Ništa od gradnje objekta na zemljištu u vlasništvu "Prointera"
Od pompezno najavljene izgradnje zgrade na mjestu nekadašnje Poštanske štedionice u Banjaluci koje je u vlasništvu "Prointera", za sada neće biti ništa jer iz uprave tog preduzeća su potvrdili da ne znaju šta će sa tim zemljištem zbog blokiranih računa.
Republika Srpska 24.10.2024 | 19:39
Umjesto da se zgrada Poštanske štedionice renovira i sačuva kao simbol stare Banjaluke i novim generacijama pokaže da su nekada postojale i kuće, a ne samo višespratnice i beton, sve je srušeno do temelja. I nikom ništa, milioni su legli na račune, zgrade nema, a na ovom mjestu planira se izgradnja zgrade od 15 spratova jer se ovdje očigledno svi vode rečenicom, gdje god ima malo prostora tu zgradu posadi.
Saga oko prodaje i preuzimanja poštanske štedionice traje od 2020. godine kada je u jeku korone i zatvaranja građana u kuće prodata Prointeru na licitaciji za 2,6 miliona KM. Zgradu je prodao Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje RS, nakon što mu je “Poštanska štedionica” ustupila tu nekretninu zajedno sa zemljištem na ime djelimičnog izmirenja obaveze iz sudskog spora koji je Fond dobio. Nakon toga, gradska vlast je donijela izmjene regulacionog plana kojima je na tom mjestu omogućena izgradnja poslovnog objekta od 15 spratova. Međutim to zemljište je sada bez namjene jer Bojan Vujić koji se trenutno vodi kao jedini osnivač „Prointera“, kaže da je zemljište pod hipotekom za kredit koji se trenutno vraća.
„To zemljište je založeno za kredit u poslovnim bankama za naše investiranje za tu namjenu tako da mi sa tim zemljištem ne možemo raspolagati ono je kao hipoteka založeno dok se sve ovo ne riješi nećemo znati šta sa ovim zemljištem da li će biti prodano ili neće“, kaže Bojan Vujić iz "Prointera".
Pitali smo pravnike šta će biti sa zemljištem ako "Prointer" ne uspije da vrati kredit i ako zemljište zbog hipoteke bude ponovo na prodaji od strane banke kod koje se vodi hipoteka.
„Ako ne vraća kredit banka može u svakom trenutku da aktivira izvršni postupak da se kredit vrati ili eventualno drugi dugovi koji postoje. Ako se kredit vrati, a "Prointer" opstane u životu i dalje ostaje vlasništvo "Prointera". Ako se "Prointer" gasi to, zemljište ili se prodaje da se svi dugovi namire pa ostatak novca ako ostane to ostaje vlasniku ili cijelo zemljište, ako se na drugačiji način vrate dugovi, ostaje opet vlasniku odnosno Bojanu Vujiću“, kaže pravnik Milko Grmuša.
Kompanija „Prointer“ je inače poznata po unosnim milionskim poslovima sa državnim institucijama i dovodi se u vezu sa sinom predsjednika RS, Igorom Dodikom, što je i sam Dodik priznao u Narodnoj skuštini 2019.godine. "Prointer" je jedna od firmi koje su pod američkim sankcijama, istim onim sankcijama za koje su sankcionisani zvaničnici govorili da su smiješne. Taj smijeh je doveo do toga da su stotine ljudi dobili otkaze zbog pojedinaca koji bez posla mogu decenijama jer imaju ušteđevine.
(BN) FOTO: Capital
Komentari / 4
Ostavite komentarСрбо
24.10.2024 21:03Срећа па је тај објекат купио на своју славу, Ђурђевдан, човјек Србин, слави славу, пости, иду у цркву и можда је и Патријах био, али то је постало изгледа нормално код нас, небеског народа.
ODGOVORITEPero
25.10.2024 03:40Pa treba razumjeti, budzet je prazan ,nema para a za takvu investiciju treba se puno uloziti
Jednostavno.
25.10.2024 06:56Nakon fonda zdravstvenog RS sad Sipa treba i u Fond penzijskog da proceslja . Sve je to teski kriminal .
ODGOVORITEPa da
25.10.2024 14:12Kazna nekad i dođe.Rušite BL,betonirate,radite,gradite gdje hoćete,a nikad da vam se ispita otkud toliko novca(porijeklo imovine),da oni miševi ,klimoglavi u Skupštini ,jednom budu pravi delegati sa svojim,JA.Ne osuđivati nekoga unaprijed,samo da smiju pitati puno toga što pričaju okolo,a i glasati protiv nelogičnih stvari i prijedloga.Kao da je vrh stranke idealan?
ODGOVORITE