Niske cijene i uvoz ugrožavaju opstanak poljoprivrednika
Pored svih napora koje su uložili u proizvodnju, povrtari kažu da ove godine neće moći da pokriju ni osnovne troškove. Situaciju dodatno komplikuje prekomjerni uvoz, zbog kojeg domaće povrće koje se proizvodi samo sezonski, teško pronalazi put do kupaca, kaže Mladen Lazić, poljoprivredni proizvođač iz Golog Brda kod Bijeljine.
Republika Srpska 23.07.2024 | 21:20
Sezona otkupa voća i povrća u Republici Srpskoj već je počela, ali ove godine donosi više briga nego radosti poljoprivrednim proizvođačima. Uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama, mnogi od njih su uspjeli da uzgoje kvalitetne plodove. Međutim, niske otkupne cijene postavljaju ozbiljan izazov koji ugrožava ekonomsku održivost njihovih gazdinstava.
Pored svih napora koje su uložili u proizvodnju, povrtari kažu da ove godine neće moći da pokriju ni osnovne troškove. Situaciju dodatno komplikuje prekomjerni uvoz, zbog kojeg domaće povrće koje se proizvodi samo sezonski, teško pronalazi put do kupaca, kaže Mladen Lazić, poljoprivredni proizvođač iz Golog Brda kod Bijeljine.
“Kad prvo povrće izađe u Semberiji, u Italiji, Albaniji, Turskoj je kraj proizvode sezone. Tamo je mediteranska klima i proizvodi se tokom čitave zime, tako da ta roba jako utiču na cijenu poljoprivrednih proizvoda ovdje. Meni, kao proizvođaču, je teško da pogodim neku kulturu sa dobrom cijenom. Kad treba da se zaradi onda se radi u bescijenje”, priča Lazić.
Cijena našeg povrća je dvaput niža nego prošle godine, ističe Lazić koji proizvodi krastavce, paprike, cveklu i luk.
“Krastavac je znao da danas bude 2 KM kilogram, a sutra ili prekosutra 20, 30 feninga po kilogramu. Slično je sa paradajzom. Bio je dvije marke po kilogramu, a za tri dana je pala cijena na pola marke, zato što su svi trgovci iz Bosne i Hercegovine pohrili u Leskovac, u Albaniju i za tri dana u Bosnu i Hercegovinu je došlo 100 šlepera robe”, dodaje on.
Osim što obara cijenu, kvalitet uvezenog povrća nije ni približan domaćem, ističe Đorđe Vakčić, proizvođač kupusa iz Male Obarske.
Uvoze sve i svašta. Ko i kako vrši kontrole, stvarno ne znam. Mislim da imaju te neke stručne službe, a da li su stručne, da li su edukovane dovoljno, da li rade po zakonu, po propisima, ne znam.
Kad odete na pijacu da kupite, ne može biti domaće i ono uvozno isto. Uvozno je prevalilo hiljade kilometara, mora da bude prskano tim emulzijama, da bude sjajno, da bude primamljivo Domaće je, ipak, domaće”, kaže Vakčić.
Ovaj problem nije nov, ali se čini da je ove godine posebno izražen. Poljoprivrednici tvrde da je hitno potrebna sistemska podrška. Predlažu ograničavanje uvoza, edukaciju poljoprivrednih proizvođača, smanjenje površina zasijanih povrćem te otvaranje oranžerija za klasiranje povrća.
“Nemamo nijednu oranžeriju na prostoru Semberije i to je veliki problem”, smatra Lazić.
Ako se nešto ne promijeni, mnogi će biti primorani da odustanu od proizvodnje, što bi imalo katastrofalne posljedice po našu poljoprivredu, zaključuju poljoprivrednici. Ostaje da se vidi hoće li nadležni prepoznati ozbiljnost situacije i preduzeti potrebne mjere.
(BN) Foto: BN
Komentari / 12
Ostavite komentarNiske cijene su LOŠE?!
23.07.2024 21:34Ne kontam vas, jel trebamo JOŠ SKUPLJU HRANU plaćati da bi vi opstali? Idite konobarisati, nama niko ne da subvencije za naš rad, samo porez nam nabiju, o kirijama da ne pričam
ODGOVORITEipe re
23.07.2024 22:37Ako hoćeš "organsko" sam uzgoji,ineče našim "poljoprivrednicima" ne vjerujem da su "bolji" od uvoznog proizvoda.
Svuda fali radnika
23.07.2024 21:36Gospodo ako niste konkurentni zatvorite i tražite sebi posao kod nekoga drugoga, kao što mora i frizer, i mesar, i informatičar, i advokad i prevodilac, ako ne može namiriti svojim radom, on zatvara, samo vi iz nekog razloga dobijate DRŽAVNE PARE kad vam ne ide?!
ODGOVORITELaki
23.07.2024 22:20Nisu tu problem toliko cijene koliko je problem proizvodnja, naročito paprika koja postala jako teška za proizvodnju, a da idemo svi u konobare i konobarima bi pala cijena, a to što neki imaju dobre kuće na selu, ajte vi samo hodajte kraj poljoprivrednika od 4 sata ujutro pa do 12 navece na 38 stepeni, pa u 02 h krenes na pijacu da prodas robu i tako od aprila do decembra. Ko nije probao najbolje je da cuti.
Kako se isplati onima?
23.07.2024 21:38Kako se onda isplati onima u Leskovcu i Albaniji? Da nije možda do vas?! Prevelike kredite digli? Ja po selima vidim KUĆERINE znači po dva sprata, trebali ste malo skromnije pa bi mogli i sa ovom cijenom opstati... Ne znam, nije vam Leskovac sad Bangladeš pa da kažeš da oni tamo eto jadni od 200KM mjesečno žive...
ODGOVORITEPovrtlar
23.07.2024 22:08Videli koja bi vam bila cijena iz uvoza kad bih nas seljak prestao proizvodit,al vj .ce morati prestat cetveroclana porodica nmz izvuc prosecnu platu po osobi,tak da nevredi se patit na njivi i gledat u nebo bolje u grad i platu
ODGOVORITERE Povrtlar
23.07.2024 22:38Naravno... Ko god može i treba u grad, a onda će jedan broj poljoprivrednika pokupovati oko sebe njive i imati dovoljno velik promet da mogu živiti
Austrija
23.07.2024 23:54Pa zelis da kazes da je jeftinije kod nas nego npr. u Austriji povrce,e pa malo se varas mozda u sezini nesto malo ali tu je to.Jos kad ti vagne i kaze ima preko 3 kg paprika ali eto racinacu 3kg a kad proverim ono 2,4kg.
Šamac
23.07.2024 23:57Duvan se ne isplati raditi a puni ko Brodovi. Maustori to je tako. Niste Profitabilni katanac. Dobijete naftu ispod cijene,posticajr a privrednici placaju duplo skuplju struju. Razmazeni ste. Mijenjajte Profesiju. Imate popust i na Masine. Vozate Traktore od 200,000
ODGOVORITE+
24.07.2024 08:39Težak posao. Mi Sveca ni Petka. Nikad odmora. Da imamo zadruge, da razvije brzo u mijesta gdje je potrebno, bilo bi ekonomičnije. SELJAK MORA BITI I ŠOFER I HEMIČAR I KNJIGOVOĐA I MENADŽER I POLITIČAR. KO ĆE MU ONDA OKO PROIZVODNJE SE BAVITI. MNOGO VIŠKOVA PO SELIMA PROPADA, KOD OSREDNJIH PROIZVOĐAČA, ZBOG TOGA, ŠTO TOGA ŠTO.NEMA OTKUPA. A ONI NEMOGU POSTIĆI SVE I O, ŠTO SAM NABROJAO.
ODGOVORITEfrey40
24.07.2024 09:12Ja sam za Nikolice 22.maja za slavu imao na stolu bolji paradajz rozi (iz Turske ),nego što sada jedemo u sezoni iz Srpca.Bio je predivan
ODGOVORITEMi njima litijum
24.07.2024 09:22A oni nama paprike.
ODGOVORITE