Maloprodaja gubi zamah, potrošači smanjuju troškove

Koliko potrošači troše prihoda na hranu značajno govori o stanju kupovne moći i eventualnih ekonomskih promjena. A one su vidjljive u septembru i pokazuju kako je u Bosni i Hercegovini došlo do pada prometa trgovine na malo i kada je riječ o prehrambenim i neprehrambenim proizvodima.

Bosna i Hercegovina 01.11.2024 | 10:15
Maloprodaja gubi zamah, potrošači smanjuju troškove

Ukupan desezonirani promet trgovine na malo u BiH u septembru 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama zabilježio je pad od 3,1 posto u odnosu na avgust 2024. godine. Pad prometa zabilježen je u trgovini prehrambenim proizvodima (hranom, pićem i duvanskim proizvodima) u iznosu od 1,7 posto, dok je promet neprehrambenim proizvodima zabilježio pad u iznosu od 2,3 posto.

Posmatrano u stalnim cijenama, desezonirani pad ukupnog prometa u ovom mjesecu iznosio je 2,1 posto, pri čemu je promet prehrambenim proizvodima smanjen za 2 posto, a neprehrambenih proizvoda 1,1 posto u poređenju sa avgustom.

Poređenje sa 2021. godinom

Međutim, jednomjesečna analiza ne treba da zavara kada je o prometu trgovine na malo riječ, jer njen ukupni promjet u septembru 2024., u poređenju sa istim periodom prošle godine je rastao; u tekućim cijenama, rast je iznosio 1,6 posto, gdje je zabilježen rast prometa prehrambenih proizvoda od 5,4 posto, a neprehrambenih 4,1 posto. Rast može biti posljedica dva faktora: povećanja cijena proizvoda zbog inflacije, povećane količine prodatih proizvoda ili kombinacije oba faktora.

Ukoliko promet uporedimo sa prošlom godinom, u stalnim cijenama, promet je u septembru 2024. uvećan za 1,5 posto u poređenju s istim mjesecom prošle godine – promet prehrambenih proizvoda porastao je za tri posto, dok je kod neprehrambenih proizvoda zabilježen rast od 2,7 posto.

Privremeno smanjenje potrošnje

Analiziramo li dublje, i vratimo li se na 2021. godinu jasno je da su građani BiH u septembru ove godine trošili više novca na prehrambene proizvode nego prije tri godine. Naime, septembarski indeks prometa u trgovini na malo u BiH pokazuje značajan rast, gdje je ukupan indeks prometa u tekućim cijenama nominalno porastao za 38,4 posto, dok je u stalnim cijenama zabilježen realni rast od 35,3 posto.

Posmatrano po kategorijama, promet prehrambenih proizvoda ostvario je rast od 21,9 posto, neprehrambenih proizvoda 54,2 posto, dok je trgovina motornim gorivima ostvarila rast od 9,6 posto.

Šta se desilo sa septembrom pa je zabilježen pad prometa i prehrambenim i neprehrambenim proizvodima? Moguće je da su potrošači privremeno smanjili potrošnju ili su se odlučili za drugačije prioritete u ovom periodu godine. 

(Forbes) Foto: Shutterstock/dodotone 

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

Gkhg

01.11.2024 10:20

Svi možemo imati svoje i voće i povrće i meso,oni u gradu naravno ne,oni su primorani da kupuju smeće iz EU

ODGOVORITE
Name

re Gkhg

01.11.2024 11:17

Da, a ti banane i narandže uzgajaš u Glamoču. Kakav bolid.

Name

Grad

01.11.2024 12:37

Sto volim ova pametovanja vratite se svi na selo. Pa ako se svi vrate na selo i pocnu da se bave prouzvodnjom poljoprivrednih prouzvoda, kolicina poljoprivrednih proizvoda se visestruko povecava i njihova cijena pada na maltene dzaba. Poljoprivrednici vise nemaju kome da prodaju proizvode i zarade. A ako nemaju novca ne mogu da plate poreze, ne mogu da posjeduju novac od koga kupuju televizor, telefon, frizider, zidaju kucu, idu na more i slicno. Uz to ako se svi vrate na selo, ostajw se bez industrijskih centara, koji jos uvijek koliko toliko proizvode, kao i bez centara u kojima se odvijaju rekreativne aktivnosti (koncerti, umjetnost, sportski dogadjaji, kuktura).

Name

Nikola

01.11.2024 11:13

Smanjite maksimalno troškove jer to sve ide za Baju od poreza i njegovih tajkuna marketa, pecite hljeb kući, sijte povrće i voće, smanjiti štetnu hranu, kupujte od seljaka kod kuće, isključite pretplate ako nisu potrebne, više vozite bicikl ili idite pješke, smanjite cigarete,

ODGOVORITE
Name

Da

01.11.2024 11:24

Kupujemo braš no na selu doručku uštipci ručku pita krompiruša eto vam PDVpa zivite od njega nije narod slijep i lud

ODGOVORITE
Name

Po kojim parametrima

01.11.2024 12:00

Da bi se došlo do preciznih podataka,rasta,ili pas potrošnje,moraju se uzeti u obzir sve činjenice.Uporediti cijene artikala,visine primanja,i sve ostalo. Nije ista vrijednost novca u 2021.i 2023.kao što nije isto stanje 2023. i 2024.godine. S rastom naših primanja,pad prometa bi bio enormno veći,da nema dijaspore koja troši u Republici srpskoj...

ODGOVORITE
Name

Cazin

01.11.2024 14:01

Tacno svako sebi moze u svojoj basti da ima povrce ako ne na selu sve ima kupiti domace domacu hranu praviti meso kad neko na selu koje June ili tele piletinu domacu sa sela meso se ne uzima u centrima

Name

Kako

01.11.2024 12:39

Da kupujemo ako su proizvodi poskupjeli za vise od 100 postoa plate porasle za 30 ili 40 posto.Moramo se odricati mnogo toga.Nema tu nista nejasno.

ODGOVORITE