Гдје су факултети, универзитети и Академија наука?!
Живимо у времену неизвјесности и страха од онога шта ће бити сутра, у времену које обиљежава расап свих етичких вриједности. Самовоља, безобзирност и непоштење постали су свакодневница, док се похлепа и пљачка прихвата као памет и храброст.
Република Српска 28.08.2024 | 23:19Пише: Проф. др Петар Кунић
Живимо у култури амбалаже која презире садржај гдје је послушност и подаништво важније од памети, гдје се друштвене вриједности граде на коруптивним и криминалним темељима, у друштву злоупотребе патриотизма за богаћење и уцјењивање, у друштву у којем знање и иновативни дух нису цијењени барем у оној мјери која им иманентно приличи.
Осјећа се недостатак спознаје који представља камен спотицања у доношењу кључних одлука.
Људске врлине као што су поштење, мудрост, правда и одговорност уступиле су мјесто промовисању лажних вриједности што води инфантализацији људске мисли. Неједнакост и неправда заробили су друштво које услијед опште површности постаје лак предмет манипулације.
Чланство у владајућој политичкој структури постало је важније од дипломе. Уосталом, диплома се ’’може купити на бензинској пумпи’’. Сцена јавног дискурса је забрињавајућа. Недостаје организована памет и умност, а добивају се похвале за деструктивност.
Политички дискурс је пресудитељ свега, суди и тамо гдје није компетентан.
Систем функционише на партијској, а не на државној логици.
Кад странке именују државног службеника по начелу феудалне својине, он је лојалан странци, а не државној институцији. Садашњост је веома захтијевна, траже се квалитетна и адекватна знања за рјешавање веома сложених друштвених проблема.
Стицање знања одвија се углавном у склопу образовања које представља процес који траје у континуитету, чиме код човјека смањује неизвјесност који тиме лакше прихваћа промјене.
Зато је од кључног значаја за сваку друштвену заједницу, јер је базична ствар за сваки напредак, посебно високо образовање.
Стога се тражи већа посвећеност друштва односно системска брига о образовању. Друштво мора препознати људе знања чија размишљања морају имати проходан пут. Требају нам људи који критички мисле и расуђују и који су способни да понуде алтернативна рјешења.
Критичку свијест треба развијати и сачувати како се креативност не би изгубила.
Осјећај подаништва и беспомоћности ствара карактер зависности који не реагује на потицаје. Учени људи су одувијек били покретачи напредних идеја које затомљују лаичке импулсе у јавном простору. Нажалост, Универзитет код нас није постао носилац лидерске улоге у развоју научне и академске мисли, што је предуслов друштвеног развоја и бољег разумијевања економског и друштвеног развоја.
Оснивање високошколских установа (приватних факултета) на основу либералних критеријума довело је до деградације високог образовања.
Отварање могућности законским прописима да се приватни факултети могу оснивати без прецизно утврђеног броја професора у сталном радном односу и власништва адекватног простора од стране оснивача је апсурд.
Ради подсјећања, у претходној држави, уз адекватан простор факултет је морао имати најмање 12 магистара и осам доктора наука (зависно од републике) у сталном радном односу са потребним научно-наставним звањима.
Поред тога, за приватне факултете није изграђен систем квалитете високог образовања нити критеријуми пролазности, а да не говоримо о изостанку инспекцијског и стручног надзора од стране надлежних органа.
Већина наставника на приватним високошколским установама чине спољни сарадници ’’скрпани’’ са свих страна који често немају адекватна научно-наставна звања. Да ствар буде још гора, кандидатима са завршеним приватним факултетима отворена је могућност да ’’перу’’ своје дипломе на стицању мастера и доктората на државним факултетима.
Досадашње искуство говори да су приватни факултети оснивани на комерцијалној основи, што је резултирало ’’слабим квалитетом’’, и у суштини добили смо људе са титулама без стварног знања. И не само то, приватни факултети знатно су утицали на пад квалитета високог образовања у цијелини, што је довело до тога да се многи млади људи опредијељују да студирају у иностранству.
Образовање представља примарну бригу друштва гдје плагирани докторати, купљене дипломе и лажна академска достигнућа немају мјеста, стога да би се елиминисале те појаве треба убрзано прићи измјени Закона о високом образовању којим би се спријечиле те појаве.
Забрињавајућа је чињеница да Академија наука и умјетности Републике Српске не исказује своје становиште о стању у високом образовању..
У једну руку то и не чуди јер она упорно ћути. Њен допринос креативној мисли и општем добру је никакав.
Ову значајну друштвену институцију не интересује што је образовни систем озбиљно урушен и уздрман, посебно у области високог образовања које представља стуб друштва. Исто тако, ову институцију не брине што демократска култура није остварена, што је њен потенцијал мален. Готово да не постоји њен утјецај на друштвене токове.
Она представља више дружину која подсјећа на Кавкин замак који једино познаје законитости свога рада. Више је забављена Титоистичким синдромом доживотних функција него значајним друштвеним питањима.
Синдром доживотног предсједника и ротација потпредсједника и секретара у Академији су чврсто прихваћени што одудара од темељног демократског начела смјењивости водећих функција. Све се базира на принципу ’’ја теби ти мени’’.
Понављање мандата водећих људи у Академији је без сумње наметљив и без трунке пристојности претјеран чин, поготово што резултати рада тог ’’доживотног тријумвирата’’ нису посебно видљиви и уочљиви. Академији очито недостају јаке личности које би дале импулс тој учмалој структури.
Процес пријема у чланство Академије тече нетранспарентно, бирократски, скоро па инкогнито. Изгледа да је довољно бити у добрим односима са ’’вјечном руководечом тројком’’ па да постанете академик.
Резултат тога је чињеница да Академија није досегла ниво који се од ње тражи. Недостају каријерне и респектабилне личности које неће бити политички послушници.
Потребни су људи који ће прокрчити пут слободној мисли која ће бити ослобођена свих наслага, предрасуда и кривог поимања стварности. Уосталом, задатак интелектуалних структура је да осмишљавају пут, да указују на грешке, посебно у земљи у којој је мали ниво политичке зрелости.
У Републици Српској, у посљедњих двадесетак година, готово да нема јавних дебата гдје би се чули гласови различитих дијелова друштва, што ствара погодно тло да владајућа политичка структура доминира јавним простором и лако намеће своје интересе и интересе оних који имају блиске односе са влашћу.
Новца нема за издавање књига, за стимулисање младих аутора, пјесника и других културних стваралаца, али зато има за куповину скупоцјених аутомобила за носиоце политичке власти, али и за Цецу и Карлеушу када долазе на страначке скупове.
Поред што им се даје на десетине хиљада марака, на располагању им стоји и хеликоптер.
Нажалост, Универзитет и Академија су се оградили зидом ћутања на све девијације у друштву, умјесто да се укључе у тражењу рјешења за више него дубоку кризу.
Понашају се по обрасцу: једни покривају уши да не чују, други стављају руке на очи да ништа не виде, а сви покривају уста да не би рекли истину.
И на крају да споменемо изреку нашег пјесника и писца Душка Радовића који је својевремено рекао: ’’Апсурдно је да интелектуалци у тешко вријеме ћуте, и не само то, још горе је то на другој страни, нико их не треба’’.
Проф. др Петар Кунић
Коментари / 45
Оставите коментарПоштовање!
28.08.2024 23:54Сјајно... Браво, Професоре! У кост... У СРЖ свеопштег бесмисла.
ОДГОВОРИТЕТебе
29.08.2024 07:08Ово одушевљава а ниси прочитао до краја Петер одавно није у форми јер се види по писању Баш немаштовито
Деда
29.08.2024 07:17Имамо Дражена Врховца бившег дирекора ИРБ банке са дипломом Услужног бизниса из Каменице, испостава Широки Бријег у свадбеном салону. Узео лову, станови, пословни простори на рекетирању од кредита, продаје потраживања сумњивом ликовима, конференције бројне итд. Овај његов сада насљедник из Приједора са Јањош мекиња квази факултета. Горе да горе бити не може.
Ре
29.08.2024 09:37Све тачно и аргументовано! То је наша земља.
За Тебе
29.08.2024 10:19Сигурно је писао за Тебе јер се плаши да нешто маштовито нећеш разумјети.
Ненад
29.08.2024 11:18Ако имамо Додика све друго нам није потребно.
Корупција
29.08.2024 00:06Лоповлук академска ззједница заробљена од лазних академика корумпираних партијаса подобних поткиваних подмазаних без морала папака као и све дрзавне институције! Вулинизација тајкунизација квази политицара без знања без мирала урусили систем! Треба мијењати систем!!! Али народ растјеран опљацкан! Остали пензионери неписмени подобни папци прелетаци партијаси корумпирани нема масе нема народа писменог нема моралниг писменог са бииграфијом цистом!!!! ЕВРОПСКО ПРАВОСУДЈЕ! И правна дрзава Систем!
ОДГОВОРИТЕРе
29.08.2024 00:40Професор Куниц би сада мало у Академију наука. Професоре, били сте посланик на нивоу РС, на нивоу БиХ, потпредсједник Владе, декан Правног факултета, били сте у висе партија, имали сте своју партију...Знаци ива дрзава вам је дала све. Ста сте ви њој дали? Ниста, осим празних прица и демагогије. И ова прица је "наметање" да постанете академик. Није нузно да сваки доктор професор буде академик.
ОДГОВОРИТЕСвака цаст
29.08.2024 07:04Лелемуд и супљоприцац,паламудер и филозоф.Сви они постану паметни кад им оде функција и сиса са које су сисали
X
29.08.2024 08:37Тачно. Имао је он прилика и прилика да мијења ствари о којима сада пише. Што се није осврнуо на рад државног Универзитета који је уништио генерације студената јер се код појединих професора није могао положити испит све и да научиш књигу напамет? Девастирали сте ви, професоре, прво државне факултете а онда и све остало.
Ре
29.08.2024 09:43Није нужно. Слажем се. Ово што је написао је тачно. Немојте бранити постојеће стање! Лично ми је Кунић антипатичан управо због тих политичких излета. Али од стварности не можемо побјећи. Не треба гурати главу у пијесак! Академска заједница се мора издићи изнад политике. Они морају бити узорни грађани! Политичари су пролазни!
Лапси
29.08.2024 00:46Све сроцено у пар реченица. На насу залост више се неце моћи поправити и унаприједити друштво. Тешко се помирити с тим, али је тако. Без наде.
ОДГОВОРИТЕБЛ
29.08.2024 00:53Нећу ни прочитати текст! Разлог је што је академска заједница Републике Српске, којој професор и други припадају, је или купљена или у поређењу са морским краставцом! Фуј!!! Да имате и мало морала и достојанства, подигли би се из блата у који вас је пијачар бацио!!! Пих.
ОДГОВОРИТЕДИЈАСПОРА МУНЦХЕН
29.08.2024 01:03ДОБРО СТЕ ТОГА СЕ СЈЕТИЛИ ПРОФЕСОРЕ..У РС ЈЕ СВЕ НУЛА ..0 ....ТО ЈЕ КАБАДАХИЈА У ВЛАСТИ НАПРАВИО ЗА 18 ГОД..ПИЈАЦАР КОЈА МУ ЈЕ БИЛА ШКОЛА ..ПРЕВАРИ СЛАЗИ УКРАДИ ПОДВАЛИ А КАД МУ ТРЕБА НЕСТО МОЗЕ ДА КЛЕКНЕ И ПОЛИЗЕ ПАКШУ..МАЛИ УСТАВЉЕНИ МИШ...ОНО ЈЕ САМО КОЛА ГОВАНА А СРЦЕ МУ ЈЕ У ГУЗИЦИ ..НА ЗАЛОСТ СТО ЈЕ РОДЕН СА ГРЕСКОМ..СА ГУЗИЦОМ НА ЛИЦУ ..ЉЕВЦАНСКА ЈЕ ТО БАГРА ГЛАДНА ДУСА..
ОДГОВОРИТЕИгор
29.08.2024 07:52Ало Дијаспора... !!! Оцијењивање карактера и људскости по географском поријеклу је фашизам. Без обзира о којем подручју је ријеч такви људи нији достојни ничега. Молио бих администраторе да реагују,
Џева
29.08.2024 01:10Одличан текст. Кључ и рак рана овог друштва и сва несрећа која долази као производ ових људи који долазе са ових приватних лажних факултета је уништавање система вријрдности. Приватни факултети овакви нису смјели бити основани и за то неко од министара просвјете мора кривично одговарати, јер ово носи огромне посљедице које цемо тек осјецати. Људи са овим дипломама системски разарају друштво и овоме се мора статину крај поништавањем приватних диплома и трајно укидање тих лажних факултета гдје класична продаја диплома на легалан начина. Забранит им рад у државним институцијама и све довест на коефицијент средњу стручне спреме.
ОДГОВОРИТЕЈеца
29.08.2024 01:15Приватни факултети су основани јер политичким партијама неодговарају мислећи и интелектуално јаки људи. Потребна им је маса приглупих и неписмених људи који су као овце и којима се лако мамипулуше. Завршавају они који нису основну и средњу школу завршит без неколицине закључних јединица. Паметном доста речено!
ОДГОВОРИТЕРе Јеца
29.08.2024 07:09А на “дрзавним” су слободномислеци независни и увазени интелектуалци. Ма дај молим те. Све партијски изабрано и родбински повезано, од декана па до цистацица. Квалитет нула, нема их нигдје на СЦИ лиси и слицно. Цути молим те.
Ре јеца
29.08.2024 09:11Тацно
Мали мозак
29.08.2024 14:06Све тацно..али нема довољно снаге да се промјени ово стање...јер све висе је у насем окрузењу тих појава..једних се не дотице сада..али један дио прилицно испаста и вец имамо сефове са средњом сколом и пар година стаза људима са факултетима и знацајним искуством. цак и специјалистицким испитима (јер нису у партији)...
Зока
29.08.2024 01:27Ово је стање хаоса са приватним факултетима и дијељењем диплома без било каквог критеријума код полагања испита гдје се полазе сви испити из године за мјесец дана до кружења индекса и уписа оцјена да се неко само једном појавио у тој установи. Ово се зове образовни геноцид и оганизовани криминал. Такви људи добијају преко старанака послове у државним институцијама и затварају простор правим свршеним студентима са државних факултета. Стоп криминалу!
ОДГОВОРИТЕТако је то
29.08.2024 04:32кад ти влада ђаво и помахнитали ђаволчичи
ОДГОВОРИТЕФино рецено
29.08.2024 06:28Зивимо у мору лопова, пробисвјета, клосара и кокосара Зивимо у земљи лоси људи
ОДГОВОРИТЕја сам опет
29.08.2024 06:30Питао сам се висе пута ко су ти са звањем Др.наука из јадне земље гдје нема ни права ни привреде и гдје се ти струцњаци усаврсе? Радио сам висе од 40 година у фирми Сиеменс и имаосам прилуку да упознам и људе и пројекте и ста су морали урадити. Хвала БН!
ОДГОВОРИТЕБојан
29.08.2024 10:40Не пише се „Др. наука", већ „др наука".
Младен
29.08.2024 06:59Све добро рецено,само на бн портлу,професоре требате јавно прозвати остале ,преко моцни медија,
ОДГОВОРИТЕСве добро
29.08.2024 07:04Написано, свака ријец и реценица на мјету, али ста је проблем кад предсједник РС казе: “Мозес бити Никола Тесла, ако ниси у странци то је ниста”, а народ који слуса кице и пљесце на ту реценицу. Ту је проблем, у народу. Постени, савјесни и уцени, нису за РС, зато и одлазе ван. Ововје готово сто се тице РС, предуго траје.
ОДГОВОРИТЕОља
29.08.2024 07:05"Живимо у култури амбалаже која презире садржај ...", нажалост, код нас, вазда актуелан Гаетано.
ОДГОВОРИТЕБања Лука
29.08.2024 07:12А на истом Правном гдје он предаје, деканов син, Игор Мирјанић, у јуну дипломирао, у августу освануо као редовни асистент а мастер студије уписао у октобру послије тога.
ОДГОВОРИТЕКада,
29.08.2024 07:13Се све узме у обзир највише диплома је из Травника и Широког бријега, било које врсте, тако да треба све затворити.
ОДГОВОРИТЕГРУЈО
29.08.2024 07:44Па колико ја знам и ти си Крунићу био у почетку дио власти. Шта то сада неваља када си ти ударио темеље овога данас
ОДГОВОРИТЕМара
29.08.2024 07:59Нисте у праву господине Кунићу. Погледајте највећег продавца магле, издајника, пљачкаша, лопужу која пљачка дјецу у колијевци, краде из очију, отима, расељава, уништава, академика за корупцију и преваре, академика проф.др Бурлу, па академика проф.др. Павгорда, па академика проф.др. Папка, академика проф.др. Костадина Васића најумнијег живог Србина аутора бројних академских радова о пљачкама и насиљу, па академика проф.др Клошарца, такав лоповски нарко ум је јединствен, па академика проф.др. Нешић, међународно признат дилер, па академик уласка у дебело црево Бурли, проф.др. Сања Вулић, па академик проф.др. ваш колега мали увлакач Букејловић, па научна громада академик проф.др Бањац, академик проф.др Вепар Мишко Миловановић, могло би се набрајати данима тога шљама и олоша који уништава Републику Српску.
ОДГОВОРИТЕРе
29.08.2024 09:55Браво Маро, тачно у сриду! Све тачно и да се провјерити.
Дијаспора
29.08.2024 08:09Какви факултети и сл у РС.Дјецо немојте губити вријеме ту,послије сколе правац иностранство,ти факултети су ионако само за подобне,ниста вам не вриједе,посао добије онај са књизицом партијском.Знам на свом примјеру
ОДГОВОРИТЕРаковић Дј.
29.08.2024 08:13Профа па и ти си тако постао декан,тако си убацио и Ћому на мјесто секретара .Знаш какве си ти све неправилности урадио за кратковријеме свог мандата.
ОДГОВОРИТЕЛицемјер
29.08.2024 08:19Лицемјерно је да овако пише човјек који је 20 година провео у политици углавном у владајућим структурама. Министар Малешевић из ДНС којем је Кунић припадао пошто се њима приклонио напустивши ПДП уништио је високо образовање а прије њега Касиповић да би га Рајчевић докрајчио. Садашњи министар Будимир надљудским напорима поправља њихову штету. Кунић је дио старих структура којима је све било на тацну сервирано па су данас власници четворособних станова, викендица и сл. Њихови радови никада нису имали видљивост и провјере као млађих генерација. Шта год генерације рођене испод 1970 кажу лицемјерно је. Они су створили партократију, клијентизам, хаос и сада би у годинама изгубљене потенције да нечим задовољавају себе па то чине "моралисањем", хвалоспјевима себи и критикама очитог а што су они креирали са својом генерацијом. Жао ми је народа који се одушевљава лицемјерством.
ОДГОВОРИТЕРе
29.08.2024 14:58Апсолутно тачно - ајде мало да се скенирају и провјере докторске дисертације ових старијих, рођених прије 1970 године, истог господина Кунића, који је узео све одпремнине и привилегије које је могао узети! Његов текст је писање познатог/накнадна памет- који “губи на тежини” обзиром да његов аутор као познати/доказани “прелетач” и љубитељ привилегија није легитиман да износи!
Јово
29.08.2024 08:21Био 30 година у власти са истима и сад нашао да паметује.
ОДГОВОРИТЕБРАВО МАРЕ
29.08.2024 08:51ЈОЈ КАКО СТЕ РЕКЛИ МАРЕ..СВАКА ВАМ ЧАСТ ТОЛИКО СТЕ СЛИКОВИТО РЕКЛИ..БОГ ТИ ДАО МАРЕ
ОДГОВОРИТЕборац
29.08.2024 09:12Сколовани су вец у пензији ово сад су купљене дипломе и не узимају ријец само плате.
ОДГОВОРИТЕАна
29.08.2024 11:45Да, све је то тако. Знамо ми сви шта је рак рана овог друштва. Али.... Гдје сте били до сада професоре? Спавали зимски сан, а зима била дугаааа и тек сада дође прољеће. Нешто није пошло како треба код професора Кунића па се сада расписао. Били сте декан Правног факултета, који сте напредак урадили? Шта сте старо, накарадно промијенили? Ништа.... Сити смо ми празних прича, сада, када је све отишло до ђавола!
ОДГОВОРИТЕМиркан
29.08.2024 12:00Браво професоре. Прави текст,садржај,форма,све али баш све. Али,оно али,касни петнаестак година најмање. Опет али,боље икад него никад.
ОДГОВОРИТЕШкола
29.08.2024 12:12Донекле сте у праву. АЛи проблем лежи и у чињеници да ни државни факултети нису оно што су били прије 10 година. Исте те сиве еминенције су професори и на државним и на приватним факултетима. На једним искључиво ради финансијске користи. У ФБиХ је још гора лсика, од Универзитета који су склепани послије рата у сваком кантону и то са префиксима државни. Потребна је системска промјена друштво, сваког члана појединачно, да би могли говорити о неком бољем и праведнијем друштву. Овако са омладином која иде из БиХ, тешко је оствариво.
ОДГОВОРИТЕРанкиц Поповиц
29.08.2024 12:39Ранко Поповиц постао академик јер је молио и кумио сад вец покојног Воја Максимовица да га прими кад су га први пут одбили, а домет му није веци од радио новинара са Пала.
ОДГОВОРИТЕАтилла
29.08.2024 12:56Господине Круницу јеси ти ово стање описо у РС или Србији,све у грам исто.
ОДГОВОРИТЕ