Цвијановићева по уставу дужна да стави вето на штетан приједлог закона о имовини по виталне интересе Српске

- Српски члан Предсједништва БиХ и по Уставу БиХ и по Пословнику Предсједништва БиХ има право да изјави вето против јучерашње неуставне одлуке остала два члана Предсједништва о усвајању Приједлога закона о државној имовини БиХ, јер је то не само одлука, односно Приједлог, за које Предсједништво БиХ нема уставну надлежност, већ је такав приједлог и те како штетан по виталне интересе Републике Српске. 

Република Српска 22.10.2024 | 17:05
Цвијановићева по уставу дужна да стави вето на штетан приједлог закона о имовини по виталне интересе Српске

Др Милан Благојевић

Јучерашња одлука двојице чланова Предсједништва БиХ да Парламентарној скупштини БиХ упуте свој Приједлог закона о државној имовини БиХ, прегласавши тиме српског члана Предсједништва БиХ која је гласала против такве одлуке, изнова је покренула питање на које одлуке Предсједништва БиХ прегласани члан Предсједништва може ставити тзв. вето, то јест прогласити их деструктивним по виталне интересе ентитета са чије териоторије је изабран за члана Предсједништва БиХ.

Иако је Устав БиХ о томе веома јасан, питање постаје још актуелније ако се узме у обзир да српски члан Предсједништва БиХ неће изјавити вето против јучерашње одлуке, што је сасвим извјесно када се има у виду изјава коју је данас дао портпарол СНСД-а Радован Ковачевић.

Он је, како преноси портал РТРС-а, изјавио:

„Да је веома битно да се прокоментарише и та чињеница да су одређени људи из опозиције из Републике Српске, очигледно потпуно неупућени, поставили питање зашто Жељка Цвијановић није уложила вето.

Вето није могуће уложити на питања која нису уопште у надлежности Предсједништва БиХ, а и оне ствари које јесу морају да се конкретно тичу спољне политике, да би било који од чланова Предсједништва могао да уложи вето, тако да ова ствар ће бити веома једноставно ријешена на Колегијуму Представничког и Дома народа у Парламентарној скупштини БиХ, јер ће веома једноставно бити закључено да је ријеч о питањима која нису у надлежности Предсједништва БиХ и нису у надлежности БиХ и њених институција, него у јасној и изричитој надлежности Републике Српске и ФБиХ", закључио је Ковачевић.

Цитирана изјава Радована Ковачевића је посљедица једне неуставне праксе и потпуно погрешног тумачења Устава БиХ, по којима заштита виталног интереса ентитета наводно може да се тражи само ако се ради о питањима из области спољне политике и спољних послова БиХ, што није исправно, али је то схватање нажалост побиједило у пракси Предсједништва.

Колико су погрешни ова пракса и тумачење Устава БиХ најбоље доказује сам текст тог устава.

Наиме, у члану 5.2ц) Устава БиХ јесте прописано да ће Предсједништво БиХ настојати да консензусом усвоји одлуке које се односе на вођење спољне политике БиХ, именовање њених амбасадора и других представника, представљање БиХ у међународним организацијама, преговарање о закључењу међународних уговора и њихово ратификовање, као и извршавање одлука Парламента БиХ.

Јесте даље у истој уставној одредби прописано да у тим питањима одлука Предсједништва може бити донесена и прегласавањем, под условима из члана 5.2д) Устава, а до чега долази ако прегласани члан не изјави вето против те одлуке или га изјави, али након тога не добије подршку у ентитетском парламенту. 

С обзиром на такав њен садржај, очигледно је да оваква одредба члана 5.2ц) Устава БиХ никако не значи нити објективно може имати значење да прегласани члан Предсједништва БиХ може изјавити вето само на одлуке које се, како погрешно износи Радован Ковачевић, „конкретно тичу спољне политике“.

Јер нигдје у тој одредби, а ни прије и послије ње, Устав БиХ не прописује да прегласани члан Предсједништва БиХ може изјавити вето само против оне одлуке која се тиче спољне политике нити да то може учинити само против оне одлуке која је у надлежности Предсједништва. 

То се најбоље види када се прочита текст одредбе која слиједи одмах након члана 5.2ц), а то је одредба члана 5.2д) Устава БиХ, којом је прописано:

„Члан Предсједништва који се не слаже са неком одлуком Предсједништва може да изјави да је она штетна по виталне интересе ентитета за територију са које је изабран, под условом да то учини у року од три дана од њеног усвајања. Таква одлука ће се одмах упутити Народној скупштини Републике Српске, ако је такву изјаву дао члан са те територије, бошњачким делегатима у Дому народа Федерације, ако је такву изјаву дао бошњачки члан, или хрватској делегацији тог тијела, ако је такву изјаву дао хрватски члан.

Ако је та изјава потврђена двотрећинском већином у року од десет дана по упућивању, оспорена одлука Предсједништва неће ступити на снагу“.

Дакле, ово је дословно слово Устава БиХ, из којег је више него јасно да не само у члану 5.2ц) него ни у овом члану 5.2д) Устава БиХ није речено да се вето може изјавити само на одлуке Пресједништва које се односе на питања спољне политике нити само против оне одлуке која је у надлежности Предсједништва.

Јер, члан 5.2д) Устава БиХ прописује да се тај вето може изјавити против неке одлуке Предсједништва, а не само против одлуке из области спољне политике. А то у коначном значи да се вето може изјавити против сваке одлуке Предсједништва БиХ, било да се она односи на спољно-политичка или унутрашње-политичка питања, те без обзира да ли се ради о одлуци која је у оквиру уставних надлежности Предсједништва или се њоме прекорачују границе тих надлежности.

Стога имајући у виду такву одредбу Устава БиХ, и Пословник Предсједништва БиХ у члану 10. прописује да:

„Сви чланови Предсједништва су такође, по природи своје дужности, задужени за проглашење неке одлуке деструктивном по витални интерес ентитета за територију са које су изабрани“.

Дакле, и Пословник Предсједништва не прописује да се деструктивном по витални интерес ентитета може прогласити само одлука Предсједништва у области спољне политике. Да се то хтјело, онда би у Пословнику умјесто ријечи „неке одлуке“ у цитираној одредби члана 10. писало да се деструктивном може прогласити „одлука из области спољне политике“.

Но, да је то којим случајем тако написано у Пословнику, таква одредба би била супротна члану 5.2д) Устава БиХ, којим је, како је показано, прописано да предмет вета може бити свака одлука Предсједништва БиХ за коју прегласани члан Предсједништва сматра  да је штетна по виталне интересе ентитета за територију са које је изабран.

Зато, дакле, српски члан Предсједништва БиХ и по Уставу БиХ и по Пословнику Предсједништва БиХ има право да изјави вето против јучерашње неуставне одлуке остала два члана Предсједништва о усвајању Приједлога закона о државној имовини БиХ, јер је то не само одлука, односно Приједлог, за које Предсједништво БиХ нема уставну надлежност, већ је такав приједлог и те како штетан по виталне интересе Републике Српске. 

Нажалост, упркос свој овој аргументацији изостала је једино исправна реакција српског члана Предсједништва БиХ у конкретном случају, а то је изјављивање вета на наведену неуставну и по Републику Српску штетну одлуку остала два члана Предсједништва. Тиме се на дјелу, по ко зна који пут, виде посљедице неуставне праксе и потпуно погрешног тумачења Устава БиХ.

Пише: Др Милан Благојевић 

Коментари / 28

Оставите коментар
Name

Зивлак

22.10.2024 17:15

Шта се чудите ваљда сви знате ко одређује када це бити вето

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брлог

22.10.2024 19:18

Наставница није могла да улози вето јер је морала најприје у месару код сефа, а тамо се иде као сто знамо у ране јутарње сате..

Name

Ста ради Зељка

22.10.2024 19:33

Ово се несмије десити. Тразимо Вето.

Name

Ре

22.10.2024 23:11

По уставу би она требала да ради у интересу државе а не ентитета

Name

Ре

23.10.2024 13:30

Ма да је права дрзава, њу и слицне њој се ниста не би питало . Овако , назалост...

Name

Џамбас

22.10.2024 17:17

Нешто мувају испод жита.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

22.10.2024 19:44

Ма дајте , молим вас , нису они познати по мувању. Гдје це заститници интереса Републике Српске бити такви кад је они свим срцем воле до задње њене марке , па макар и задузене кредитом .

Name

милош

22.10.2024 17:41

Сада се позива на УставБИХ а када Уставналаже да се изаберу два члана Уставног суда из РС онда се не позива на Устав анда га крши......Па није Устав Ђведски сто ово хочу ово нечу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фуј

23.10.2024 07:49

Ниси у праву и ту се позива на Устав. Устав каже да се два бирају из Републике Српске али на каже да се морају именовати одма. Устав не одрађује рок за њихов избор него обавезу да буду из Републике Српске. Такође, у овом случају је она у праву, ово није надлежност Предсједништва па тако и треба да се у Парламенту БиХ јасно стави до знања да они немају надлежност за то а не да им се даје на важности ветом.

Name

Цекај

22.10.2024 18:48

А ста је уопсте донесено том одлуком о имовини? Хоце ли се преипитати ко је како досао до десетина некретнина или је несто друго. Написите цланак гдје је то објасњено. Ако је то то, онда нема разлога да да се буни ико.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фуј

23.10.2024 07:50

Није одлука него приједлог закона. И тиме се неће ријешити ништа јер то није у надлежности Предсједништва па ће тако и проћи у ПС БиХ.

Name

Гx

22.10.2024 18:58

Све сто ви у РС ститите на крају пропадне. Нема ту памети, циста политика само.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бл

22.10.2024 19:34

Ово је издаја и не мозе овако.

Name

55

22.10.2024 19:35

Знаци готово је дајеми дрзавну имовину за ослобадјајуцу Додику. Е не мозе висе ово.

Name

Хммм

22.10.2024 19:42

Паметном доста, баја уцијењен на суду да буде ослободјен, само нек њега недира све це дати и потписати, зато зељка није смјела ставити вето, нека овце и даље гласају за снсд

Name

Да ли смо ми нормални

22.10.2024 19:44

Не видим зашто је ова одлука Председништва штетна за српски народ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фуј

23.10.2024 07:51

Не видиш зато што си из кол центра који финансира ко зна ко. Ако ниси чет бот, а на то ми највише кандишеш.

Name

Арса

22.10.2024 19:47

Шта Ковачевић зна о уставу,то је за њега шпанско село он једноставно незна где је шупаљ док не опипа то мјесто.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Чича

22.10.2024 19:47

Ковачевићу шумски човјече јеси ли прочитао шта је изјавио г.Благојевић коме је то професија да тумачи законе а не ти слунтове један у шуму ушуму онај те де те онај ко те ту постави да лупаш и блебећеш а појма немаш

ОДГОВОРИТЕ
Name

Петар

22.10.2024 20:04

Има ли неко да појасни у чеми је штетна одлука ..и зуашто..осим онима којим то иде у прилолг да даље крћме и ово мало што је остало.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ха Ха

22.10.2024 20:28

Овај ковачевић је убачен елемент, одлично ради посао, сељадија ко сељадија, ништа не конта. Само фали џевад, да каже како нам пријете "исламски терористи". Слуђивање Срба у БИХ се наставља, а каће престат, не зна се.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србин

22.10.2024 21:14

Раде они за Хрвате!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дуцко

22.10.2024 21:45

Подрска за Зељку Цвијановиц да стави вето

ОДГОВОРИТЕ
Name

Старина

22.10.2024 22:54

Нема шефа у Русији је морала би га хитно питати шта да уради,биће проблема

ОДГОВОРИТЕ
Name

Устав

22.10.2024 23:10

Не контам ста је спорно, зна се ста је дрзавна имовина и ста је дрзава а ста ентитет, неко је умислио да је РС дрзава мада се зна да није. Дрзавна имовина је имовина дрзаве БиХ, а не ентитета или кантона! Опцина неум је узела плазе уз море као имовину опстине , а по свим законима море и обала су дрзавна имовина, исто као и имовина коју ентитети сматрају својим власниством!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Еди

23.10.2024 06:13

Ко казе да је одлука анриуставна....???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Постен

23.10.2024 07:36

По којем уставу отимате дрзави својину у свим дрзавама својина припада дрзави и ви се ко лафо о слњате на србију па сто се и овде не ослањате на њу јер и у србији неприпада имовина ником другом него дрзави

ОДГОВОРИТЕ
Name

Васо

25.10.2024 21:22

Само Вето,гдје год можеш стављају вето,то је спас за Републику Српску

ОДГОВОРИТЕ