Напустио град, па на селу направио фарму коза

У вријеме када велики број људи мирну сеоску атмосферу мијења за врео градски асфалт и ужурбани начин живота пун стреса, има и оних који се крећу у супротном смјеру. Погледајте причу о Брчаку који је сигурност, па и ону финансијску, нашао на селу узгајајући козе.

Република Српска 03.08.2024 | 20:05
Напустио град, па на селу направио фарму коза

Да живот на селу може да буде много љепши и интересантни, али и финансијски исплативији од оног у граду показује примјер Милана Драгичевића који је градски асфалт замијенио пашњацима у Буковцу код Брчког, на којима гаји козе.

“Ја сам рођен и одрастао сам у граду. Ту сам завршио средњу школу. Значи, нисам живио на селу па сам хтио да ту останем. Оно што ме селу привукло јесу математика, односно рачуница око гајења коза, али и живот на селу који је физички тежи него у граду, али је психички много лакши”, каже Драгичевић за БН.

Драгичевић тренутно има 48 одраслих коза, а од сваке од њих добије у просјеку литар и по млијека дневно. Има и преко 50 јарића.

“Гајење коза ради мијека се исплати, има зараде. Цијена је добра, али да би се постигла, потребно је посветити се маркетингу и мало другачијем начину продаје”, објашњава он.

Примарни производ је сир из саламуре, али се продају и млијеко, млади сир и сурутку.

“Рок трајања код млијека, сурутке и младог сира је јако кратак, док сир из саламуре, кад се вакумира, може да стоји годину дана без икакве промјене. 

Тренутно немам проблем са продајом и пласмамом јер већину производа продам међу пријатељима, правим или онима са фејсбука. Када проради сирана на којој тренутно радимо и кад крене већа производња, видјећемо како ће то ићи”, прича Драгичевић.

Нова сирана коју прави моћи ће да преради између 300 и 450 л млијека, прича даље Драгичевић, који каже да ни подстицаји које добија нису лоши.

“Не могу са се жалим, подстицај је солидан. Подстицај за козе је 88 КМ, а за јарад 55 КМ по грлу”, наводи он.

Редовне послове, како каже, Милан обавља сам али има помоћ породице и пријатеља када је то потребно. Додаје да ће проширивати капацитете онолико колико буде могао да постигне са породицом и радницима, што је за сада отприлике око 100 коза и око 150 јаради.

(БН)

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

На селу као није стрес?

03.08.2024 21:05

Само кад се крену јарити усред ноћи, па нешто крене по злу а нема ветеринара... О другим стварима да не причам!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.08.2024 08:14

Па неце воле ветеринар крај њега дезурати.Брини ти своју бригу нељебу један

Name

Милојко

04.08.2024 06:53

Новцани подсицај за козе и јарад веци него за дјецу...то има само код нас.

ОДГОВОРИТЕ
Name

З

04.08.2024 08:56

Свака част. Лијеп примјер како треба да се ради и пизитивно и здраво живи и привређује а не само да се кукумаче и запомаже и тражи нешто од државе на коју пљују.

ОДГОВОРИТЕ