Завршена ера телеком компанија какве смо познавали
Генерални директор Телекома Србије Владмир Лучић изјавио је да су приходи компаније у периоду од 2012. до 2023, од фиксне телефоније смањени за готово 18 милијарди динара (154 милиона евра) односно за 67 одсто, док је приход од разговора и СМС порука пао за 3,7 милијарди динара (31,6 одсто) или за 76 одсто, што говори да је завршена ера телеком компанија какве смо до сада познавали и да увелико траје прелазак са телко на техно.
Србија 22.08.2024 | 10:13Лучић је навео да се ови подаци процентуално не разликују много од резултата мултинационалних и националних телекомуникационих оператера које је захватио сличан тренд у изворима из којих се пуне приходи.
"Ови подаци говоре да је завршена ера телеком компанија какве смо до сада познавали у којој оне повезују људе с послом, школом, породицом или лекараом. И да је дошло време за ресетовање ДНК телеком компанија. Увелико траје прелазак са телко на техно", рекао је он за Политику.
Лучић је навео да је способност коришћења података и примена машинског учења у њиховој обради, вештачка интелигенција и аутоматизација великог обима подлога су тренсформације из телко у техно.
Према његовим речима у моди су сервиси и садржај , повезивање са дигиталним платформама, подаци, облак, интернет ствари, персонализација, као и безбедност.
"У тој трансформацији учествује и наш Телеком Србија. Да се разумемо, то нису тренутне поправке. Телеком компаније морају да личе на провајдере дигиталних платформи чије су перформансе нове генерације импресувне - услуге у облаку (цлоуд), отворена партнерства, приступ програмерима, контролисана архитектура", рекао је он.
Директор Телекома Србија је казао и да модерне телеком компаније обједињују дигиталног оператера чије је срце технологија заснована на подацима и провајдера који пружа незамислив избор и флексибилност уз брзе и безбедне везе.
Он је нагласио и да се у ери рачунара, интернета, паметних телефона и друштвених мрежа мењају очекивања потрошача који желе персонализованије и погодније начине комуникације.
Лучић је навео и податак да од осам милијарди људи на планети 5,35 милијарди или две трећине светске популације има приступ интернету, а да се до краја ове деценије очекује да тај приступ има 7,9 милијарди људи.
"Телеком компаније су инфраструктура потребна за повезивање људи и интернет ствари (ИоТ). До 2025. број ИоТ уређаја који се користе широм света достићи ће невероватних 38,6 милијарди. Окосница свих тих повезаности је телекомуникациона индустрија", рекао је он.
Како је истакао, дигитална револуција, конкуренција дигиталних платформи и вештачка интелигенција (АИ) приморавају телеком компаније да преиспитају и трансформишу своје пословне стратегије.
"Старије стратегије више не важе, потребан је нови модел за стварање вредности како би власницима, акционарима био исплаћен задовољавајући принос односно зарада", рекао је Лучић.
Према његовим речима, будућност телекомуникационе индустрије зависи од тога колико добро држи корак са новим технолошким трендовима - стриминг, комуникације, апликације података, ИоТ, облак.
(Тањуг) Фото: Тањуг
Коментари / 5
Оставите коментарГастарбеитер
22.08.2024 10:33Конацно сте видјели да се мора другације, потросаци висе нису глупи
ОДГОВОРИТЕПрасеци
22.08.2024 21:51А гдје вам је она зјака са пацијим устима сто нам краде 1КМ сваки мјесец?
ОДГОВОРИТЕГоти
23.08.2024 18:31Скидају 1 марку а немам на рацуну
Ре ре
24.08.2024 09:44Борци РС који тешко живе са никаквим пензијама и борачким додатком у бурлином криминалу, узимате редовно сваки мјесец марку за мрежу срам вас било данашње биједе у режиму да би ви били богати као сви лопови РС.
Жељко
23.08.2024 23:23Ратосиљајте се ви политичких не компетентних убачених стручњака и све ће бити боље иако је Телеком застарела филма. Али то је не могуће, Телеком ће бити и остати крава музара власти и државе.
ОДГОВОРИТЕ