Праг за улазак у ПДВ систем БиХ је међу највишим у Европи

Праг за улазак у ПДВ систем, који је у БиХ подигнут са 50.000 на 100.000 марака, међу највишим је у Европи, а анализе из далеко развијенијих земаља показују да је таква пракса за којом су посезале оставила негативне ефекте на економију.

Босна и Херцеговина 20.09.2024 | 15:58
Праг за улазак у ПДВ систем БиХ је међу највишим у Европи

На ове опасности упозорили су стручњаци из Одјељења за макроекономску анализу (ОМА) Управе за индиректно опорезивање (УИО) у најновијем извјештају који су посветили новом ПДВ прагу у БиХ. 

Дом народа Парламента БиХ усвојио је измјене Закона о ПДВ-у крајем новембра прошле године, којим је праг за улазак пореских обвезника у систем ПДВ-а повећан на 100.000 КМ, а за тим се посегнуло, како је још тада поручено, због инфлаторних кретања и повећања цијена робе и услуга. Усвојене измјене закона су на снази од почетка године, али стручњаци ОМА упозоравају на проблеме који би могли услиједити у догледно вријеме.  

У свом документу навели су да је према подацима ОЕЦД праг за ПДВ од прага у БиХ виши само у Великој Британији гдје износи 85.000 британских фунти и Швајцарској гдје је 100.000 франака, док са друге стране на Исланду износи 13.986, а у Норвешкој свега 5.631 амерички долар. 

Појаснили су да висок праг за ПДВ регистрацију релаксира трошкове администрације, али ствара простор за избјегавање плаћања ПДВ-а, што представља индиректни удар на приходе буџета државе.

Стручњаци из УИО у анализи су се осврнули на импликације (пре)високог прага на примјеру Велике Британије, али су имајући у виду различит ниво развијености и валуте (КМ и ГБП) извршили поређења преко просјечне нето плате у 2023. години.

- Нови праг у БиХ за регистрацију за ПДВ износи 100.000 марака или 43.797 британских фунти. То значи да је праг за регистрацију у Великој Британији од 85.000 фунти за 94 одсто већи од прага у БиХ - наведено је у анализи ОМА. 

Међутим, поређење просјечне мјесечне нето плате, као показатеља развијености и економског стандарда појединца, показује другачији омјер. 

- Просјечна нето плата у Великој Британији у 2023. била је за 316 одсто већа од просјечне плате у БиХ. Из ПДВ прага Велике Британије може се исплатити 37 просјечних мјесечних нето плата, а у БиХ 79 мјесечних нето плата. У ствари, кад бисмо праг у БиХ одређивали према броју просјечних мјесечних плата који вриједи за праг у Великој Британији тада га није требало ни повећавати - наводе стручњаци ОМА. 

На крају су поставили питање да ли се на основу ове једноставне компарације може поуздано закључити да је нови праг за ПДВ у БиХ превисок јер су, како су навели, детаљне анализе кретања у Великој Британији показале да је током година висок праг произвео негативне ефекте на раст економије, чак и посљедњих година када се његова реална вриједност смањила.  

Поручили су и да је још рано за доношење закључака, имајући у виду да је потребно одређено вријеме да се окончају процедуре дерегистрације за оне који излазе из система ПДВ-а. 

- Стога, прави одговор на питање да ли је нови праг за регистрацију за ПДВ у БиХ оптималан из угла државе и малих фирми добиће се тек у наредним годинама - наводе стручњаци.

Са друге стране, привредници су другачијег мишљења те сматрају да ће та њихова иницијатива за коју су се дуго година борили дати добре ефекте у догледно вријеме.  

- Нису исти услови пословања у земљама западне Европе и код нас. Они имају другачији порески систем и више пореских стопа, а у појединим земљама и нулте стопе за одређене производе, док са друге стране ми имамо јединствену пореску стопу - казао је “Гласу” предсједник Подручне привредне коморе регија Бањалука Горан Рачић. 

У БиХ је повећање ПДВ прага, наглашава Рачић, дошло у вријеме кризе, односно у периоду пада индустријске производње.

- Тако да ми у овом моменту не можемо да измјеримо све ефекте, али вјерујем да ће позитивни ефекти измјена закона у овом домену услиједити у догледно вријеме - закључио је Рачић.

Тема и европског пута  

Из ОМА поручују и да су ПДВ директивом прописане само оквирне одредбе за утврђивање прага за регистрацију те да ће за земље које претендују на чланство у ЕУ висина прага за регистрацију бити елемент претприступних преговора са Европском комисијом. 

- Без обзира на то право ЕУ, пракса и искуства чланица, у сваком случају, представљају користан путоказ за креирање пожељне политике ПДВ у земљи која претендује да уђе у ЕУ - наведено је у закључку анализе ОМА.

(Глас Српске)  Фото: БН

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Факт

20.09.2024 16:46

Мој и многи други мали бизниси би се затворили да је праг нижи јер не можемо повећати цијене купцима за 17%. Лако је радити у државној агенцији и причати шта је добро за државни буџет, а да иде преко леђа малих фирми. То што су повећали праг за улазак у ПДВ систем је добра одлука. Не треба пратити шта раде ЕУ земље слијепо јер ми смо далеко од њих у привредном смислу. Треба растеретити и помоћи мале фирме, а кад досегнемо ниво најлошије ЕУ чланице е онда примијенити њихова рјешења.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реални сектор

20.09.2024 17:47

Управо тако, а гдје су тек остали намети, разне таксе, фискални и парафискални троскови... има их на десетине...

Name

Милан

20.09.2024 17:48

Најјаца им је ова фора кад се пореде са овим гигантима попут Британије, смјесно, у праву си друзе

Name

С.п.

20.09.2024 18:00

Још да повећају праг за статус малог предузетника па да се и у том сектору осјете помаци. Овако је 70% предузетника изгубило статус малог и предност паушалног опорезивање и сходно томе је било приморано да повећа цијене својих услуга што их је довело у ситуацију да нису више конкурентни на тржишту

Name

Ре Милан

20.09.2024 20:13

Ста се ти дезертеру јављас? Крадес ли јос,

Name

лик

20.09.2024 16:55

Бла бла, УИО и анализе. Па људи нису у стању увести нормална правила за увоз, него пакет за приватне особе чека по мјесец дана на граници. Исто тако причају о паду економије из угла државе 😃. Најбоље да ударите стопу од 99% на све да нам држава цвјета!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ПД

20.09.2024 20:13

Кажете на почетку текста стручњаци из УИО, ја одмах на крај текста да видим да није сатира. И није, пошто знам да та анализа нема везе са везом нисам ни читао, али се извињавам, али морао сам написати коменрар

ОДГОВОРИТЕ