10 најчешћих митова о примјени лаксатива

Природне или физиолошке функције, попут пражњења цријева, неопходне су за нормално функцонисање организма и никако не би смјеле представљати теме о којима се не говори.

Република Српска 27.08.2024 | 10:12
10 најчешћих митова о примјени лаксатива

Пише: прим. мр пх. Гордана Љубојевић

Напротив, констипација или затвор веома је чест проблем од којег пате, не само старије, него и млађе особе. Значајно утиче на квалитет живота, а ако се не третира правовремено и правилно, може довести до других здравствених, чак и психичких проблема.

Едукација о констипацији, као уобичајеном и најчешће рјешивом проблему,  може помоћи у проналажењу рјешења и смањењу тегоба.

Кориштење лаксатива, лијекова против констипације, често је праћено бројним митовима и заблудама које могу довести до неадекватног лијечења и неправилне употребе ових лијекова. Доносимо 10 најчешћих митова о примјени лаксатива за које не постоје научни докази.

МИТ: Лаксативи су посљедња опција за рјешавање констипације:

Истина: Препоруке за промјену стила живота, у смислу исхране, физичке активности и тренинга за одлазак на тоалет су неизоставне, посебно у превенцији понављаних епизода констипације. Међутим, примјена лаксатива у првој линији третмана неопходна је посебно код акутне или периодичне констипације, ради превенције неопотребне патње и развоја хроничног затвора.

МИТ: Лаксативи узрокују навикавање и лијена цријева:

Истина: Нема доказа да надражајни лаксативи, попут бисакодила, доводе навикавања односно синдрома лијених цријева, иначе би се доза лијека морала стално повећавати. Бисакодил, напротив дјелује тако да стимулише природну покретљивост цријева. Дио пацијената са хроничном констипацијом не може постићи задовољавајуће пражњење цријева без употребе лаксатива, што је посљедица поремећаја функције самих цријева, а није резултат претходне употребе лаксатива.

МИТ: Лаксативи узрокују зависност:

Истина: Иако лаксативи могу бити злоупотребљавани (најчешће у сврху мршављења), то нису лијекови који имају потенцијал за развој овисности.

МИТ: Природни лаксативи су сигурнији од синтетских лијекова:

Истина: Иако су неки лаксативи биљног поријекла, то не значи да су сигурнији. Чак напротив, њихова употреба је често ограничена на краћи временски период. Препарати сене могу да узрокују промјене на слузници дебелог цријева.

Дозирање биљних приправака, поготово чајева је често неуједначено, те могу довести до озбиљне дијареје или пак до изостанка дејства. Биљним препаратима је теже предвидјети почетак дјеловања, што може изавати неугоду током обављања дневних активности.

Лијекови су испитани у клиничким студијама, тачан механизам дјеловања је познат, дозе су стандардизоване и њихов ефекат се може предвидјети, што је врло корисно  када је потребан брз терапијски одговор и планирање дневних обавеза.

МИТ: Лаксативи се не смију дуготрајно примјењивати:

Истина: Дуготрајна употреба лаксатива понекад је неопходна код хроничне констипације, а посебно код констипације узроковане лијековима или трајним стањима/обољењима (попут непокретности). У овим случајевима лаксативи се могу користити у дужем периоду, али под надзором љекара, посебно код старијих особа. За неке лијекове, попут бисакодила, постоје студије које доказују безбједну континуирану примјену током периода дужег од 30 година.

МИТ: Сви лаксативи су слични:

Истина: Постоје различите врсте лаксатива који дјелују на различите начине. На примјер, биљна влакна попут псилијума повећавају запремину столице, лактулоза задржава воду у цријевима, док бисакодил има двоструко дејство – омекшава столицу и потиче цријевну перисталтику  како би покрети цријева били у складу са природним ритмом пражњења  (ујутро по буђењу и након оброка). Доказано је да додатно помаже и нормализацији цријевне флоре.

МИТ: Надражајни лаксативи дјелују штетно на дебело цријево:

Истина: Није вјероватно да стимулантни лаксативи у препорученим дозама имају штетно дејство на дебело цријево.

МИТ: Сви лаксативи имају брз наступ дејства:

Истина: Вријеме дјеловања појединих лаксатива варира. Неки од њих могу дјеловати у року од неколико минута или сати, док је другима потребно и до неколико дана. Најбрже дјелују стимулантни лаксативи. Нпр. бисакодил чепићи доводе до очекиваног пражњења цријева у року од 20 до 45 минута, што је посебно значајно у околностима када је потребно планирати обављање тоалете (нпр. код слабо покретних или непокретних особа) или на путовању.

С друге стране, бисакодил таблете доносе олакшање преко ноћи, односно у року 6-12 сати, што значи да се узимањем лијека пред спавање успоставља редован ритам јутарњег пражњења. С друге стране, влакна испољавају дјеловање тек за 48 до 72 сата. Ипак, прекомјерну употребу лаксатива због нестрпљења треба избјегавати.

МИТ: Кориштење лаксатива увијек изазива грчеве и болове:

Истина: Неки лаксативи могу узроковати грчеве, болове у стомаку, надутост и пролив, поготово након првих доза. Међутим, постоје докази да се у случају потребе за дугорочном примјеном нпр. бисакодила ова нежељена дејства током времена значајно смањују.

МИТ: Лаксативе не смију да користе дјеца и труднице

Истина: Констипација је врло честа  код дјеце и код трудница. Одређени лаксативи (нпр. лактулоза, псилијум) се препоручују за примјену у овим групама, али је потребно консултовати љекара прије прве употребе како би се сагледало укупно стање и детектовао узрок констипације, те у складу са тим препоручио одговарајући лаксатив.

Хемофармове суплементе које помажу код констипације, попут Лаxомуцила, Магнетранса, те Пробиотика можете пронаћи на www.свакодобро.ба 

(ПР)