Из ЦИК-а тврде: Скенери су положили пробу
Након спровођења пилот-пројекта на протеклим локалним изборима кориштењем нових технологија, нема ниједан разлог да се овај систем на наредним локалним изборима не примијени на већини, ако не на свим бирачким мјестима, сагласни су стручњаци.
Босна и Херцеговина 26.10.2024 | 10:53
Ирена Хаџиабдић, предсједница Централне изборне комисије БиХ је потврдила да су задовољни прелиминарном анализом како су прошли избори, али да ће за детаљну анализу бити потребно неко вријеме да се испитају сви уређаји који су били кориштени понаособ.
“Али оно што ја могу рећи сада је да су технологије радиле и успјели смо да завршимо изборе кориштењем нових технологија, што је за нас први тест који је значајан. А након што детаљно анализирамо уређај по уређај моћи ћемо рећи више”, истакла је она за “Независне новине“.
Према њеним ријечима, показатељи иду у добром смјеру, а посебно је значајно то што су, како је рекла, резултате гласања добили у року од 10 минута након затварања бирачких мјеста.
“То је за нас највећи успјех нових технологија у овом моменту”, рекла нам је она.
Хаџиабдићева је такође истакла да је јако важно да су се грађани, који су се практично први пут сусрели с оваквим начином гласања, добро снашли и да је све протекло успјешно.“Бирачи су успјели да користе технологију на дан избора, осим у два случаја, на два бирачка мјеста у Тузли, али то су били оправдани разлози због којих смо донијели одлуку да тамо одустанемо од кориштења нове технологије”, нагласила је она.
Вехид Шехић, бивши предсједник ЦИК БиХ и предсједник Удружења грађана “Под лупом”, рекао је да би скенери морали да буду уведени на наредним општим изборима на барем 95 одсто бирачких мјеста, односно свуда гдје је могуће обезбиједити квалитетну интернет везу.
Он је рекао да су њихови посматрачи евидентирали да је и гласање путем скенера и идентификовање бирача путем биометријских података било успјешно у више од 98 одсто случајева.
“Дакле, не видим више ниједан разлог да се то не уведе. Нема више изговора. Једино што се може још рећи да би то било скупо, али то је новац грађана БиХ и није скупо све оно што ће заштитити вољу грађана”, рекао нам је он.
Према његовим ријечима, да би се избјегло да се не дође у ситуацију да не буде довољно времена за увођење нових технологија, одмах треба почети с активностима да се новац уврсти у наредни буџет.
“С обзиром на то да ће то вјероватно бити тендер међународног карактера, потребно је да се у буџет за сљедећу годину предвиде неопходна финансијска средства”, каже Шехић.
Према његовим ријечима, потребно је да невладине организације и медији ову тему држе актуелном и на тај начин изврше притисак на политичаре да не спроводе опструкције.
“Ми живимо у држави у којој нас ништа не смије изненадити јер они политику сматрају својим приватним личним интересом. Сигурно ће покушавати да се правдају на начин да нема довољно финансијских средстава, али не смијемо одустати. То је у интересу грађана, а интерес политичких странака нас је и довео у ову ситуацију”, рекао је Шехић.
Према његовим ријечима, и ови протекли избори су показали бројне нерегуларности, попут непримјереног поступања појединих чланова бирачких одбора за које Шехић тврди да су радили по налогу неког политичког субјекта.
“Осим тога, никада није било веће куповине гласова него на овим локалним изборима”, рекао је он.
(Независне) Фото: ЦИК
Коментари / 4
Оставите коментарПаушално
26.10.2024 11:16Рад на "УСАВРШАВАЊУ",квалитета изборног процеса,никада неће донијети резултате,док ЦИК,не буде санкционисао за претходне изборне резултате,којима је омогућио да имамо ЛАЖНОГ ПРЕДСЈЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ!ОВО СТАЊЕ ПРЕТВАРА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ У ЛУДУ КУЋУ,ДОК СЕ ПРЕДСЈЕДНИК ЦИК-а,ЗАКЛИЊЕ У СВОЈУ ДЈЕЦУ,КАКО ЈЕ СВЕ "РЕГУЛАРНО"!!!
ОДГОВОРИТЕЈаса
26.10.2024 11:49Прво биометријиски скенери, да се избаце фантомски гласачи. Остало је свакако више до куповине гласова него до бројања
ОДГОВОРИТЕМићо
26.10.2024 14:56Без оваквог система нам нема напреДка
ОДГОВОРИТЕЗоран
26.10.2024 23:09Ста ли це губитници онда наци као оправдање за тешке поразе.
ОДГОВОРИТЕ