Да ли Кинези “тихо” преузимају Жељезнице Српске?
Жељезнице Републике Српске ускоро би под нетранспарентним условима могле да постану власништво инвеститора из Кине, тврде наши извори. У прилог овој тврдњи иду и састанци које су с потенцијалним кинеским инвеститорима у протеклом периоду имали представници Владе Републике Српске и овог јавног предузећа.
Република Српска 17.07.2024 | 12:53
Крајем маја мјесеца у Кини су боравили ресорни министар Недјељко Чубриловић и Слађан Јовић генерални директор Жељезница Републике Српске гдје су се састали с представницима компаније Цхина Раилwаy Интернатионал Цо.,Лтд (ЦРИ). Једино што је јавност с тог састанка сазнала јесте да је ова компанија која се бави изградњом жељезничке инфраструктуре „озбиљно заинтересована“ за инвестиције у жељезнички саобраћај Републике Српске.
Међутим, још у септембру прошле године министар Чубриловић је са другом кинеском компанијом, Qиqихар Роллинг Стоцк Цо.ЛТД (ЦРРЦ), потписао меморандум о „сарадњи на јачању и унапређењу радионичких капацитета“ Жељезница Републике Српске. Овим меморандумом, створени су услови за набавку локомотива и вагона од кинеске компаније, чиме се унапријед елиминише могућа конкуренција, тврде стручњаци из области јавних набавки.
Јавна тајна
Интересантно је да министар и менаџмент Жељезница Републике Српске воде разговоре с кинеским компанијама о појединим дијеловима Жељезница Српске, иако процес реструктурирања овог јавног предузеће још није завршен. Тек окончањем тог процеса Жељезнице Републике Српске би требало да буду претворене у холдинг који се састоји од три зависна предузећа, тако да би инфраструктура била одвојена од путничког и теретног саобраћаја.
Нису проблем инвестиције које би више него добро дошле овом презадуженом предузећу, кажу саговорници, проблем је начин на који се и овај пут све скрива од очију јавности, па и ризици које пословање с кинеским инвеститорима са собом носе.
Приликом потписивања меморандума са представницима компаније ЦРРЦ септембра прошле године министар Чубриловић је рекао да је тај документ резултат „успјешне сарадње Министарства саобраћаја и веза Републике Српске и компаније ЦРРЦ, што ће допринијети даљем развоју, унапређењу и реализацији стратешких планова из области жељезничког саобраћаја“.
Отприлике то је све што је јавност до данас могла да сазна о природи сарадње са овим могућим инвеститором. О износу инвестиције, роковима, а поготово о начинима на која би она била реализована није било ријечи.
Иста ситуација поновљена је и крајем маја након састанка са представницима (ЦРИ).
О јавности непознатим детаљима одговоре нисмо добили ни од министра Чубриловића, који није одговарао на наше позиве, а ни на упућена питања.
Нешто отворенији за разговор био је генерални директор Жељезница Републике Српске Слађан Јовић.
Он негира да је са кинеским инвеститором било разговора о приватизацији Жељезница. Међутим, већ идуће године очекује почетак „извођења радова“ на инфраструктури и набавци возних средстава. Очекује и да ће у првој фази бити реализована инвестиција вриједна око 100 милиона евра.
„Нисмо разговарали на тему приватизације, ми смо разговарали да обновимо како нашу инфраструктуру на којој газдује Република Српска, тако исто да возна средства у погледу вучних возила односно локомотива, а исто тако путничких гарнитура да побољшамо и унаприједимо путчки саобраћај у Републици Српској“, рекао је Јовић Импулсу.
Међутим, претходно, како је потврдио мора бити окончан процес реконструкције предузећа.
Кинези преко реда
Како је још почетком маја најавио извршни директор Жељезница Републике Српске, Драган Зеленовић, у том предузећу би до краја ове године требао бити завршен процес реструктурирања.
Овај процес, који се проводи још од 2017. године уз помоћ 100 милиона марака кредита Свјетске банке, требао је бити окончан до краја 2021. Међутим сви рокови су пробијени.
Треба напоменути и да су прошлу годину Жељезнице Републике Српске окончале са кумулираним губитком од око 143 милиона марака.
Планом реструктурирања предвиђена је и конверзија дуга у капитал. На овај начин би, како је најављено, Република Српска требало да постане власник више од 90 одсто акција Жељезница.
На тај начин би, тврде наши саговорници, био поједностављен пут кинеском преузимању овог предузеће, а Влади Републике Српске за давање гаранција банкарима.
„Како је могуће да се разговара са два наводна инвеститора иако није завршено реструктурирање предузећа и још се не зна да ли ће и како процес бити окончан. Шта ми треба да дамо Кинезима као гаранцију за те инвестиције? То би министар требало да саопшти“, каже наш саговорник из Жељезница Републике Српске (име познато редакцији). Према његовим тврдњама, постоји озбиљна опасност да Република Српска истовремено прода Жељезнице Републике Српске у бесцјење, а истовремено заложи своју имовину као гаранцију за кинеску инвестицију.
У прилог оваквим тврдњама су и негативна искуства са кинеским инвеститорима кроз бројне пројекте у Босни и Херцеговини.
С друге стране је чињеница да је Кина кроз иницијативу „појас и пут“ уложила бројна средства у многе земље укључујући и земље ЕУ.
Инвестицијама се, кажу у Транспаренси интернешнелу БиХ (ТИ БиХ) нико не противи, проблеми су системске природе.
„Тамо гдје су постојали добри закони кинески инвеститори су се прилагођавали тим законима и нормално пословали. Међутим, тамо гдје су наилазили на слаб систем користили су слабости система. Бројне земље упадале су у те замке, гдје су остајале и без значајних јавних предузећа, јер нису могле да враћају одређене кредите“, упозорава Срђан Траљић из ТИ БиХ.
Цхина Раилwаy Интернатионал је увелико присутна у региону, а у Београду је још 2017. године основан и огранак ове компаније, за потребе пословања у региону. Компанија реализује изградњу жељезничке пруге Нови Сад – Суботица, а коначан циљ је повезивање модерном жељезницом Београда и Будимпшете.
Пројекат је дио кинеске иницијативе „Један појас, један пут“ чији је циљ да кинеске фирме дођу до нових трговинских партнера у иностранству. У овакве планове уклапају се и кинеске амбиције према жељезничком саобраћају у региону. Ко ће на крају платити цех нове кинеске инвестиције, остаје да се види.
Коментари / 38
Оставите коментарЖИКАЖ
17.07.2024 12:56СВЕ САМ ПРОДО, ПРОДАЋУ И ТЕБЕ, РЕПУБЛИКО СРПСКА, КО ТЕ ЈЕБЕ.
ОДГОВОРИТЕЖика ж
17.07.2024 13:11Да Кинези Отјерају БАЈУ,Да живимо, бар мало у Сјају,
Ре
17.07.2024 13:39Незнам коме више није јасно да ови људи на власти све распродаше и уништише, све док се постављају страначки људи а не стручни биће тако а и горе, они то гледају као да је њихово, ево борбе око Депота, Јахорина пропаст а 250 милиона уложено а поврата нема а њима и није циљ, њима је циљ да се богате и да њихови најближи отворе фирме које ће радити са буџетом РС и онда неко а то највише говоре Жунић и Мазалица ,како је било кад је СДС био на власти, сви кои су нешто значили у СДС сад су код Додика а сад нек ми неко каже да ли садашњи функционери опозиције и имају дјецу, јер се за њих уопште нечује , Босић, Шаровић, Бореновић,Иванић за разлику од Додика , Цвијановић, Тегелтије, Шкрбића итд,
Босанац
17.07.2024 15:12То је иначе једна врло јака ентитетска фирма гледајући приходе и економски раст,као и многе друге..😂
Борац
17.07.2024 16:47Не зна цубриловиц ста је потписао,њега је робот гањао по лифту.
То су некад биле
17.07.2024 19:47Југословенске жељезнице, али ми смо били у yу угрожени и хтјели смо срушити yу, хтјели смо српску или оно што смо добили. Тако слово говорио на Косову. Ето вам га сад, тражили сте до или сте.
Ма
17.07.2024 13:22Кинези су робовласници. Нико паметан у Европи с њима ниста не ради. Гдје они додју, доведу своје раднике и ту остају вјечно.
ОДГОВОРИТЕПЕРО
17.07.2024 13:50кад наси одлазе мора неко насељавати
РЕ Ма
17.07.2024 13:52Ето Европљани су познати по томе да су усрећили све народе гдје су се појавили хахахахахаха
Xy
17.07.2024 14:40Ко це одговарати за милионе који су годинама улагани у рестаурацију предузеца,сваке гидине пар милиона,и ниста од тога.све пропало.први ексер у мртвацки сандук је закуцао министар недељко цубриловиц пре пар година,ови иза њега настабљали са пропасти,и цекао се цубриловиц да додје поново за мимистра саобрацаја да закује и овај посљедњи ексер.провизија загарантивана.
За Маоа
17.07.2024 15:49Нек доведу у остану барем це поженити својим цурама ово мушкараца поштених сто је све више и више ушло у године не насавси се са разним српским старлетама и инфлуенцеркама лузеркама...
Жељезничар
17.07.2024 13:44Чубриловић је уништио ресор саобраћаја а тако и жељезнице, доводе се неспособни кадрови странке ,јер су они то добили и то је њихов плијен, нико не објештава да је дошло до прекида саобраћаја од БЛ до Добија , да једну дионицу возе аутобуси па они шибље немогу посјећи а камоли нешто друго, све је на распродају па и РС, јадни тешки инвалиди ,они погинули то и невиде ,зашто дадоше живот.
ОДГОВОРИТЕКао
17.07.2024 14:09Да су ови наси бољи.
Децко
17.07.2024 13:45Зар јос постоје распале Зељезнице Р. Српске? Гасите ту пропаст од предузеца!
ОДГОВОРИТЕКеопс
17.07.2024 13:48Чуј Слађан Јовић преговара о судбини Жељезница РС!!?? Био полицајац, па шумар, па је сада мастер економије, курца, палца... Која је ово лакрдија од државе. Он и метузалем Чубриловић о нечему одлучују!!! Багро....
ОДГОВОРИТЕРЕ
17.07.2024 13:53А и зове се СЛАЂАН, значи требало га је име у старту дисквалификовати за било шта озбиљно хахаха
ИГОР
17.07.2024 13:59КЕОПСЕ, НЕ СЕКИРАЈ СЕ. НИСУ КИНЕЗИ БУДАЛЕ ДА УЗИМАЈУ ТАКО ЛОШУ И БЕСПЕРСПЕКТИВНУ ФИРМУ. ПОЗДРАВИ ОСТАЛЕ ФАРАОНЕ!
Ре
17.07.2024 14:22Све смо то дозволили, јер волимо Српску
Добој
17.07.2024 14:29Заборавили сте још једно занимање директора Јовица.Шверцер цигарета....
ре Добој
17.07.2024 18:43А ти са дрогом,па нико никоме није сметао.
Шта је ту лоше?
17.07.2024 13:51Кинези бар знају изградити... Осим тога ваљало би да овим џабалебарошима мало дође Кинеска канџија, знаш како се тамо ради ауууу!
ОДГОВОРИТЕмислим
17.07.2024 16:13Изградили су пут који је попуцао прије употребе .Теско оном кога кинези изградјују.
ре мислим
17.07.2024 21:56Тако је,треба све дати Каји,он све зна,и градити путеве,и зграде,и дјецу це вам направити,и сколе,све.
Хw
17.07.2024 14:20Таман их цека судбина рафинерије. Дакле, гледацемо како сијеку сине и одвозе их у старо гвоздје. Боље да смо их уступили Федерацији, барем би био нормалан воз до Бихаца и Сарајева.
ОДГОВОРИТЕБоби
17.07.2024 19:25Боље ал инат неда
Кууукс
17.07.2024 14:22Зар ми имамо жељезнице... Ја сам мислио да нас странка лаже пред сваке изборе.
ОДГОВОРИТЕПеро
17.07.2024 14:37Имамо како не још од вријеме Тите тад су и купљене локомотиве а и пар оних што је Кенеди поклонио дизелки.
Хм
17.07.2024 14:35Мало по мало и раскућише нам секташи кућу.... А ми друге немамо.... Све су распродали
ОДГОВОРИТЕИ треба
17.07.2024 14:42Нисмо виде у комунизму,ако се не исплати јел требају градјани плацати њихове губитке и плате оних сто не раде ниста.?
ОДГОВОРИТЕБранци
17.07.2024 15:17Треба код Дзајића уписати курс кинеског док је вријеме.
ОДГОВОРИТЕДобој
17.07.2024 15:20Прије свега треба отјерати тог несколованог клосара сверцера цигара и главоњу Јовица инаце и стариг ћиру це продати сто стоји испред управе ЗРС
ОДГОВОРИТЕПриједорчанин М.
17.07.2024 15:42Мајку им лоповску,само гледају да се уграде и узму проценст,прво упознати јавност о висини инвестиција,каква обнова,чега,гдје су пројекти предрачуни,тендери,само у четири ока и.договор пао,кинези вас нахране псеĉим месом и полудите,марŝ у пм.
борац
17.07.2024 16:08Кинези це купити зељзнице србске али це све пруге опрати и однијети у отпад тако и локомотиве и вагоне који су одавно з топионице.
ОДГОВОРИТЕтики
17.07.2024 18:48Па кинези су православци,ста фали,и ти тразис длаку у јајету.
Истина
17.07.2024 16:48Оде за дугове,са Кинезима нема шале. Јел опет криво Сарајево или наша гамади??
ОДГОВОРИТЕоки
17.07.2024 18:47Запад крив,и остали који нису православне вјероисповјест.
И Русија
18.07.2024 04:26...православна па све раде за џаба браћи Србима, онако , хришћански. Раде само за кору хљеба. Сеедар је муслиман па ради по шеријату, тј не краде и богато награðује Србе због нафте.
Мирослав
18.07.2024 17:40И тако је зељезница сва захрдјала, скрипи, касни, јер је велика инвестиција, а пара нема. Ако је кинези купе, бар це је оспособити да ради, без хрдје, скрипе и касњења. Мој деда је био прво масиноводја на узаној прузи, имао је безпрекорну униформуса циновима, и беле рукавице.Оцито је фирма добро стајала кад су масиноводје биле господа.(Имам пуно сацуваних фотки) А сад или пропаст или кинези?
ОДГОВОРИТЕ