Политичари скривају имовину, надлежне службе ћуте

У Босни и Херцеговини и даље нема адекватног кажњавања оних који се незаконито богате на рачун грађана. Иако закони који се баве овом области формално постоје, многи и даље лако нађу начине да прикрију имовину милионске вриједности, која је стечена на сумњив начин.

Босна и Херцеговина 26.10.2024 | 19:42
Политичари скривају имовину, надлежне службе ћуте

Одузимање незаконито стечене имовине, обавеза да политичари крози имовинске картоне тачно прикажу своју имовину, као и посебан порез на имовину за коју се не докаже поријекло. Све ово на папиру постоји, па је питање зашто је онда БиХ простор гдје се на сумњив начин стичу огромна богатства, без икакве санкције?

Још једни избори су иза нас, а у Босни и Херцеговини и даље нису успостављени ефикасни механизми који би натјерали политичаре да јавно прикажу сву своју имовину. Адекватне санкције за оне који достављају непотпуне или уопште не достављају податке о имовини не постоје.

Тако министар Саобраћаја и веза Републике Српске Недељко Чубриловић није пријавио стан недалеко од стадиона Маракана у Београду. Министар безбједности БиХ Ненад Нешић у имовински картон није уписао стан и кућу у Новом Саду. Напрасну заборавност да пријаве вриједну имовину, код попуњавања имовинских картона имали су и Обрен Петровић, Средоје Новић, Мирко Шаровић...

"Уношење непотпуних и лажних података представља и кривично дјело, али то се дуго времена вуче још из времена док сам ја био у Централној изборној комисији па ништа нису пријављивали", сматра Вехид Шехић из коалиције Под лупом.

За сада не постоје ефикасни механизми да се изабрани носиоци функција натјерају да дају податке о милионској имовини коју посједују, нити има санкција ако достављени подаци нису тачни.

"Илузорно је помислити да они који одлучују и имају моћ да одлучују да би тек тако сами себи ускратили и привилегије и могућности које на основу истог таквог мањкавог система остварују", каже комуниколог Младен Бубоњић. 

У Републици Српској је, барем на папиру, у примјени још један механизам за санкционисање незаконитог богаћења. Закон о утврђивању поријекла и посебном порезу на имовину, на снази је више од годину и по дана.

Када је закон усвојен, власт је обећала да ће посебним порезом од 75% казнити све појединце, ако се утврди увећање имовине веће од 300 хиљада марака у 3 узастопне године, а за коју не могу доказати поријекло. Из Пореске управе је саопштено да је прво идентификовано 1450 особа, а од тог броја је издато 20 налога, међутим то не значи да је неко ухваћен у незаконитом богаћењу.

"Једноставније речено, сасвим је могуће да међу њима има и грађана који су потпуно легално, без утаје пореза, стекли ту имовину, али то ће утврдити поступак контроле, уколико у претходном поступку буде утврђен несразмјер између вриједности имовине и прихода", саопштено је из Пореске управе РС.

Информације да се по овом закону нешто ради, кажу у опозицији, не представљају никакав помак, док се не објаве конкретна имена оних који су незаконито стекли имовину, међутим у ПДП-у не очекују да ће се то и догодити.

"Неће ни бити имена неће ни бити никакве акције то је још једна лијепа фасада која може да се стави у неки извјештај како имате такав механизам, али он заправо не функционише јер ево прошло је превише времена да нисмо видјели баш ниједан случај који је конкретан", сматра посланик ПДП-а у НС РС Игор Црнадак.

Да од закона који су на снази, али немају примјену у пракси нема неке користи, најбоље доказује то што више од деценије држава има могућност да одузме имовину за коју се докаже да је стечена на незаконит начин.

У извјештају Агенције за управљање одузетом имовином Републике Српске тако постоји чак 6 узастопних година у којима привремено није одузето ништа од новца или имовине стечене незаконитим радњама.

Све указује да ће актери бројних афера у Босни и Херцеговини и даље неометано да користе новац, куће, возила и предузећа који су стечени на незаконит или чак – криминалан начин.

(БН) Фото: БН

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

Приједпрчанин М

26.10.2024 20:54

Све што није пријављено,одузети значи да није легално стечено,ако не примјењујете закон,укините га и свежите мачку о реп и обавјестите еу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Феникс

26.10.2024 21:34

А шта је са предузецима што су покуповали којекакви олоси у криминалној приватизацији, и још уз то све обогатили се на биједи која ради за мале паре, ово је несхватљиво.

Name

Пореска управа

26.10.2024 21:22

Ста све има Крста Жарковић

ОДГОВОРИТЕ
Name

Wwww

26.10.2024 23:11

Дабога да ва не требало коњи једин само пљацкате

ОДГОВОРИТЕ
Name

Па да

27.10.2024 02:35

Требала би поднебља књига за имена и имовину која се не законски стекла.Па сваки грађанин који живи у неком мјесту види шта му комшија има,што је прије имао и како живи,а шта се још не види.Све то могу да виде и надлежни који су задужени за незаконито стечену имовину,а неће,или не смију.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ако је пријаве

27.10.2024 03:59

Схватице народ да је сисао весла

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пд

27.10.2024 07:19

Колико станова има др Ћато и јесу од плате купљени ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Луди Милојко

27.10.2024 07:57

Јер волимо српску!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Уб

27.10.2024 08:25

Ако обични народ живи у сиромаштву,зашто се ви господо партијаши (као например СНСД ) енормно богатите и лажете народ куповањем гласова за 50 км. Све вас треба послати на преобуку Ким Уну У Северну Кореју.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бања Лука

27.10.2024 08:41

Овдје закон важи за сиротињу.За лопове,међу којима су политичари перјанице, свакако не.Када Горица објави слику из куће,има само један комплет књига(Достојевски),вјероватно као украс.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хахаха

27.10.2024 09:12

Како да утврде која је имовина илеглно стечена кад ликови који требају то да утврде су криминалци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Каква борба ти је фарса

27.10.2024 09:53

Надлеẓ̌не слуẓ̌бе ћуте јер уораво политика та је која именује ш̣ефове полицијских агенције,министре и правосудни систем судије и туẓ̌уоце ,постављени су ту да заташ̣кају корупцију и криминал а не да се боре и неш̣то разоткрију...то хе дојаз има 30 гидина од ратних деш̣авања у ЕX Југи...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Само

27.10.2024 10:21

као у Румункској, формирати Цпецијално антикуопцијско тужилаштво, поставити непоткупљиву тужитељку (као Лаура Ковеши) или тужитеља, одлично их платити и полицијски штитити, објаснити грађанству важност тога, ЕУ би поздравила и новчано и организационо помогла, и почети истраживати и осуђивати, одузету имовину и новац користити за здравство, школство и др. Очистити ентитет. Али, авај. Коме ја причам!!??

ОДГОВОРИТЕ
Name

СОДОМА,И ГОМОРА

27.10.2024 13:01

ПРАВОСУДНИ СИСТЕМ БиХ,У СЛУЖБИ КРИМИНАЛНИХ ВЛАСТИ,ГДЈЕ СВЈЕДОЦИ МИСТЕРИОЗНО ЗАВРШАВАЈУ,ИСТРАГЕ О УЗРОКУ СМРТИ СЕ ЛАЖИРАЈУ...САМО БОЛЕСНИ УМОВИ МОГУ СМИСЛИТИ ТАКВЕ ПЉАЧКЕ,А ЈОШ БОЛЕСНИЈИ ПОВЈЕРОВАТИ У ЛАЖНЕ ПРИЧЕ ТИХ ЗВИЈЕРИ!!!

ОДГОВОРИТЕ