Dugovi stižu na naplatu, a novca u budžetu sve manje

Ekonomska slika Republike Srpske poprima sve tamniju boju, dok vlasti u Srpskoj sve ljepše priče pričaju. Koliko je zapravo stabilna Srpska, ako je budžet u krizi, kako tvrde ekonomski stručnjaci. 

Republika Srpska 24.09.2024 | 20:30
Dugovi stižu na naplatu, a novca u budžetu sve manje

Srpska nije prezadužena, budžet je stabilan, izmirujemo obaveze, kredite obezbjeđujemo na drugi način, ovakvim i sličnim izjavama redovno nas sa malih ekrana, bombarduju dobro poznata lica vladajuće koalicije.

Svaka konferencija za medije iskoristi se da predsjednik, premijer i ministar finansija ubjeđuju građane da smo sigurni, i da nam ne može niko ništa. Ali, da li je zaista tako?

„Osnovna karakteristika budžeta Srpske jeste taj minus, dakle više troškova, nego što ima prihoda, u vidu budžetskog deficita. Za 2023. godinu taj budžetski deficit je iznosio preko 350 miliona, ali su revizori utvrdili da je on još još veći za 22.2 miliona. Dakle budžetski deficit sam upućuje na to da više trošimo, nego što zarađujemo, a to samim tim proizvodi povećanje javnog duga, odnosno povećanje zaduženja, veće troškove otplate tih dugovanja, troškove finansiranja, dakle plaćanja kamata i naravno nelikvidnost budžeta", kaže poslanica SDS u NSRS.

Ona ističe da smo već imali situaciju lani kada je objavljeno da je budžet 70 posto samo likvidan, dakle 30 posto nelikvidnost.

"To znači da ima veliki iznos neizmirenih obaveza u budžetu“, kazala je Orašanin.

Vlada Srpske kuca na svaka vrata, prevrće svaki kamen, ne bi li se zadužila, jer dugovi dospijevaju na naplatu, a novca za vraćanje dugova sve je manje. Nepovoljni krediti sa visokim kamatama na stranim finansijskim tržištima, jedini su izlaz, jer saradnja sa povoljnim kreditorima okončana je.

„Imamo situaciju gdje praktično jedna šestina duga svake godine, i protekle i ove i naredne, dospijeva na naplatu. To je opet posljedica malo složenijih okolnosti gdje Vlada Republike Srpske u zadnjih sedam, osam, možda i desetak godina prestala da sarađuje sa MMF-om i Svjetskom bankom i sličnim institucijama, optužujući ih da kroz te programe reformi praktično forsiraju centralizaciju nekih nadležnosti na nivo BiH i onda su umjesto zaduživanja po isuzetno povoljnim kamatnim stopama na dug rok, opredijelili za zaduživana preko berzi – banjalučke, londonske, a to su dugovi koji uglavnom dospijevaju jednokratno i u toj godini kada dospiju vi možete imati problem u slučaju da ne možete uzeti novi dug“, ističe ekonomista Marko Đogo.

Upravo to se i dešava, jer je Vlada prehodnih godina kroz nova zaduženaj uspijevala da vrati stara, međutim vlast Srpske postaje izopštena iz svih svjetskih tokova i nema više kome da se obrati.

Pored kreditiranja, vlasti su uspjele da ne dobiju čak ni ono što im je namijenjeno - predviđena sredstva Evropske unije iz plana rasta za Zapadni balkan.

„Kapital, koji je bitan za razvoj, bio on evropski ili bilo čiji, najviše se plaši, pod navodnicima političke nestabilnosti. Dakle mi ne trebamo u ovakvim uslovima očekivati investicije koje će ovde preporoditi ekonomsko stanje . Da bi investicije došle, postoji redosled koraka koji treba uraditi – politička stabilnost i kompetentna vlada, to su prva dva koraka“, kaže ekonomista Rajko Tomaš.

Komplikovana politička situacija prouzrokuje prekid saradnje sa onima koji nude bolje uslove kreditiranja, a to opet govori investitorima da zaobilaze ovo područje. I tako kao domine nižu se komplikacije, a ekonomija Srpske se urušava.

(BN)

Komentari / 12

Ostavite komentar
Name

Dragan.G

24.09.2024 21:13

Sadce poslije izbora sve da poskupi i tako dace narod da sve to vrati i namiri kad pameti nema neka dadne Dodiku i dupe.

ODGOVORITE
Name

Milan

24.09.2024 21:17

Grdni stručnjaci pa oni znaju ima li novca!

ODGOVORITE
Name

Vlada je Pleite

24.09.2024 21:31

Pa zar niste culi da budzetski korisnici nemaju zdravstveno osiguranje jer im se ono ne placa?

Name

Magarac zna

24.09.2024 21:55

Hahahahahahahahaha!!!!!!!

Name

Budimir za Milana

25.09.2024 08:41

E,moja budalo kome ti verujes,pa oni vise kradu od tebe.

Name

Milan za Budimir

25.09.2024 15:16

Vidi se da si prolupao!

Name

DelPo

24.09.2024 22:09

Veoma brzo botu i ti ćeš saznati da li ima ili nema para u šupljem budžetu ako si penzioner ili ako si budžetlija!! Desetak puta sam napisao da će debili slomiti fiskalnu stabilnost budžeta i evo uspjeli su!! Da nema kredita dvije ili tri penzije bi do kraja godine bile neisplaćene a o drugim dugovanjima da ne govorim (advokati, vještaci, pomoć mladim bračnim parovima, poljoprivrednici, dobavljačima,.........)!! Pa svaki domaćin zna da se kreditom ne mogu vraćati kredite jer zbog razlike u kamatama na kraju neće ostati novca u budžetu!!

ODGOVORITE
Name

ISTORIČAR

24.09.2024 22:39

Ne treba nikoga da brine nedostatak novca Mile je obećao da će srpski milioneri ,koji su sigurno pošteno stekli novac, pozajmiti normalno uz kamatu pa će opet zaraditi i tako u nedogled

ODGOVORITE
Name

Banja Luka

24.09.2024 22:43

Ja idem u penziju u Novembru,od tada više neće biti penzija,koji sam baksuz.Sve crnolistaši kriv,pokradoše nebesa,na zemlji su sve pokrali.

ODGOVORITE
Name

Realno

25.09.2024 07:31

Čim ti izadje predsjednik pred kamere i kaze stabilni smo i bit će isplata penzija, znaj da stabilni nismo i da će kasniti penzija...

ODGOVORITE
Name

Милан

25.09.2024 09:34

Треба скинути ову власт одузети им сву имовину и вратити дугове, од пови мало нижих лопова одузети имовину и покренути привреду а све остале ситне лопове на присилни рад и ето благостања

ODGOVORITE
Name

Brod koji tone

25.09.2024 10:12

Rasipništvo Dodika nema kraja. Nerentabilan je za držanje ko krava jalovuša. Budžet njegovog kabileta, odnosno sredstva s kojima on bez ikakve kontrole raspolaže iznosi 55 miliona KM, za ovu godinu. A budžet OHR, iznosi oko 6 miliona KM. Pa to koliko Dodik troši ne mogu podnijeti ni najmoćnije ekonomije svijeta. A narod ćuti i trpi i opet će dati glasive njemu, njegovim poslušnicima - saučesnicima u pljački, stranci. Hoćemo li već jednom doći pameti da se riješimo gulikože naroda.

ODGOVORITE