен је у трговини прехрамбеним производима (храном, пићем и дуванским производима) у износу од 1,7 посто, док је промет непрехрамбеним производима забиљежио пад у износу од 2,3 посто.

Посматрано у сталним цијенама, десезонирани пад укупног промета у овом мјесецу износио је 2,1 посто, при чему је промет прехрамбеним производима смањен за 2 посто, а непрехрамбених производа 1,1 посто у поређењу са августом.

Поређење са 2021. годином

Међутим, једномјесечна анализа не треба да завара када је о промету трговине на мало ријеч, јер њен укупни промјет у септембру 2024., у поређењу са истим периодом прошле године је растао; у текућим цијенама, раст је износио 1,6 посто, гдје је забиљежен раст промета прехрамбених производа од 5,4 посто, а непрехрамбених 4,1 посто. Раст може бити посљедица два фактора: повећања цијена производа због инфлације, повећане количине продатих производа или комбинације оба фактора.

Уколико промет упоредимо са прошлом годином, у сталним цијенама, промет је у септембру 2024. увећан за 1,5 посто у поређењу с истим мјесецом прошле године – промет прехрамбених производа порастао је за три посто, док је код непрехрамбених производа забиљежен раст од 2,7 посто.

Привремено смањење потрошње

Анализирамо ли дубље, и вратимо ли се на 2021. годину јасно је да су грађани БиХ у септембру ове године трошили више новца на прехрамбене производе него прије три године. Наиме, септембарски индекс промета у трговини на мало у БиХ показује значајан раст, гдје је укупан индекс промета у текућим цијенама номинално порастао за 38,4 посто, док је у сталним цијенама забиљежен реални раст од 35,3 посто.

Посматрано по категоријама, промет прехрамбених производа остварио је раст од 21,9 посто, непрехрамбених производа 54,2 посто, док је трговина моторним горивима остварила раст од 9,6 посто.

Шта се десило са септембром па је забиљежен пад промета и прехрамбеним и непрехрамбеним производима? Могуће је да су потрошачи привремено смањили потрошњу или су се одлучили за другачије приоритете у овом периоду године. 

(Форбес) Фото: Схуттерстоцк/додотоне 

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Гкхг

01.11.2024 10:20

Сви можемо имати своје и воће и поврће и месо,они у граду наравно не,они су приморани да купују смеће из ЕУ

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре Гкхг

01.11.2024 11:17

Да, а ти банане и наранџе узгајаш у Гламочу. Какав болид.

Name

Град

01.11.2024 12:37

Сто волим ова паметовања вратите се сви на село. Па ако се сви врате на село и поцну да се баве проузводњом пољопривредних проузвода, колицина пољопривредних производа се висеструко повецава и њихова цијена пада на малтене дзаба. Пољопривредници висе немају коме да продају производе и зараде. А ако немају новца не могу да плате порезе, не могу да посједују новац од кога купују телевизор, телефон, фризидер, зидају куцу, иду на море и слицно. Уз то ако се сви врате на село, остајw се без индустријских центара, који јос увијек колико толико производе, као и без центара у којима се одвијају рекреативне активности (концерти, умјетност, спортски догадјаји, куктура).

Name

Никола

01.11.2024 11:13

Смањите максимално трошкове јер то све иде за Бају од пореза и његових тајкуна маркета, пеците хљеб кући, сијте поврће и воће, смањити штетну храну, купујте од сељака код куће, искључите претплате ако нису потребне, више возите бицикл или идите пјешке, смањите цигарете,

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да

01.11.2024 11:24

Купујемо браш но на селу доручку уштипци ручку пита кромпируша ето вам ПДВпа зивите од њега није народ слијеп и луд

ОДГОВОРИТЕ
Name

По којим параметрима

01.11.2024 12:00

Да би се дошло до прецизних података,раста,или пас потрошње,морају се узети у обзир све чињенице.Упоредити цијене артикала,висине примања,и све остало. Није иста вриједност новца у 2021.и 2023.као што није исто стање 2023. и 2024.године. С растом наших примања,пад промета би био енормно већи,да нема дијаспоре која троши у Републици српској...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цазин

01.11.2024 14:01

Тацно свако себи мозе у својој басти да има поврце ако не на селу све има купити домаце домацу храну правити месо кад неко на селу које Јуне или теле пилетину домацу са села месо се не узима у центрима

Name

Како

01.11.2024 12:39

Да купујемо ако су производи поскупјели за висе од 100 постоа плате порасле за 30 или 40 посто.Морамо се одрицати много тога.Нема ту ниста нејасно.

ОДГОВОРИТЕ