Поразна статистика у БиХ: Рађа се све мање беба

- У породилиштима широм Босне и Херцеговине током првих шест мјесеци ове године мање се чуо плач новорођенчади, јер је у односу на исти период лани рођено мање беба, а са друге стране склопљено је и мање бракова.

Босна и Херцеговина 30.09.2024 | 07:51
Поразна статистика у БиХ: Рађа се све мање беба

 Наиме, према подацима Агенције за статистику БиХ, у првих шест мјесеци ове године регистровано је 11.142 живорођене дјеце, што у односу на период од јануара до јуна 2023. године показује пад броја живорођених за 2,7 одсто или 309 беба. Односно, у истом периоду прошле године у БиХ је на свијет стигла 11.451 живорођена беба.

С друге стране, број умрлих је много већи, али је и он у паду. Тачније, за шест мјесеци ове године преминуле су 17.274 особе, док је у истом периоду лани умрло 17.613 лица. Пад броја умрлих је према подацима Агенције 1,92 одсто.

Александар Мајић, демограф, истиче за "Независне новине" да у посљедње вријеме имамо нарушену старосну структуру становништва.

"Сваким даном и сваким мјесецом ми у Босни и Херцеговини смо старији и старији. То демографско старење дефинитивно утиче на два фактора. Утиче прије свега на смањење фертилног контингента. Ми у суштини имамо сваког дана све мање жена које потенцијално рађају. Фертилни контингент је од 15 до 49 година. Ми сваким даном губимо обим тог контингента, а поготово оптималног контингента од 20 до 35 година", наводи он.

Како додаје, с друге стране имамо повећање удјела старог становништва изнад 65 година.

"С обзиром на то да се животни вијек продужава и да је нарушена старосна структура, ми из дана у дан имамо све већи број старих људи. У суштини, свједоци смо да је посљедњих десет година број рођених у БиХ у лаганом паду, док је број умрлих у великом повећању, поготово током пандемије. Ови подаци, можемо рећи, су и очекивани", каже Мајић за "Независне".

Додаје да неће бити великих турбуленција као за вријеме пандемије, када је био повећан морталитет, и да неће бити ни великих падова у бројкама на крају године.

Такође, он је подсјетио да подаци који се објављују на мјесечном или тромјесечном нивоу нису званични, већ прелиминарни подаци.

Према подацима Агенције за статистику БиХ, од јануара до краја јуна ове године склопљена су 6.393 брака, па је тако, поредећи са истим периодом лани, склопљен 71 брак мање. Истовремено, забиљежено је 1.067 развода, што је, такође, мање за 71 развод у односу на првих шест мјесеци прошле године.

Биљана Милошевић, социолог, истиче да се дуги низ година налазимо у транзиционом времену које не носи само економске дефиците, већ и културолошке, што доводи до пољуљаности вриједносне основе.

"Примарно мислим на ту неку врсту морала, те неке људске честитости, карактерности која краси једно нормално људско биће. То је данас, нажалост, постало ријеткост", каже она за "Независне новине" и додаје да све то утиче и на склапање брака, а бракоразводна парница се потеже одмах на прву ствар која се некоме не свиди.

"Људи су постали јако нестрпљиви, сви све хоће сад у датом тренутку, сад и одмах, врло је тешко наћи компромисе, а да бисмо могли говорити о компромису, морамо претпоставити да говоримо о двије стабилне особе. Свако може ући у брачну заједницу, али није свако за брачну заједницу", истиче Милошевићева за "Независне новине".

Према њеним ријечима, на брак утичу и фактори економске природе, а данашња свакодневица постала је тензична и напорна у смислу обезбјеђивања средстава за егзистенцију.

"То сваког човјека поприлично добро исцрпљује, морају се жртвовати на више страна и онда на неки начин та брачна сфера постаје полигон гдје се трпи", каже она за "Независне новине" и додаје да ако људи немају разумијевања за свакодневну борбу у њиховим животу, долази до љубоморе, излива бијеса, несхватања.

Како каже, према сазнањима које има, млади склапање бракова доживљавају и својеврсним обликом бизниса. Објашњава да младенци позову велики број званица, а након тога услиједи развод, те они подијеле новац који добију на поклон.

Милошевићева закључује да су вриједности брачне заједнице, пољуљане, мада је ипак на овим просторима, за разлику од неких других дијелова свијета, како каже, ситуација и даље добра.  

(Независне) Фото: Схуттерстоцк

Коментари / 10

Оставите коментар
Name

мрга

30.09.2024 08:13

Прво држава мора стимулисати људе да се вјенчају и направе прво дијете. Политичари МОРАЈУ сићи са екрана и појављивати се само кад је нешто екстремно добро или лоше по нацију, остатак времена морају радити и да се не чује за њих. Све до тог момента, свака прича је утопија.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рајко

30.09.2024 08:40

Боље им је да се не рађају у овој накази од државе!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пб

30.09.2024 08:55

Бурле воли мале бебе бу буу бууу, сутра це радит за њега

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

30.09.2024 09:03

Зато је све тако што су још лопине пребогате на власти БиХ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лили

30.09.2024 11:21

Како радјати кад сте ви гадови на власти све сто је било људски унистили вртица нема приватни350 марака за мјесец ста све треба за дјете током мјесеца немозе бити плата ако вако наставите нецете имати ни дјеце ни радника све це вам отици па зар вам није јасно дјаба вам и дрзава и имовина

Name

Паја Патак

30.09.2024 09:53

Рађају се они али у Србији, зато што Србија исплаћује на прво дијете 5000€ , а друго и више и треће..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Коментатор

30.09.2024 10:42

А коме да се рађају ко би и на који начин их одгајао у овом модернон времену на чему да се одхране на паштети на салами итд

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дарко

30.09.2024 11:00

Ток кретања Срба у природи: млади иду у ЕУ а пензионери се враћају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пуле

30.09.2024 13:46

Дјеца нам се радају по еу .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јоја

30.09.2024 19:44

у мојој махали масала има деце , и јос двије младе пуне ко љељак .

ОДГОВОРИТЕ