Ускоро ћемо плаћати пенале због прљаве технологије

Годинама се говори о зеленој транзицији и производњи струје из обновљивих извора енергије, као и о усклађивању са европским нормама. Међутим, никако да се пријеђе са ријечи на дјела. Имамо довољно извора енергије, али имамо ли довољно политичке воље и знања за ову транзицију?

Република Српска 25.08.2024 | 16:46
Ускоро ћемо плаћати пенале због прљаве технологије

Процес декарбонизације у БиХ могао би потрајати, а од 2026. године могли бисмо бити приморани плаћати пенале, јер производњом струје путем термоелектрана загађује се ваздух и тло. Неријетко је видљива и чађ која пада на тло. БиХ је богата  природним изворима енергије, али се из них добија тек седам одсто струје, а могло би много више. Смањење емисије штетних гасова неко мора да плати, кажу из Министарства енергетике.

„Ми морамо да уведемо карбонску таксу овде унутар земље. То је једна врста нове обавезе која ће бити једна врста трошка, али ако се тај модел примјењује унутар земље, ако се та такса користи и узима и задржава унутар земље, а то је циљ ЕТС модела, онда ту не бисмо требали имати неку велику финансијску штету. Уколико то не би урадили, онда бисмо можда могли подлијегати и примјени ЦБМ-а 2026. а онда то значи неке нове трошкове за БиХ у цјелини, а ту се ради о енергији коју бисмо извозили“, казао је  министар енергетике и рударства Петар Ђокић у јуну ове године.

На питање у чему је проблем и заштио то не урадимо, министар одговара:

„Проблем је што морате уводити нови трошак, то неко мора да плати, плаћају привреда и грађани".

Стручњаци објашњавају да политика и лични интереси челних људи јавних предузећа која се баве производњом струје, надјачавају сваку птичу о енергетској транзицији. Тако ће, изгледа, бити све до тренутка када кашњење у овим процесима будемо скупо плаћали. 

„Проблем који се јавља у Босни и Херцеговини је то што овде у суштини нити политичари, нити велике енергетске компаније немају било какву визију око тога како прећи на обновљиве изворе енбергије, да сачувају своје позиције, што је немогуће, јер ова енегретска транзиција доноси демонополизацију и демократизацију цијелог процеса јер данас свако може производити електричну енергију, тако да је тај процес јако успорен, релативно нетранспарентан и сви одговорни чине све да га зауставе.

Најбољи примјер – прије двије године донесен је Закон о обновљивим изворима у Републици Српској, још увијек немамо подзаконских аката за енергетске заједнице грађана, иако је рок истекао прије годину дана“, каже економски аналитичар Дамир Миљевић.

Производња електричне енергије путем соларних панела могла би да буде довољна за цијелу БиХ. Оно што у недостатку сунца може да замијени производњу, јесу енергија вјетра и воде. Тако не би било загађења, а струје би било довољно. Међутим, процес преласка на обновљиве изворе дугачак је пут.

„Ако говоримо о обновљивим изворима енергије, то је онда прича која захтијева и ширење мреже, јер данас немамо доста, поготово преносне мреже на државном нивоу. С друге стране, ако говоримо о самом локацијама, гдје су смјештене једне вјетроелектране, солар, већином су оне на неким неприступачним дијеловима, на брдима, тамо гдје нема мреже и онда децентрализација производње захтијева бољу флексибилност. Дакле термоелектране не можемо затворити преко ноћи, али све указује на то да морамо ићи ка новим рјешењима“, истакао је стручњак у области енергетике Нихад Харбаш.

Још један проблем у процесу ове транзиције јесте тај што немамо стручан кадар који би могао да реализује процес.

Фондови за енергетску транзицију Европске уније нуде новац, али се он троши на друге пројекте, истичу стручњаци. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 16

Оставите коментар
Name

Бенито

25.08.2024 17:04

Проблем је сто су у власти неспособни и неписмени људи цији је посао био да за ово вријеме изграде одрзив систем декарбонизације! То су споразуми стари деценијама ( Париски па Кјото ) а постоје и директиве за тај процес. Паре су узимане за разне програме и заврсавали у дзеповима тајкуна и иних а народ це сад плацати скупљу струју и пирез за декарбонизацију!!! Е глупи градани… глуперде смо ми… сад це избори а ми цемо опет гласати за “своје”!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Будимир

25.08.2024 20:38

Само се цека да продју избори,ако секта победи одма це струја поскупети.

Name

Бенито

25.08.2024 17:06

Имам рјесење одузети имовину политицарима који су стекли у задњих 20 година и од тог новца кренути у “енергетску транзицију”

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

25.08.2024 17:09

Јел то дјокић најављује нови намат на вилајет. Изговор за ново отимање пара од народа, поред тога што немамо више љетњу тарифу него плаћањо целу годину зимску тарифу, То нема нигде у свету, поред тога су још поскупели дупло струју преко 500кwх, а поскупели су и до 500кwх.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дзими крими

25.08.2024 17:54

Све го лопов на свим функцијама у дрзави ,струје нецемо имати ускоро кад стигне нова пресуда за спор са Словенцима за РиТе Угљевик из Васингтона који це бити цца милијарда еура и ту нам је енергетски крај

ОДГОВОРИТЕ
Name

Како,

25.08.2024 18:01

Кад се противе изградњи Мини ХЕ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

25.08.2024 18:29

Све то може ако немамо фабрика. И сиротиња може напунити мобилни и упалити штедну сијалицу на струју од соларних панела. Али онда заувијек остаје сиротиња. Јер ништа те производи. А озбиљни проузвођачи требају узбиљне количине енергије и поиздано снабдијевање. Ви који сте све уништили ћете у пензију, а нама остављате хаос. И још ћете да нас критикујете што споро чистимо ово што сте нам ви оставили. Лицемјерно...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гонг

25.08.2024 18:40

Коме да плаћамо, ми нисмо чланица ЕУ и никоме ништа по том питању не треба да плаћамо, ми немамо могућности, нити финансијску стабилност да можемо пратити ЕУ у њиховим правилима!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рикисики

25.08.2024 19:09

Браво

Name

РЕ Гонг

25.08.2024 19:13

Па у ЕУ ти је 90% извоза, ОНИ ТРАЖЕ да се уведе иначе плаћаш код њих порез, КОНТАШ?!

Name

Реалиста

25.08.2024 21:25

Е па власт БиХ је потписала све то са ЕУ а наравни да нису способни да то спроведу.

Name

Лука

25.08.2024 19:40

Неком смета пар термоелектрана у БиХ, а Кина тренутно прави 368 термоелектрана и одобрила је још 803 термоелектране. И коме ће то БиХ плаћати пенале? Зар смо толико глупи да не видимо, да је зелена транзиција највећа превара у историји?! Вјетрењаче и соларни панели уништавају природу, а хидеоелектране мијењају природне токове ријека, састав земљишта и трајно стварају проблеме поплава. Сви озбиљни научници упозоравају, али свијет вјерује правницима из УН клима савјета.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Лука

25.08.2024 21:24

Та иста Кина прави сваке седмице 5ГW нових СОЛАРНИХ електрана, што је као пет нуклеарних или 10 Станара

Name

x+y+з=?

25.08.2024 19:58

Бурле је давно продао ваздух који дишемо, брзо смо то заборавили. Сада нам остаје да гледамо у небо и да блејимо. Ако неко сагне главу, може се послужити сувом травом, озелениће, кад прођу врућине. Стрпљења...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Безбедњак

25.08.2024 22:39

Ђокић сере кваке,ми смо имали вишак производње кисика у односу на ЦО2 јер имамо велике површине шума у односу на загађиваче који призв.ЦО2 па су разлику продали Холанђанима још прије 15.год.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Безбедњак

26.08.2024 18:35

Шуме немамо јер их сељачине сијеку немилице и некажњено. Сад да се израчуна колико је стабала уништено крађом уназад 30 година, кривце комотно можемо послати у Хаг.