Ништа од градње објекта на земљишту у власништву "Проинтера"

Од помпезно најављене изградње зграде на мјесту некадашње Поштанске штедионице у Бањалуци које је у власништву "Проинтера", за сада неће бити ништа јер из управе тог предузећа су потврдили да не знају шта ће са тим земљиштем због блокираних рачуна. 

Република Српска 24.10.2024 | 19:39
Ништа од градње објекта на земљишту у власништву "Проинтера"

Умјесто да се зграда Поштанске штедионице реновира и сачува као симбол старе Бањалуке и новим генерацијама покаже да су некада постојале и куће, а не само вишеспратнице и бетон, све је срушено до темеља. И ником ништа, милиони су легли на рачуне, зграде нема, а на овом мјесту планира се изградња зграде од 15 спратова јер се овдје очигледно сви воде реченицом, гдје год има мало простора ту зграду посади. 

Сага око продаје и преузимања поштанске штедионице траје од 2020. године када је у јеку короне и затварања грађана у куће продата Проинтеру на лицитацији за 2,6 милиона КМ. Зграду је продао Фонд за пензијско и инвалидско осигурање РС, након што му је “Поштанска штедионица” уступила ту некретнину заједно са земљиштем на име дјелимичног измирења обавезе из судског спора који је Фонд добио. Након тога, градска власт је донијела измјене регулационог плана којима је на том мјесту омогућена изградња пословног објекта од 15 спратова. Међутим то земљиште је сада без намјене јер Бојан Вујић који се тренутно води  као једини оснивач „Проинтера“, каже да је земљиште под хипотеком за кредит који се тренутно враћа.

„То земљиште је заложено за кредит у пословним банкама за наше инвестирање за ту намјену тако да ми са тим земљиштем не можемо располагати оно је као хипотека заложено док се све ово не ријеши нећемо знати шта са овим земљиштем да ли ће бити продано или неће“, каже Бојан Вујић из "Проинтера".

Питали смо правнике шта ће бити са земљиштем ако "Проинтер" не успије да врати кредит и ако земљиште због хипотеке буде поново на продаји од стране банке код које се води хипотека. 

„Ако не враћа кредит банка може у сваком тренутку да активира извршни поступак да се кредит врати или евентуално други дугови који постоје. Ако се кредит врати, а "Проинтер" опстане у животу и даље остаје власништво "Проинтера". Ако се "Проинтер" гаси то, земљиште или се продаје да се сви дугови намире па остатак новца ако остане то остаје власнику или цијело земљиште, ако се на другачији начин врате дугови, остаје опет власнику односно Бојану Вујићу“, каже правник Милко Грмуша. 

Компанија „Проинтер“ је иначе позната по уносним милионским пословима са државним институцијама и доводи се у везу са сином предсједника РС, Игором Додиком, што је и сам Додик признао у Народној скуштини 2019.године. "Проинтер" је једна од фирми које су под америчким санкцијама, истим оним санкцијама за које су санкционисани званичници говорили да су смијешне. Тај смијех је довео до тога да су стотине људи добили отказе због појединаца који без посла могу деценијама јер имају уштеђевине. 

(БН) ФОТО: Цапитал 

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Србо

24.10.2024 21:03

Срећа па је тај објекат купио на своју славу, Ђурђевдан, човјек Србин, слави славу, пости, иду у цркву и можда је и Патријах био, али то је постало изгледа нормално код нас, небеског народа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Перо

25.10.2024 03:40

Па треба разумјети, будзет је празан ,нема пара а за такву инвестицију треба се пуно улозити

Name

Једноставно.

25.10.2024 06:56

Након фонда здравственог РС сад Сипа треба и у Фонд пензијског да процесља . Све је то тески криминал .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Па да

25.10.2024 14:12

Казна некад и дође.Рушите БЛ,бетонирате,радите,градите гдје хоћете,а никад да вам се испита откуд толико новца(поријекло имовине),да они мишеви ,климоглави у Скупштини ,једном буду прави делегати са својим,ЈА.Не осуђивати некога унапријед,само да смију питати пуно тога што причају около,а и гласати против нелогичних ствари и приједлога.Као да је врх странке идеалан?

ОДГОВОРИТЕ