Ниске цијене и увоз угрожавају опстанак пољопривредника

Поред свих напора које су уложили у производњу, повртари кажу да ове године неће моћи да покрију ни основне трошкове. Ситуацију додатно компликује прекомјерни увоз, због којег домаће поврће које се производи само сезонски, тешко проналази пут до купаца, каже Младен Лазић, пољопривредни произвођач из Голог Брда код Бијељине.

Република Српска 23.07.2024 | 21:20
Ниске цијене и увоз угрожавају опстанак пољопривредника

Сезона откупа воћа и поврћа у Републици Српској већ је почела, али ове године доноси више брига него радости пољопривредним произвођачима. Упркос неповољним временским приликама, многи од њих су успјели да узгоје квалитетне плодове. Међутим, ниске откупне цијене постављају озбиљан изазов који угрожава економску одрживост њихових газдинстава.

Поред свих напора које су уложили у производњу, повртари кажу да ове године неће моћи да покрију ни основне трошкове. Ситуацију додатно компликује прекомјерни увоз, због којег домаће поврће које се производи само сезонски, тешко проналази пут до купаца, каже Младен Лазић, пољопривредни произвођач из Голог Брда код Бијељине.

“Кад прво поврће изађе у Семберији, у Италији, Албанији, Турској је крај производе сезоне. Тамо је медитеранска клима и производи се током читаве зиме, тако да та роба јако утичу на цијену пољопривредних производа овдје. Мени, као произвођачу, је тешко да погодим неку културу са добром цијеном. Кад треба да се заради онда се ради у бесцијење”, прича Лазић.

Цијена нашег поврћа је двапут нижа него прошле године, истиче Лазић који производи краставце, паприке, цвеклу и лук.

“Краставац је знао да данас буде 2 КМ килограм, а сутра или прекосутра 20, 30 фенинга по килограму. Слично је са парадајзом. Био је  двије марке по килограму, а за три дана је пала цијена на пола марке, зато што су сви трговци из Босне и Херцеговине похрили у Лесковац, у Албанију и за три дана у Босну и Херцеговину је дошло 100 шлепера робе”, додаје он.

Осим што обара цијену, квалитет увезеног поврћа није ни приближан домаћем, истиче Ђорђе Вакчић, произвођач купуса из Мале Обарске.

Увозе све и свашта. Ко и како врши контроле, стварно не знам. Мислим да имају те неке стручне службе, а да ли су стручне, да ли су едуковане довољно, да ли раде по закону, по прописима, не знам. 

Кад одете на пијацу да купите, не може бити домаће и оно увозно исто. Увозно је превалило хиљаде километара, мора да буде прскано тим емулзијама, да буде сјајно, да буде примамљиво Домаће је, ипак, домаће”, каже Вакчић.

Овај проблем није нов, али се чини да је ове године посебно изражен. Пољопривредници тврде да је хитно потребна системска подршка. Предлажу ограничавање увоза, едукацију пољопривредних произвођача, смањење површина засијаних поврћем те отварање оранжерија за класирање поврћа.  

“Немамо ниједну оранжерију на простору Семберије и то је велики проблем”, сматра Лазић.

Ако се нешто не промијени, многи ће бити приморани да одустану од производње, што би имало катастрофалне посљедице по нашу пољопривреду, закључују пољопривредници. Остаје да се види хоће ли надлежни препознати озбиљност ситуације и предузети потребне мјере.

(БН) Фото: БН

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

Ниске цијене су ЛОШЕ?!

23.07.2024 21:34

Не контам вас, јел требамо ЈОШ СКУПЉУ ХРАНУ плаћати да би ви опстали? Идите конобарисати, нама нико не да субвенције за наш рад, само порез нам набију, о киријама да не причам

ОДГОВОРИТЕ
Name

ипе ре

23.07.2024 22:37

Ако хоћеш "органско" сам узгоји,инече нашим "пољопривредницима" не вјерујем да су "бољи" од увозног производа.

Name

Свуда фали радника

23.07.2024 21:36

Господо ако нисте конкурентни затворите и тражите себи посао код некога другога, као што мора и фризер, и месар, и информатичар, и адвокад и преводилац, ако не може намирити својим радом, он затвара, само ви из неког разлога добијате ДРЖАВНЕ ПАРЕ кад вам не иде?!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лаки

23.07.2024 22:20

Нису ту проблем толико цијене колико је проблем производња, нарочито паприка која постала јако тешка за производњу, а да идемо сви у конобаре и конобарима би пала цијена, а то што неки имају добре куће на селу, ајте ви само ходајте крај пољопривредника од 4 сата ујутро па до 12 навеце на 38 степени, па у 02 х кренес на пијацу да продас робу и тако од априла до децембра. Ко није пробао најбоље је да цути.

Name

Како се исплати онима?

23.07.2024 21:38

Како се онда исплати онима у Лесковцу и Албанији? Да није можда до вас?! Превелике кредите дигли? Ја по селима видим КУЋЕРИНЕ значи по два спрата, требали сте мало скромније па би могли и са овом цијеном опстати... Не знам, није вам Лесковац сад Бангладеш па да кажеш да они тамо ето јадни од 200КМ мјесечно живе...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Повртлар

23.07.2024 22:08

Видели која би вам била цијена из увоза кад бих нас сељак престао производит,ал вј .це морати престат цетвероцлана породица нмз извуц просецну плату по особи,так да невреди се патит на њиви и гледат у небо боље у град и плату

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Повртлар

23.07.2024 22:38

Наравно... Ко год може и треба у град, а онда ће један број пољопривредника покуповати око себе њиве и имати довољно велик промет да могу живити

Name

Аустрија

23.07.2024 23:54

Па зелис да казес да је јефтиније код нас него нпр. у Аустрији поврце,е па мало се варас мозда у сезини несто мало али ту је то.Јос кад ти вагне и казе има преко 3 кг паприка али ето рацинацу 3кг а кад проверим оно 2,4кг.

Name

Шамац

23.07.2024 23:57

Дуван се не исплати радити а пуни ко Бродови. Маустори то је тако. Нисте Профитабилни катанац. Добијете нафту испод цијене,постицајр а привредници плацају дупло скупљу струју. Размазени сте. Мијењајте Професију. Имате попуст и на Масине. Возате Тракторе од 200,000

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

24.07.2024 08:39

Тежак посао. Ми Свеца ни Петка. Никад одмора. Да имамо задруге, да развије брзо у мијеста гдје је потребно, било би економичније. СЕЉАК МОРА БИТИ И ШОФЕР И ХЕМИЧАР И КЊИГОВОЂА И МЕНАЏЕР И ПОЛИТИЧАР. КО ЋЕ МУ ОНДА ОКО ПРОИЗВОДЊЕ СЕ БАВИТИ. МНОГО ВИШКОВА ПО СЕЛИМА ПРОПАДА, КОД ОСРЕДЊИХ ПРОИЗВОЂАЧА, ЗБОГ ТОГА, ШТО ТОГА ШТО.НЕМА ОТКУПА. А ОНИ НЕМОГУ ПОСТИЋИ СВЕ И О, ШТО САМ НАБРОЈАО.

ОДГОВОРИТЕ
Name

фреy40

24.07.2024 09:12

Ја сам за Николице 22.маја за славу имао на столу бољи парадајз рози (из Турске ),него што сада једемо у сезони из Српца.Био је предиван

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ми њима литијум

24.07.2024 09:22

А они нама паприке.

ОДГОВОРИТЕ