Дугови стижу на наплату, а новца у буџету све мање
Економска слика Републике Српске поприма све тамнију боју, док власти у Српској све љепше приче причају. Колико је заправо стабилна Српска, ако је буџет у кризи, како тврде економски стручњаци.
Република Српска 24.09.2024 | 20:30
Српска није презадужена, буџет је стабилан, измирујемо обавезе, кредите обезбјеђујемо на други начин, оваквим и сличним изјавама редовно нас са малих екрана, бомбардују добро позната лица владајуће коалиције.
Свака конференција за медије искористи се да предсједник, премијер и министар финансија убјеђују грађане да смо сигурни, и да нам не може нико ништа. Али, да ли је заиста тако?
„Основна карактеристика буџета Српске јесте тај минус, дакле више трошкова, него што има прихода, у виду буџетског дефицита. За 2023. годину тај буџетски дефицит је износио преко 350 милиона, али су ревизори утврдили да је он још још већи за 22.2 милиона. Дакле буџетски дефицит сам упућује на то да више трошимо, него што зарађујемо, а то самим тим производи повећање јавног дуга, односно повећање задужења, веће трошкове отплате тих дуговања, трошкове финансирања, дакле плаћања камата и наравно неликвидност буџета", каже посланица СДС у НСРС.
Она истиче да смо већ имали ситуацију лани када је објављено да је буџет 70 посто само ликвидан, дакле 30 посто неликвидност.
"То значи да има велики износ неизмирених обавеза у буџету“, казала је Орашанин.
Влада Српске куца на свака врата, преврће сваки камен, не би ли се задужила, јер дугови доспијевају на наплату, а новца за враћање дугова све је мање. Неповољни кредити са високим каматама на страним финансијским тржиштима, једини су излаз, јер сарадња са повољним кредиторима окончана је.
„Имамо ситуацију гдје практично једна шестина дуга сваке године, и протекле и ове и наредне, доспијева на наплату. То је опет посљедица мало сложенијих околности гдје Влада Републике Српске у задњих седам, осам, можда и десетак година престала да сарађује са ММФ-ом и Свјетском банком и сличним институцијама, оптужујући их да кроз те програме реформи практично форсирају централизацију неких надлежности на ниво БиХ и онда су умјесто задуживања по исузетно повољним каматним стопама на дуг рок, опредијелили за задуживана преко берзи – бањалучке, лондонске, а то су дугови који углавном доспијевају једнократно и у тој години када доспију ви можете имати проблем у случају да не можете узети нови дуг“, истиче економиста Марко Ђого.
Управо то се и дешава, јер је Влада преходних година кроз нова задуженај успијевала да врати стара, међутим власт Српске постаје изопштена из свих свјетских токова и нема више коме да се обрати.
Поред кредитирања, власти су успјеле да не добију чак ни оно што им је намијењено - предвиђена средства Европске уније из плана раста за Западни балкан.
„Капитал, који је битан за развој, био он европски или било чији, највише се плаши, под наводницима политичке нестабилности. Дакле ми не требамо у оваквим условима очекивати инвестиције које ће овде препородити економско стање . Да би инвестиције дошле, постоји редослед корака који треба урадити – политичка стабилност и компетентна влада, то су прва два корака“, каже економиста Рајко Томаш.
Компликована политичка ситуација проузрокује прекид сарадње са онима који нуде боље услове кредитирања, а то опет говори инвеститорима да заобилазе ово подручје. И тако као домине нижу се компликације, а економија Српске се урушава.
(БН)
Коментари / 12
Оставите коментарДраган.Г
24.09.2024 21:13Садце послије избора све да поскупи и тако даце народ да све то врати и намири кад памети нема нека дадне Додику и дупе.
ОДГОВОРИТЕМилан
24.09.2024 21:17Грдни стручњаци па они знају има ли новца!
ОДГОВОРИТЕВлада је Плеите
24.09.2024 21:31Па зар нисте цули да будзетски корисници немају здравствено осигурање јер им се оно не плаца?
Магарац зна
24.09.2024 21:55Хахахахахахахахаха!!!!!!!
Будимир за Милана
25.09.2024 08:41Е,моја будало коме ти верујес,па они висе краду од тебе.
Милан за Будимир
25.09.2024 15:16Види се да си пролупао!
ДелПо
24.09.2024 22:09Веома брзо боту и ти ћеш сазнати да ли има или нема пара у шупљем буџету ако си пензионер или ако си буџетлија!! Десетак пута сам написао да ће дебили сломити фискалну стабилност буџета и ево успјели су!! Да нема кредита двије или три пензије би до краја године биле неисплаћене а о другим дуговањима да не говорим (адвокати, вјештаци, помоћ младим брачним паровима, пољопривредници, добављачима,.........)!! Па сваки домаћин зна да се кредитом не могу враћати кредите јер због разлике у каматама на крају неће остати новца у буџету!!
ОДГОВОРИТЕИСТОРИЧАР
24.09.2024 22:39Не треба никога да брине недостатак новца Миле је обећао да ће српски милионери ,који су сигурно поштено стекли новац, позајмити нормално уз камату па ће опет зарадити и тако у недоглед
ОДГОВОРИТЕБања Лука
24.09.2024 22:43Ја идем у пензију у Новембру,од тада више неће бити пензија,који сам баксуз.Све црнолисташи крив,покрадоше небеса,на земљи су све покрали.
ОДГОВОРИТЕРеално
25.09.2024 07:31Чим ти изадје предсједник пред камере и казе стабилни смо и бит ће исплата пензија, знај да стабилни нисмо и да ће каснити пензија...
ОДГОВОРИТЕМилан
25.09.2024 09:34Треба скинути ову власт одузети им сву имовину и вратити дугове, од пови мало нижих лопова одузети имовину и покренути привреду а све остале ситне лопове на присилни рад и ето благостања
ОДГОВОРИТЕБрод који тоне
25.09.2024 10:12Расипништво Додика нема краја. Нерентабилан је за држање ко крава јаловуша. Буџет његовог кабилета, односно средства с којима он без икакве контроле располаже износи 55 милиона КМ, за ову годину. А буџет ОХР, износи око 6 милиона КМ. Па то колико Додик троши не могу поднијети ни најмоћније економије свијета. А народ ћути и трпи и опет ће дати гласиве њему, његовим послушницима - саучесницима у пљачки, странци. Хоћемо ли већ једном доћи памети да се ријешимо гуликоже народа.
ОДГОВОРИТЕ