ЕРС тражи од Владе концесију за трећу соларну електрану, а једну продали Мађарима
Електропривреда Републике Српске тражи од Владе концесију за трећу велику соларну електрану. Иако у овој компанији стално истичу да су окренути енергији из сунца, претходне двије електране за које су добили концесију далеко су од пуштања у рад.
Република Српска 14.10.2024 | 19:59По приниципу, ја теби-ти мени, Република Српска одавно функционише. Прелила се та пракса и на поље енергетике. Тако је Електропривреда Српске прије 4 године добила концесију за изградњу соларне електране у Требињу.
Онда је основала предузеће које нема ни марку прихода и њему уступила ту концесију. Након тога је Влада одобрила пренос 70% власничких права из новог предузећа на мађарску фирму Лугос која без јавног надметања долази до концесије и постаје већински власник електране.
Да, звучи збуњујуће али то је већ дугогодишња мантра којом се овде обављају готово сви послови, поготово кад се нађе рупа у закону као што је овдје случај јер је искориштена законска могућност да се ради о предузећу које обавља дјелатност од општег интереса.
Управо због скривања информација око преноса концесија на мађаре, Транспаренси је добио судски спор којим су требали добити све податке о овом послу али им то није омогућено.
„Нагледали смо се претходних година сличних примјера гдје су рађене такве ствари и гдје увијек настала штета по јавни интерес и гдје је РС уступала те концесије затим и куповала од истих инвеститора. Мислим да је за истражне органе посао да се баве тиме да ли се ту неки новци преклапају и зашто се све то ради“, каже Срђан Траљић, Транспаренси Интенатионал БиХ.
Истражни органи и у овом и у многим другим случајевима ћуте и праве се као да се ништа не дешава. Томе у прилог иде чињеница да иако ни на видику нема изградње соларне електране Требиње 1 и Требиње 2, ЕРС тражи концесију и за трећу електрану. И то све поново уз подршку Владе Српске.
„Надлежни орган за спровођење преговарачког поступка за додјелу концесије је Министарство енергетике и рударства, које ће у року од 60 дана од дана ступања на снагу ове одлуке доставити Влади извјештај о спроведеном преговарачком поступку, приједлог рјешења о додјели концесије и приједлог уговора о концесији“, пише у одлуци Владе Републике Српске.
Професор Бранко Блануша сматра да увелико каснимо са уређењем енергетског сектора у Српској и да томе доприноси нетрансперентност и бројни штетни уговори који иду у корист појединцима а не грађанима.
„Кад је у питању политика у електроенергетском сектору јако је лоша и то се види на основу резултата које имамо и у оним производним капацитетима у електро систему је врло тешка ситуација. Умјесто да то буде једна од окосница и покретача цијеле привреде у РС ми имамо све тежу ситуацију у електроенергетском сектору“, каже проф.др Бранко Блануша, Електротехнички факултет Универзитета у Бањој Луци.
Опозиција сматра да је мађарски инвеститор постао већински власник електране под сумњивим околностима,а читав посао ради се под условима који нису познати јавности.
„Што представља тиху приватизацију ЕРС-а и још захтјев Луке Петровића има позадину да се одужи дуг мађарима који су дали новац Додиковој кампањи,за пољоприведу и ко зна какви су ту мутни послови иза кулиса. Бојим се да ће и те соларне електране и као вјетроелектране завршити као спор са Вијадуктом“, истиче Небојша Вукановић, посланик Листа за правду и ред у НСРС.
Из Центра за животну средину поручују да се сам појам али и најаве изградње соларних електрана често злоупотребљава од стране институција РС.
„Зато што се све усмјерава у приватни сектор гдје компаније се фаворизују, а грађани су и даље у таквој ситуацији да нису у могућности да производе сами себи и да конзумирају исту кроз могућност соларних електрана на примјер на својим крововима“, каже Владимир Топић, Центар за животну средину.
Вриједност соларне електране Требиње 3, за коју ЕРС чека концесију, процјењује се на 84 милиона КМ, а концесија би требала да се закључи на период од 50 година. Питали смо ресорно министарство зашто се даје трећа концесија, а ни прве двије нису завршене, али одговора нема.
Нема одговора ни од ЕРС-а зашто није почела градња соларних електране. И на крају,док се енергетски систем у Српској готово свакодневно креће од врха до понора, у тој игри свако тражи своју корист, а од свега најмању корист имају грађани.
(БН) Фото: Пиxабаy
Коментари / 8
Оставите коментарКики
14.10.2024 20:07Све це ова власт продати, на крају це продати и ваздух који удисемо и воду коју пијемо, нека народ и даље гласа за снсд
ОДГОВОРИТЕЗасто
14.10.2024 21:50Засто истразиоци не раде свој посао? Ста је ово?
Јаффа
15.10.2024 06:37И то све уз подршку странаца, а и ћутање СПЦ на све далеко одзвања.
Без бриге
16.10.2024 09:29Продаће они и ову!
Весна
14.10.2024 20:21А гдје су ти новци ако је продана Мађарима...те приче са соларном енергијом у РС су тешка превара.. цијело Невесиње и Требиње је под концесијама за соларне зафрканције а ништа се не ради...Неко ће ту било са Мађарима било са Русима паре окренути а држави РС и народу ниста ...ста висе најскупља струја
ОДГОВОРИТЕМиле Босанац
14.10.2024 20:34Нису (про)дали мадјарима, него Орбану! Па ста мислите да подрска дзабе долази?!
ОДГОВОРИТЕМицко
14.10.2024 21:11Па је ли Електропривреда дрзавно предузеце? Па како онда они могу тразити концесију од исте те дрзаве?????
ОДГОВОРИТЕХерцеговац
14.10.2024 22:15Важно је да је министрима добро , а народе што си наиван ко те .... !
ОДГОВОРИТЕ