Власт упорна у намјери да угуши слободу говора
Власт не одустаје од намјере да угуши слободу говора и ућутка све оне који указују на криминал у нашем друштву, видљиво је то из броја поднесених кривичних пријава за клевету. Најчешће мете новог закона јесу они чији је посао да извјештавају – медији и новинари.
Република Српска 31.10.2024 | 19:54
За првих годину дана од ступања на снагу закона који криминализује јавну ријеч поднесено је око 130 кривичних пријава за клевету. Главна и одговорна уредница портала Спин.инфо Сања Васковић 8. октобра саслушана је у Полицијској станици Источна Илиџа у својству осумњичене.
„Искрено, ја сам се изненадила јер сам тај позив на саслушање добила у касним поподневним часовима. У позиву је стајало да сам осумњичена за кривично дјело, што грозно звучи с обзиром на то да се до сада нисам сусретала са таквим квалификацијама“, присјећа се Васковић.
Приликом полицијског саслушања Васковић сазнаје да се ради о кривичној пријави за клевету власника фирме „Мраз“ Младена Ковачевића, због криминалних радњи о којима је извјештавала.
„Ми живимо у земљи апсурда гдје свако може да вас пријави за клевету. Тек сада се виде праве посљедице криминализације клевете. Заиста је ружно да нам се ставља мета на чело“, каже Васковић.
Десило се управо оно на шта смо упозоравали и закон сада користе сви они који мисле да новинари не требају да раде свој посао, каже глави уредник портала Цапитал Синиша Вукелић.
„Ова власт је убацила метак у цијев и сада је само питање на кога ће пушта бити окренута. Више нико није сигуран и свако може добити позив на саслушање, може му се заплијенити рачунар или телефон и бити задржан 24 сата у полицији. Овдје се промовише тоталитарни начин владања у коме не можете да износите своје мишљење“, каже Вукелић.
Већ једном стечено право на слободу говора нам је укинуто и власт нас гура у мрачну прошлост, сматра комуниколог Младен Бубоњић.
„Сада свако свакога може да вас тужи за клевету. Иако на западу постоји клевета као кривично дјело, то се сматра изузетком и најчешће тужиоци и не прихватају то кривично дјело. То је својеврсни реликт прошлости и распљавља се о томе да буде у потпуности избачен“, каже Бубоњић.
Уз криминализацију јавне ријечи, објашњава Бубоњић, жеља власти да угуши сваку критичку мисао огледа се и у сталним најавама усвајања нових репресивних закона, којима би се додатно извршио притисак на медије и невладин сектор.
(БН) Фото: БН
Коментари / 5
Оставите коментарКад Бог одлуци
31.10.2024 20:28Тај закон це пасти, а тада це и власт пасти, а многи це отици тамо где треба да буду. Неко у рају, неко у паклу.
ОДГОВОРИТЕМато
31.10.2024 21:18Казњава се само износење лази,а не истина.
новинари
01.11.2024 08:30Гурају нос свугдје нема приватности па нисте ви крим полиција наравно да вас треба казнити
ре новинари
01.11.2024 08:44Ти би да у приватности криминалишеш, дилујеш, крадеш и убијаш, стоко мајмунска
Прдекана српска
01.11.2024 10:41Прдекана и то је то.
ОДГОВОРИТЕ