ТИ БиХ: 37 пријава ЦиК-у због изборних неправилности

Транспаренси интернешнел у БиХ поднио је до сада 37 пријава надлежнима због  изборних неправилности које се у највећој мјери односе на злоупотребу јавнух ресурса, преурањену кампању, коришћења дјецеу политичке сврхе и злоупотребе у медијском простору. Централна изборна комисија (ЦИК) до сада је ријешила 16 пријава ТИ БиХ и изрекла осам санкција у укупном износу од 29.500 марака, а свака четврта санкција ЦИК-а изречена је по пријавама ТИ БиХ. 

Босна и Херцеговина 26.07.2024 | 13:24
ТИ БиХ: 37 пријава ЦиК-у због изборних неправилности

Седам санкција односи се на преурањену изборну кампању и то највише због спонзорисаних огласа на друшвеним мрежама, изношења програма странке прије времена  или објава политичких партија које су се јавно хвалиле пројектима јавних органа. Тако су СНСД и СДА кажњени су са по 3.500 КМ због тога што су се на друштвеним мрежама хвалили асфалтираним улицама и другим пројектима али ЦИК није сматрао да се овде ради о злоупотреби јавних ресурса за политичку промоцију.

Републичка странка Српске (5.000), покрет Можемо боље (4.000) и ХНП (3.000) кажњени су због плаћеног оглашавања прије почетка изборне кампања, док је ДНС добио казну од 3.000 КМ због изношења програма странке прије времена.  

Уједињена Српска добила је санкцију од 3.000 КМ јер је одборница ове странке на Палама Славка Брезо организовала акцију бесплатних ПАПА тестова испред политичке партије чији лого се налазио на промотивним плакатима. ЦИК је сматрао да у њеној објави има елемената преурањене кампање, али не и обећавања материјалне и друге користи бирачима. 

Само двије казне за злоупотребу јавних ресурса 

Ипак, осим преурањене кампање ЦИК је до сада ријетко кажњавао по новим одредбама Изборног закона које се односе на злоупотребу јавних ресурса. По пријавама ТИ БиХ изречена је само једна санкција и то начелници општине Језеро Сњежани Ружичић која је злоупотријебила асфалтирање пута од 160 метара за страначку промоцију, написавши на  друштвеним мрежама да “СНСД стигне асфалтом и до села гдје се спајају земља небо”!  

Ипак у њеном случају кључно је било, по оцјени ЦИК-а, то што је за промоцију користила службену фацебоок страницу општине, па је кажњена по члану закона који забрањује злоупотребу средстава комуникације за изборну кампању. У готову истом случају по пријави другог политичког субјекта, кажњен је  начелник Бановића Бего Гутић јер је на службеној стараници општине објавио деманти. ЦИК је до сада по извјештају запримио 33 пријаве за злоупотребу јавних ресурса, а осим ове двије санкције и десетак које још нису ријешене, готово су све одбијене.  

Асфалтирање улица и једнократна новчана давања и даље су доминантан образац понашања кандидата, али громогласно најављене измјене изборног закона које је наметнуо ОХР  до сада нису дале готово никакав ефекат. Иако је законом јасно забрањено пружање једнократне новчане или неновчане помоћи грађанима у овом предизборном периоду (осим ако то није планирано у оквиру редовних буџетских субвенција) по овој одредби још нико није санкционисан. 

Разлог је тај што ЦИК  све исплате из буџета за које власти тврде да су планиране на различитим ставкама, сматра “редовним субвенцијама” без обзира што то нису редовна мјесечна или годишња давања. Тако је одбачена пријава ТИ БиХ због једнократног плаћања матурске вечери у Невесињу, јер је ЦИК у одлуци навео да су средства за ову једнократну помоћ издвојена “из буџетске резерве која представља дио планираних средстава буџета”.  

Једнократне исплате матурантима из буџета општине Источно Ново Сарајево такође нису сматране злоупотребом ресурса јер је начелник навео да су средства планирана буџетом, а из истог разлога одбачена је и пријава против градоначелнице Сарајева због финансирања бесплатног излета за пензионере из општине у којој ће бити кандидат.  

Бесплатне картице за превоз пензионера које се први пут дијеле у Бањалуци пред ове изборе по мишљењу ЦИК-а сматрају се “редовним давањима која су реализована и претходних година” а није било спрно ни то што се на промотивним плакатим лични лого и парола градоначелника. 

По мишљењу ТИ БиХ под редовним субвенцијама могу се сматрати само оне које се исплаћују редовно сваког мјесеца или сваке године (нпр. годишњи борачки додатак или мјесечна социјална давања) или друга давања која представљају законско стечено право појединих категорија. Ипак с обзиром на досадашњу праксу ЦИК-а тешко је очекивати да ће по овим одредбама ико бити санкционисан упркос бројним једнократним исплатама помоћи грађанима које су темпиране пред изборе.  

Бројни примјери кампање 

Поред интензивирања јавних радова и подјеле једнократне новчане помоћи, забиљежени су и бројни случајеви гдје су се политичке странке директно промовисале кроз ове пројекте или кроз оглашавање јавних установа и предузећа. 

СДС Котор Варош пријављен за злоупотребу ресурса и преурањену кампању јер је на страницама јавне установе „Центар за културу и информисање“ промовисана листа ове странке, а из истог разлога пријављен је и начелник општине Вишеград јер је његова кандидатура испред странке објављена на званичној страници општине.

Такође, у фабричким новинама јавног предузећа РИТЕ Угљевик објављена је фотографија радника са качкетом на ком је лого НПС,  странке из које долази генерални директор тог предузећа Дико Цвијетиновић .

У овим случајевима поступци се још воде, као и по пријави против СНСД-ових кандидата у Бањалуци, Владе Ђајића и Николе Шобота, који су водили кампању на манифестацији “Крајишко вече” гдје су дијелили мајице са промо натписима „Сви за наше докторе“, а водитељ програма позвао је окупљене да гласају за њих. Низ ових манифестације организован је и пред прошле изборе и на њима су промовисани кандидати СНСД-а, а најављено је још неколико оваквих скупова у Бањалуци који би требали бити одржани до Локалних избора. 

ТИ БиХ је поднио и двије пријаве против ХДЗ-а који се на друштвеним мрежама хвалио инфраструктурним пројектима у Бусовачи финансираним јавним средствима, док је у Жепчу због асфалтирања 400 метара пута написана и пјесма захвале актуелном начелнику.

Такође, премијер ЗДК Незир Пивић (СДА) пријављен јер је се у једној објави захваљује странци у име Владе кантона и говори да су то приоритети из Изборне платформе странке док је Недељко Керић, кандидат испред СНСД у Теслићу пријављен због уличне акције мјерења шећера у крви која је садржала банере и промо материјале странке.

Поред пријава ЦИК-у, два портала из Бањалуке пријављена су Вијећу за штампу јер су објавили истраживање јавног мњења супротно Изборном закону, односно без назива институције или имена лица које је наручило и платило истраживање и без назива и сједишта институције које је спровело истраживање. 

У свим овим случајевим поступци се и даље воде, а ТИ БиХ ће наставити и у наредном периоду пријављивати изборне неправилности. ТИ БИХ позива и грађана да се укључе и путем апликације Рефлектор пријаве случајеве кршења изборног закона или злоупотребе јавних ресурса у кампањи.

(Транспарентно) Фото: Транспарентно

 

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Србац

26.07.2024 13:40

Опозиција по обичају умртвљена. Добра нам је власт каква нам је опозиција.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Што прије

26.07.2024 13:47

Сјашите нам с врата багро лоповска!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Козарска Дубица

26.07.2024 14:51

Нека ЦИК погледа шта ради папак Дарко Бањац и неслужбени му свак Драган Брдар кандидат за начелника Козарске Дубице?! Дословно су сваки дан у кампањи дословно сваки дан искориштавају све јавне ресурсе ево неки дан у основној школи као деле клупе, па сунцобране на кеј стављају све уз подршку локалне РТКД! Зна ли ко од вас како да се они пријаве ЦИК-у?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Љубо

26.07.2024 16:47

Ма ти смрдљивци ЦИК су слуге мафије. Они су купљени, заробљени и раде по налогу и диктату мафије. На њих се не треба рацунати као независну институцију. Залосно и јадно

ОДГОВОРИТЕ