Држави недоступан „прљави новац“ Кемала Чаушевића

Кемал Чаушевић, бивши директор УИОБиХ, осуђен за примање дара, држави није у року вратио нелегално стечена 1,72 милиона КМ. Због тога је покренута принудна наплата која би могла бити извршена и продајом његових некретнина. Продаја би могла бити отежана тужбама које су покренули чланови његове породице, сматрајући да им припада дио његове блокиране имовине.

Босна и Херцеговина 25.07.2024 | 19:48
Држави недоступан „прљави новац“ Кемала Чаушевића

Чланови породице су тужили Кемала Чаушевића, бившег директора Управе за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине (УИОБиХ), тражећи да у земљишним књигама буду уписани као сувласници на осам његових некретнина које је блокирао Суд БиХ.

Чаушевићева супруга Аида Чаушевић, мајка Џемила Чаушевић и сестра Енвера Рамић су тужбу поднијеле мјесец након што је он у мају 2023. правоснажно осуђен на пет и по година затвора због примања дара. Наложено му је враћање 1,72 милиона КМ имовинске користи стечене кривичним дјелом.

Био је дужан овај износ платити држави у року од 30 дана након пресуде, али он то није урадио због чега је Суд БиХ покренуо принудну наплату.

Бивши директор УИОБиХ је осуђен јер је фирмама за увоз текстила омогућавао повлаштен статус приликом увоза. Истом пресудом Чаушевић је ослобођен оптужбе за прање новца, односно да је новац од мита искористио за куповину осам станова и пословних простора те три земљишта од укупно 20.400 квадрата на атрактивним локацијама у Сарајеву.

Спорови које су покренули чланови породице Кемала Чаушевића би држави могли отежати поступак наплате противправно стечене користи. Чаушевићима у прилог иде и непостојање закона и институција које би се бавиле одузимањем имовине на државном нивоу.

Чаушевићева супруга се у тужби позива на право заједничке имовине стечене у браку на седам некретнина, а његова мајка и сестра траже стан који је он наслиједио од покојног оца 2011. године. Иако су се тада у оставинском поступку одрекле свог дијела, сада га желе назад.

“То су такозване мјере којима се онемогућава извршење, ставља се фиктивни терет”, казао је Елдан Мујановић, професор на Факултету криминалистичких наука Универзитета у Сарајеву, који је учествовао у изради Закона о одузимању незаконито стечене имовине Федерације БиХ (ФБиХ).

Међутим, државни тужилац Дубравко Чампара који је заступао оптужницу против Чаушевића не мисли да приватне тужбе могу зауставити наплату државе.

“Држава има право прве наплате, тако да тешко да ће то блокирати супруга”, навео је он.

Кемал Чаушевић је током седам година купио девет станова и пословних простора те 20 дунума земљишта. Његови тадашњи приходи не покривају инвестиције али он каже да зарађује још од 1986. године.

Чаушевић је осуђен јер је током четири године од Анеса Садиковића и Сединета Карића примио најмање 1.722.000 КМ да би кроз пословање УИОБиХ својим одлукама и положајем директора фаворизовао њихове фирме као увознике текстила на штету осталих увозника.

Такође, Суд БиХ га је истом пресудом ослободио оптужбе да је новцем од мита куповао некретнине. У образложењу одлуке Суд је закључио да веза између стеченог новца и купљених некретнина није потпуно утврђена.

Према налазу вјештака, Чаушевић, његова супруга и дијете су у овом периоду имали 1,96 милиона КМ и могли су куповати некретнине.

Кемал и Аида Чаушевић су у брак ступили у фебруару 2004. године, три мјесеца након што је именован за директора УИОБиХ. Он тад није био власник стана, куће нити неке друге некретнине. Од 2006. до одласка с мјеста директора 2011. године је купио 12 некретнина, а једну наслиједио од оца.

Мјесец након што га је Суд БиХ правоснажно осудио у мају 2023. године, супруга га је тужила пред Општинским судом у Сарајеву ради утврђења и подјеле брачне стечевине.

Предмет тужбе су станови од 108,58 и 72 квадрата као и пословни простор од 15,83 квадрата који се налазе на улазу у Стаклени град, мали занатски центар у близини Сарајевске катедрале. Такође, Аида Чаушевић тражи сувласништво на још два стана од по 67 квадрата који се налазе у улици Ферхадија и на парцели од 5.000 квадрата у сарајевском насељу Пољине, познатом по кућама и посједима овдашњих политичара и бизнисмена.

Она у тужби наводи да су све ове некретнине само формално уписане на њеног супруга, док је уствари ријеч о заједничкој имовини коју су стекли својим радом у браку. Навела је и да су парцела на Пољинама и пословни простор у Стакленом граду купљени средствима Кемаловог оца и њиховог малољетног дјетета.

Паралелно с овим, тужиле су га мајка Џемила Чаушевић и сестра Енвера Рамић које траже сувласништво над станом од 51 квадрата који је наслиједио од покојног оца Есада. Опћински суд у Сарајеву је половином 2011. године утврдио да се законским насљедником над имовином умрлог проглашава син Кемал, јер су се њих двије одрекле свог удјела.

Међутим, Чаушевић и Рамић 13 година послије траже „поништење изјава о одрицању од насљеђа, јер су дате усред преваре или у заблуди”, не прецизирајући о каквој се превари ради. Оне од Суда траже да се подјела некретнине поново размотри.

Одлуком Суда блокиран је и пословни простор од скоро 200 квадрата у Схоппинг центру на Грбавици. Иако је стечен у браку, његова супруга није тражила право на ову некретнину.

Аида Чаушевић се није одазивала на позиве и поруке новинара ЦИН-а. Енвера Рамић је одбила говорити с новинарима.

Суад Султанић, Чаушевићев адвокат, каже да о тужбама породице његовог клијента није упознат. На питање када ће и како Чаушевић вратити 1,72 милиона КМ одговорио је: „Гдје су му те паре?“.

„Ја нисам нашао доказа ни у тужилачком ни у судском спису да му је неко дао те паре, осим изјаве свједока који није могао имати те паре нити је доказао да их је имао“, казао је Султанић новинарима ЦИН-а.

Он је пред Уставним судом БиХ покренуо апелацију с намјером поништавања пресуде против Чаушевића.

Из Суда БиХ кажу да су покренули принудну наплату тако што су потребну документацију доставили Управном одјељењу на поступање.

Према Закону о извршном поступку БиХ Суд ће покушати наплатити противправну имовинску корист путем банковних рачуна или покретне имовине. Предмет извршења могу бити и некретнине. Међутим, ако некретнина уз дужника има више власника, Суд може заплијенити ту некретнину, али у том случају сувласницима се даје могућност да имају право прече куповине или да након продаје буду обештећени у вриједности њиховог дијела. Такођер, дужник може намирити судска потраживања новцем од најамнине или закупнина истих тих некретнина.

„Дакле, држава ће продати, узети себи новац, све што остане вишка, држава ће ставити на рачун и чекати те пресуде по жениној тужби и вратити шта коме припада”, казао је Чампара.

Према агенцијама за промет некретнина, тренутна тржишна вриједност пет станова, пословног простора у Стакленом граду те у улици Ферхадија и земљишта на Пољинама за које Аида Чаушевић тужбом тражи да се у земљишним књигама упише као њихов сувласник је око 2,5 милиона марака. Ове некретнине је њен супруг Кемал Чаушевић од 2006. до 2011. године платио око 630.000 марака.

Кемал Чаушевић, бивши директор УИОБиХ, ослобођен је оптужби за прање новца, док му је потврђена пресуда за примање дара и казна од пет и по година затвора. Чаушевићу се одузима имовинска корист од 1,72 милиона марака.

За разлику од Републике Српске и Брчко дистрикта гдје постоје агенције за одузимање нелегално стечене имовине, на државном нивоу не постоје ни закон ни институција која се бави овим питањем.

Емир Башић, в. д. директора Федералне агенције за управљање одузетом имовином, сматра да имовина стечена нелегалним путем у БиХ лако може остати у рукама осуђених особа без обзира на пресуду.

“Добар адвокат може пронаћи основ у нашим законима како да онемогући државу да се намири“, рекао је Башић.

Он каже да у Агенцији на нивоу ФБиХ већ имају сличне проблеме приликом извршења правоснажних пресуда и да су примијетили да постоје одређени механизми како да се оштети држава.

„(…) да не постоји новчана маса из које се може намирити одузета незаконито стечена имовина или чак да су одређене некретнине продате, да не постоји одређени терет који би их сачувао до момента када ми дођемо на извршење тих некретнина”, појаснио је Башић.

Емир Башић, в. д. директора Федералне агенције за управљање одузетом имовином, каже да би одузимање незаконито стечене имовине на државном нивоу требало прећи у руке ентитетских агенција.

Сарајевски адвокат Мирза Алишах сматра да је направљен пропуст у Чаушевићевом случају.

“Држава не би смјела дозволити да се на било који начин прометује, ставља под терет имовина стечена кривичним дјелом (…), односно осуђено лице пребацује имовину на трећа лица, породицу, пријатеље и тако даље, тако да се губи траг о стварном власнику”, казао је Алишах.

Професор Елдан Мујановић се слаже да је непостојање закона и агенције на државном нивоу највећи проблем.

Он сматра да су адвокати члановима Чаушевићеве породице дали добре упуте да би онемогућили поступак извршења. „Искрено да вам кажем, ја мислим да неће у томе успјети, да ће се само мало ствари отежати, пролонгирати“, казао је Мујановић, појашњавајући да би се по закону држава увијек требала прва „намирити“.

ЦИН/ФОТО: Џенат Дрековић / ЦИН

Коментари / 23

Оставите коментар
Name

Којо

25.07.2024 20:26

Па затварајте рупе у законима, тако да лопурде не могу да се извуку. Само један дан да продје без вијести о криминалу код нас, то би био највеци успјех.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вицо

25.07.2024 21:57

Сви краду и отимају а народ испаста на крају ,,све ове мафијасе треба послат на робију цим се доцма неког полозаја краде и капом и саком

Name

РЕ Вицо

26.07.2024 00:15

Па народ овакве баш зато бира, воле их, каже "снашо се", "наше је", "нека"

Name

Значи..

26.07.2024 07:13

Мало себи, а мало и родбини

Name

Ре којо

26.07.2024 07:24

Они су те рупе у закону због себе и направили све у затвор и онако су празни а у затвору нека докажују поријекло имовине пето кољено тох породица имају огромна богаства скупа аута возају раскошно живе нигде не рафе треба ли бољи доказ

Name

Ненад-Нострадамус

26.07.2024 07:28

На крају це бити да цовјек уопсте нема своје имовине и неце се имати ста одузети.Криминал је застицен ниста од тога неце бити.Замислите да сада неко хоце да Додику плијени имовину због 3 милиона и додје се до закљуцка да та три милиона не припадају Милораду него Игору.

Name

Ре Којо

26.07.2024 08:07

Затварали би они рупе да нису размишљали о себи и да они лако могу доћи у ту ситуацију, криминала у БИХ нема само тамо гдје није откривен.

Name

Војислав Бл

25.07.2024 20:53

Чим је постављен видјело се да лик није зрео да води мјесну заједницу, а поставили га тамо да бих имали одријешене руке. Када ће афера шећер да се покрене да видимо како се дошло до стана у Бечу ''

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сале

25.07.2024 20:54

Нисмо ми заборавили онај стан у Бечу, само полако, ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

26.07.2024 07:28

Није ни он заборавио.

Name

Ненад

26.07.2024 07:30

Нецете заборавити али остаце само да се сјецате.

Name

Јос лопови

25.07.2024 21:18

Партијаси корумпирани са прљавим приватницима милионерима и милијардерима држе заробљено правосудје натрпано њиховим лоповима као и све државне институције. Зато и не враћа се прљави капитал држави у фондове за опоравак од овог зла! Хрватски политичари преписали себи плате и привилегије од наших и увлаце се у Европууууу да зазиви КОРУПЦИЈАА! Да стецени прљави капитал се озакони опере препере јер БиХ је великааа перионицаа прљавог новца за гиниса.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кицо

25.07.2024 21:53

А Рамо Исак тик ток звезда

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реално

25.07.2024 21:55

Сад и њих оптужите за ометање правде или организовану криминалну групу која дјелује против интереса државе. Јер хоће да присвоје криминалом стечену имовину и тако и они оштете државу. Па на робију и они за примјер. Да видите ко ће онда да се тиме користи. Пуна вам уста државе и правде, а пљачка ко шта стигне.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Qqqq

26.07.2024 07:44

Ови политичари. Толико испричана прича. Фуј

ОДГОВОРИТЕ
Name

Саггитариус

26.07.2024 08:28

Колико ли још "Ћаушевича" има у БИХ, и у РС, који слободно ходају цестама, када би их све похапсили, и процесуирали, неби више нигдје у држави било мјеста у затворима!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Приједорчанин М.

26.07.2024 09:45

Нисмо заборавили кад је оном царинику показивао рогове на глави пред камерама,тај цариник је указивао на његов криминал,сад је чаушевић добио праве рогове,цариниче,смиј се слатко.👌🤣

Name

Кемал

26.07.2024 09:14

Ситница, а нека се ухвате Дзакуле и његових станова у Загребу и Хрватском приморју. Јадно је све ово. Тузиоци имају висе него цитава свита криминалаца у БиХ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пуна Босна Чаушевића

26.07.2024 09:57

Похватајте ви све те тајкуне у цијелој Босни да народ коначно почне достојанствено живјети

ОДГОВОРИТЕ
Name

Обицан цовјек

26.07.2024 11:40

Оваквим и сличним разбојницима треба све одузети,јер све је стечено лоповлуком и пљачком,држава је пуна оваквих лопова,који опљачкаше народ,зато све лопуже у затвор

ОДГОВОРИТЕ
Name

Обицан цовјек

26.07.2024 11:43

Сви који су омогућили рупе у закону су гори него ови разбојници и пљачкаши који краду на све стране,а куну се о бризи за раднике,сељаке и обичан народ,фуј

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

26.07.2024 11:52

Тај се одмах у почетку хвалио да неће да ради без велике плате. Он је неко вриједни од Свих. Мислим да то би одмах 5.ооо ЕУ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мишо

27.07.2024 07:40

Треба бити мајстор у таквом послу кад лопов од лопова украде е то је нешто лако је украсти од поштеног народа.

ОДГОВОРИТЕ