ERS traži od Vlade koncesiju za treću solarnu elektranu, a jednu prodali Mađarima
Elektroprivreda Republike Srpske traži od Vlade koncesiju za treću veliku solarnu elektranu. Iako u ovoj kompaniji stalno ističu da su okrenuti energiji iz sunca, prethodne dvije elektrane za koje su dobili koncesiju daleko su od puštanja u rad.
Republika Srpska 14.10.2024 | 19:59
Po prinicipu, ja tebi-ti meni, Republika Srpska odavno funkcioniše. Prelila se ta praksa i na polje energetike. Tako je Elektroprivreda Srpske prije 4 godine dobila koncesiju za izgradnju solarne elektrane u Trebinju.
Onda je osnovala preduzeće koje nema ni marku prihoda i njemu ustupila tu koncesiju. Nakon toga je Vlada odobrila prenos 70% vlasničkih prava iz novog preduzeća na mađarsku firmu Lugos koja bez javnog nadmetanja dolazi do koncesije i postaje većinski vlasnik elektrane.
Da, zvuči zbunjujuće ali to je već dugogodišnja mantra kojom se ovde obavljaju gotovo svi poslovi, pogotovo kad se nađe rupa u zakonu kao što je ovdje slučaj jer je iskorištena zakonska mogućnost da se radi o preduzeću koje obavlja djelatnost od opšteg interesa.
Upravo zbog skrivanja informacija oko prenosa koncesija na mađare, Transparensi je dobio sudski spor kojim su trebali dobiti sve podatke o ovom poslu ali im to nije omogućeno.
„Nagledali smo se prethodnih godina sličnih primjera gdje su rađene takve stvari i gdje uvijek nastala šteta po javni interes i gdje je RS ustupala te koncesije zatim i kupovala od istih investitora. Mislim da je za istražne organe posao da se bave time da li se tu neki novci preklapaju i zašto se sve to radi“, kaže Srđan Traljić, Transparensi Intenational BiH.
Istražni organi i u ovom i u mnogim drugim slučajevima ćute i prave se kao da se ništa ne dešava. Tome u prilog ide činjenica da iako ni na vidiku nema izgradnje solarne elektrane Trebinje 1 i Trebinje 2, ERS traži koncesiju i za treću elektranu. I to sve ponovo uz podršku Vlade Srpske.
„Nadležni organ za sprovođenje pregovaračkog postupka za dodjelu koncesije je Ministarstvo energetike i rudarstva, koje će u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke dostaviti Vladi izvještaj o sprovedenom pregovaračkom postupku, prijedlog rješenja o dodjeli koncesije i prijedlog ugovora o koncesiji“, piše u odluci Vlade Republike Srpske.
Profesor Branko Blanuša smatra da uveliko kasnimo sa uređenjem energetskog sektora u Srpskoj i da tome doprinosi netransperentnost i brojni štetni ugovori koji idu u korist pojedincima a ne građanima.
„Kad je u pitanju politika u elektroenergetskom sektoru jako je loša i to se vidi na osnovu rezultata koje imamo i u onim proizvodnim kapacitetima u elektro sistemu je vrlo teška situacija. Umjesto da to bude jedna od okosnica i pokretača cijele privrede u RS mi imamo sve težu situaciju u elektroenergetskom sektoru“, kaže prof.dr Branko Blanuša, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Banjoj Luci.
Opozicija smatra da je mađarski investitor postao većinski vlasnik elektrane pod sumnjivim okolnostima,a čitav posao radi se pod uslovima koji nisu poznati javnosti.
„Što predstavlja tihu privatizaciju ERS-a i još zahtjev Luke Petrovića ima pozadinu da se oduži dug mađarima koji su dali novac Dodikovoj kampanji,za poljoprivedu i ko zna kakvi su tu mutni poslovi iza kulisa. Bojim se da će i te solarne elektrane i kao vjetroelektrane završiti kao spor sa Vijaduktom“, ističe Nebojša Vukanović, poslanik Lista za pravdu i red u NSRS.
Iz Centra za životnu sredinu poručuju da se sam pojam ali i najave izgradnje solarnih elektrana često zloupotrebljava od strane institucija RS.
„Zato što se sve usmjerava u privatni sektor gdje kompanije se favorizuju, a građani su i dalje u takvoj situaciji da nisu u mogućnosti da proizvode sami sebi i da konzumiraju istu kroz mogućnost solarnih elektrana na primjer na svojim krovovima“, kaže Vladimir Topić, Centar za životnu sredinu.
Vrijednost solarne elektrane Trebinje 3, za koju ERS čeka koncesiju, procjenjuje se na 84 miliona KM, a koncesija bi trebala da se zaključi na period od 50 godina. Pitali smo resorno ministarstvo zašto se daje treća koncesija, a ni prve dvije nisu završene, ali odgovora nema.
Nema odgovora ni od ERS-a zašto nije počela gradnja solarnih elektrane. I na kraju,dok se energetski sistem u Srpskoj gotovo svakodnevno kreće od vrha do ponora, u toj igri svako traži svoju korist, a od svega najmanju korist imaju građani.
(BN) Foto: Pixabay
Komentari / 8
Ostavite komentarKiki
14.10.2024 20:07Sve ce ova vlast prodati, na kraju ce prodati i vazduh koji udisemo i vodu koju pijemo, neka narod i dalje glasa za snsd
ODGOVORITEZasto
14.10.2024 21:50Zasto istrazioci ne rade svoj posao? Sta je ovo?
Jaffa
15.10.2024 06:37I to sve uz podršku stranaca, a i ćutanje SPC na sve daleko odzvanja.
Без бриге
16.10.2024 09:29Продаће они и ову!
Vesna
14.10.2024 20:21A gdje su ti novci ako je prodana Mađarima...te priče sa solarnom energijom u RS su teška prevara.. cijelo Nevesinje i Trebinje je pod koncesijama za solarne zafrkancije a ništa se ne radi...Neko će tu bilo sa Mađarima bilo sa Rusima pare okrenuti a državi RS i narodu nista ...sta vise najskuplja struja
ODGOVORITEMile Bosanac
14.10.2024 20:34Nisu (pro)dali madjarima, nego Orbanu! Pa sta mislite da podrska dzabe dolazi?!
ODGOVORITEMicko
14.10.2024 21:11Pa je li Elektroprivreda drzavno preduzece? Pa kako onda oni mogu traziti koncesiju od iste te drzave?????
ODGOVORITEHercegovac
14.10.2024 22:15Važno je da je ministrima dobro , a narode što si naivan ko te .... !
ODGOVORITE