Стрмоглав пад извоза у дрвној индустрији БиХ

БиХ биљежи стрмоглав пад извоза у дрвној индустрији. Ова информација би се за лаике могла учинити необичном, али за оне упућене ствар је јасна: пријашње одлуке су нам се вратиле попут бумеранга.

Босна и Херцеговина 03.08.2024 | 19:54
Стрмоглав пад извоза у дрвној индустрији БиХ

А према најавама водећих људи сектора дрвне индустрије и шумарства из различитих области, не назире се боље вријеме у индустрији која броји око 15.000 особа само у Федерацији БиХ.

Уз металску и електроиндустрију, дрвна индустрија је окосница извоза наше земље те ове двије гране заједно остварују око 50 посто укупног извоза из БиХ.

Према подацима из марта – вриједност извоза дрвне индустрије БиХ у прошлој години је износила 1.592.465.387 КМ, што је мање за 12,3 посто у односу на претходну годину, док је увоз износио 522.761.631 КМ, што је мање за 11 посто него у 2022. години.

Купци траже додатне рокове

Предсједник Групације шумарства и дрвне индустрије при Привредној комори Федерације БиХ Вилдан Хајић појашњава како су постојале неке индиције да би могло доћи до ове кризе у дрвној индустрији, али да нико није очекивао да ће овако дуго потрајати.

Наводи како је тренутно ситуација јако лоша те не иде прерада производа, што би се тек касније требало показати.

“Наплата је врло спора, купци траже додатне рокове из иностранства тако да људи имају валуту 60 до 90 дана, а неки и више. У протеклом периоду смо имали авансно плаћање”, објаснио је он.

Како каже, криза у вријеме коронавируса је била бумеранг за ово што се дешава сада.

“Десила се инфлација у којој се повећала цијена резане грађе абнормално. Рецимо, нормална цијена је 200 еура, па је одједном она била 400 еура. То никада није било тако. Истина, повукло је за собом раст плата, али се онда десила прошла година када се ‘све враћа назад'”, појашњава Хајић.

Сада се јавио озбиљан проблем у дрвној индустрији са нагласком на шумарство. Потражња није као раније и роба не иде.

Претходних година је био велики притисак и када је ријеч о огријеву и самом снабдјевању, док данас фирме имају хиљаде кубика тог дрвета које нико неће у Босни и Херцеговини, што је такође један од апсурда, наводи Хајић.

Стране компаније изгубиле повјерење

Секретар Удружења шумарства, прераде дрвета и графичке дјелатности при Привредној комори ФБиХ Мирсад Хубанић подцртава да је наша земља лидер југоисточне Европе у производњи и пласману намјештаја. Само у ФБиХ је присутно више од 1.000 компанија из дрвне индустрије која броји око 15.000 запослених.

Ова индустрија је прошле године имала више од 600 милиона КМ извоза.

Ипак, Хубанић подсјећа на одлуку Савјет министара БиХ од прије двије године када се забранио извоз одређених шумских дрвних сортимената, огрјевног дрвета и производа од дрвета (оп.а. у циљу осигурања неопходних количина и отклањања пријетње од озбиљне или непоправљиве штете за шуме у БиХ).

Управо је то пореметило међународну размјену те су неки уговори прекинути.

“У тим пословним аранжманима је много теже обновити старе уговоре него припремити нове јер је купац на међународној сцени изгубио повјерење у наше компаније, не разумијевајући став наше владе да би требало заштитити енергетске изворе”, наводи он те напомиње да то није довело до неких ефеката, осим у случају обловине.

Ипак, за разлику од Хајића, он види свјетло на крају тунела. Разлог је јер су бх. компаније јако адаптивне, вриједне и не посустају. Напомиње и како глобални услови утјечу и на наше тржиште. Стабилизацију тржишта очекује, не само на европској, већ и свјетској сцени.

“Очекивати је да тренд, који је сада у стагнацији, крене у позитивном смјеру”, додаје он.

Неки радници остали без посла

Лејла Ћатић из Самосталног синдиката шумарства, прераде дрвета и папира каже како ова криза траје још од средине прошле године.

“Дошло је до пада производње и у шумарству и дрвној и папирној индустрији па и у пласману робе. То се десило због поремећаја на њемачком тржишту гдје смо највише оријентисани, али и ратова на Блиском истоку и у Украјини”, појаснила је она.

Рецесија и криза су се, ипак, почеле на овом тржишту осјећати почетком 2024. године.

“Дошло је и до смањења радника у неким компанијама, а један дио њих је распоређен у друге дјелатности”, напомиње Ћатић.

Објашњава да су се, као посљедице, морале смањивати плате те су неки остали и без посла. Према подацима из априла, дошло је до смањења броја радника у секторима шумарства, искориштавања шума, производње намјештаја, … Ипак, супротна ситуација се десила у сектору производње папира и целулозе.

“Што се тиче плата, било је неких корекција. Има одређених поремећаја да се, на примјер, касни, али нису велика, настоје се измирити све те обавезе”, закључила је Ћатић.

(Клиx.ба) Фото: бусинесс-магазине.ба

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

ипе

03.08.2024 20:12

Навукли народ да купује и инсталира гријање на пелет,јефтино,имамо своје сировине,300 маракаа тона.Кад је народ инсталирао то гријање,они дигли цијену на 800 марака за тону.Тад су говорили,тржиште Европе толико плаћа,нећемо за 300 марака продавати домаћем становништву.Не гризи руку која те храни.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

03.08.2024 21:09

Лудачко подизање најниже плате на ниво Хрватске и 50% него у ФБиХ је поскупело трошкове производње и тиме изугбљна конукретност на извозном тржишту, људи су остали без посла и тек ће да остају после избора. ГЛаслисте, тражилисте гладујте.

ОДГОВОРИТЕ
Name

СахбаЗ

05.08.2024 08:32

По твојој логици би производи из федерације били знатно низи, јер забога они нису подигли минималац. Треба раздвојити рационалност од острасцености.

Name

АШта

03.08.2024 21:41

Је руфи заказао,???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.08.2024 09:45

Он је готов навуклига лове.све пропало

Name

Др.Неле Дрпајлић

03.08.2024 23:23

Због будаластих бх стручњака изгубили смо купце, изгубили поверењw И трпимо штету, а трупци нам труну у шуми. Е сад стручњаци, хвалите те се милионина И милијардом у бх буџету са колико средстава помажете дрвопрерађиваче И колико милиона дајете за подстицај извоза. Нека сад Кошарац изађе И каже коју меру предлаźе, или опет тражи да му се донесе у кешу. Шта нам раде полуписмени скотови И багра

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мр РАДЕНКО ЛАКЕТИЋ

03.08.2024 23:31

Код нас у Републици Српској је стање много боље, углавном захваљујући мени, ипак сам ја магистар и највећи стручњак за шумарство, једноставно шумарски експерт. Зато сам и добио мјестп помоћника министра за шумарство и одмах сам оформио оделење за дрвну индустрију у ресору шумарства. Сада ја балансирам, увезујем шумаре и дрвопрерађиваче, тако да добију довољне количине сировине на одложено плаћање. Све директоре шумских газдинстава који ме не слушају ја одмах смјењујем. Зато нам се стање стално поправља, а вјероватно ће шеф вредновати мој рад и моје залагање.

ОДГОВОРИТЕ
Name

МеНАГЕР

03.08.2024 23:36

"Постојале су индиције да би могло доци до ове кризе у дрвној индустрији али нико није вјеровао да це она трајати оволико дуго" (нису вјеровали јер су се само надали и цекали) А она не да це трајати дуго него је ово тек поцетак Нико неце да види ста се у ствари десава јер то сто се десава неиде ником у корист Па се само надају и цекају јер незнају ниста друго (то се односи и на насе дрзавнике) Ако це нетко да цека нека се припреми на један дузи период дузи од деценије

ОДГОВОРИТЕ
Name

З

04.08.2024 00:41

Преко 90% се извозило у ЕУ, па су нам увели квоте. Е, сад немају пара ни за те квоте, па траже џаба. Зашто је прећутано да је куповна моћ у ЕУ срозана скоро као и код нас?! Ма, неее, уопште није криза у тој ЕУ! Лажу душмани! Гдје су сад они којима су пуна уста ЕУ и како то нема алтернативу?! Сад ће да ваља источно тржиште и неће вам више нико продавати безвезне ЕУ стандарде и лиценце, само да заради на вама.

ОДГОВОРИТЕ
Name

А

04.08.2024 12:41

Друзе, попиј терапију и хитно се јави дезурном љекару. Зрео си за хоспитализацију.

Name

Мићо

04.08.2024 11:36

Да Кошарац води политику трговине ...неспособни полтрончина....увукао се Бурли у шупак....само му пертле вире!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Митар

05.08.2024 08:32

БиХ није држава, него пилана

ОДГОВОРИТЕ
Name

ОБРАД

05.08.2024 14:53

Знаци следи стецај

ОДГОВОРИТЕ