Da li Kinezi “tiho” preuzimaju Željeznice Srpske?
Željeznice Republike Srpske uskoro bi pod netransparentnim uslovima mogle da postanu vlasništvo investitora iz Kine, tvrde naši izvori. U prilog ovoj tvrdnji idu i sastanci koje su s potencijalnim kineskim investitorima u proteklom periodu imali predstavnici Vlade Republike Srpske i ovog javnog preduzeća.
Republika Srpska 17.07.2024 | 12:53
Krajem maja mjeseca u Kini su boravili resorni ministar Nedjeljko Čubrilović i Slađan Jović generalni direktor Željeznica Republike Srpske gdje su se sastali s predstavnicima kompanije China Railway International Co.,Ltd (CRI). Jedino što je javnost s tog sastanka saznala jeste da je ova kompanija koja se bavi izgradnjom željezničke infrastrukture „ozbiljno zainteresovana“ za investicije u željeznički saobraćaj Republike Srpske.
Međutim, još u septembru prošle godine ministar Čubrilović je sa drugom kineskom kompanijom, Qiqihar Rolling Stock Co.LTD (CRRC), potpisao memorandum o „saradnji na jačanju i unapređenju radioničkih kapaciteta“ Željeznica Republike Srpske. Ovim memorandumom, stvoreni su uslovi za nabavku lokomotiva i vagona od kineske kompanije, čime se unaprijed eliminiše moguća konkurencija, tvrde stručnjaci iz oblasti javnih nabavki.
Javna tajna
Interesantno je da ministar i menadžment Željeznica Republike Srpske vode razgovore s kineskim kompanijama o pojedinim dijelovima Željeznica Srpske, iako proces restrukturiranja ovog javnog preduzeće još nije završen. Tek okončanjem tog procesa Željeznice Republike Srpske bi trebalo da budu pretvorene u holding koji se sastoji od tri zavisna preduzeća, tako da bi infrastruktura bila odvojena od putničkog i teretnog saobraćaja.
Nisu problem investicije koje bi više nego dobro došle ovom prezaduženom preduzeću, kažu sagovornici, problem je način na koji se i ovaj put sve skriva od očiju javnosti, pa i rizici koje poslovanje s kineskim investitorima sa sobom nose.
Prilikom potpisivanja memoranduma sa predstavnicima kompanije CRRC septembra prošle godine ministar Čubrilović je rekao da je taj dokument rezultat „uspješne saradnje Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske i kompanije CRRC, što će doprinijeti dalјem razvoju, unapređenju i realizaciji strateških planova iz oblasti želјezničkog saobraćaja“.
Otprilike to je sve što je javnost do danas mogla da sazna o prirodi saradnje sa ovim mogućim investitorom. O iznosu investicije, rokovima, a pogotovo o načinima na koja bi ona bila realizovana nije bilo riječi.
Ista situacija ponovljena je i krajem maja nakon sastanka sa predstavnicima (CRI).
O javnosti nepoznatim detaljima odgovore nismo dobili ni od ministra Čubrilovića, koji nije odgovarao na naše pozive, a ni na upućena pitanja.
Nešto otvoreniji za razgovor bio je generalni direktor Željeznica Republike Srpske Slađan Jović.
On negira da je sa kineskim investitorom bilo razgovora o privatizaciji Željeznica. Međutim, već iduće godine očekuje početak „izvođenja radova“ na infrastrukturi i nabavci voznih sredstava. Očekuje i da će u prvoj fazi biti realizovana investicija vrijedna oko 100 miliona evra.
„Nismo razgovarali na temu privatizacije, mi smo razgovarali da obnovimo kako našu infrastrukturu na kojoj gazduje Republika Srpska, tako isto da vozna sredstva u pogledu vučnih vozila odnosno lokomotiva, a isto tako putničkih garnitura da poboljšamo i unaprijedimo putčki saobraćaj u Republici Srpskoj“, rekao je Jović Impulsu.
Međutim, prethodno, kako je potvrdio mora biti okončan proces rekonstrukcije preduzeća.
Kinezi preko reda
Kako je još početkom maja najavio izvršni direktor Željeznica Republike Srpske, Dragan Zelenović, u tom preduzeću bi do kraja ove godine trebao biti završen proces restrukturiranja.
Ovaj proces, koji se provodi još od 2017. godine uz pomoć 100 miliona maraka kredita Svjetske banke, trebao je biti okončan do kraja 2021. Međutim svi rokovi su probijeni.
Treba napomenuti i da su prošlu godinu Željeznice Republike Srpske okončale sa kumuliranim gubitkom od oko 143 miliona maraka.
Planom restrukturiranja predviđena je i konverzija duga u kapital. Na ovaj način bi, kako je najavljeno, Republika Srpska trebalo da postane vlasnik više od 90 odsto akcija Željeznica.
Na taj način bi, tvrde naši sagovornici, bio pojednostavljen put kineskom preuzimanju ovog preduzeće, a Vladi Republike Srpske za davanje garancija bankarima.
„Kako je moguće da se razgovara sa dva navodna investitora iako nije završeno restrukturiranje preduzeća i još se ne zna da li će i kako proces biti okončan. Šta mi treba da damo Kinezima kao garanciju za te investicije? To bi ministar trebalo da saopšti“, kaže naš sagovornik iz Željeznica Republike Srpske (ime poznato redakciji). Prema njegovim tvrdnjama, postoji ozbiljna opasnost da Republika Srpska istovremeno proda Željeznice Republike Srpske u bescjenje, a istovremeno založi svoju imovinu kao garanciju za kinesku investiciju.
U prilog ovakvim tvrdnjama su i negativna iskustva sa kineskim investitorima kroz brojne projekte u Bosni i Hercegovini.
S druge strane je činjenica da je Kina kroz inicijativu „pojas i put“ uložila brojna sredstva u mnoge zemlje uključujući i zemlje EU.
Investicijama se, kažu u Transparensi internešnelu BiH (TI BiH) niko ne protivi, problemi su sistemske prirode.
„Tamo gdje su postojali dobri zakoni kineski investitori su se prilagođavali tim zakonima i normalno poslovali. Međutim, tamo gdje su nailazili na slab sistem koristili su slabosti sistema. Brojne zemlje upadale su u te zamke, gdje su ostajale i bez značajnih javnih preduzeća, jer nisu mogle da vraćaju određene kredite“, upozorava Srđan Traljić iz TI BiH.
China Railway International je uveliko prisutna u regionu, a u Beogradu je još 2017. godine osnovan i ogranak ove kompanije, za potrebe poslovanja u regionu. Kompanija realizuje izgradnju željezničke pruge Novi Sad – Subotica, a konačan cilj je povezivanje modernom željeznicom Beograda i Budimpšete.
Projekat je dio kineske inicijative „Jedan pojas, jedan put“ čiji je cilj da kineske firme dođu do novih trgovinskih partnera u inostranstvu. U ovakve planove uklapaju se i kineske ambicije prema željezničkom saobraćaju u regionu. Ko će na kraju platiti ceh nove kineske investicije, ostaje da se vidi.
(Impuls) Foto: Capital
Komentari / 38
Ostavite komentarŽIKAŽ
17.07.2024 12:56SVE SAM PRODO, PRODAĆU I TEBE, REPUBLIKO SRPSKA, KO TE JEBE.
ODGOVORITEŽika ž
17.07.2024 13:11Da Kinezi Otjeraju BAJU,Da živimo, bar malo u Sjaju,
Ре
17.07.2024 13:39Незнам коме више није јасно да ови људи на власти све распродаше и уништише, све док се постављају страначки људи а не стручни биће тако а и горе, они то гледају као да је њихово, ево борбе око Депота, Јахорина пропаст а 250 милиона уложено а поврата нема а њима и није циљ, њима је циљ да се богате и да њихови најближи отворе фирме које ће радити са буџетом РС и онда неко а то највише говоре Жунић и Мазалица ,како је било кад је СДС био на власти, сви кои су нешто значили у СДС сад су код Додика а сад нек ми неко каже да ли садашњи функционери опозиције и имају дјецу, јер се за њих уопште нечује , Босић, Шаровић, Бореновић,Иванић за разлику од Додика , Цвијановић, Тегелтије, Шкрбића итд,
Bosanac
17.07.2024 15:12To je inače jedna vrlo jaka entitetska firma gledajući prihode i ekonomski rast,kao i mnoge druge..😂
Borac
17.07.2024 16:47Ne zna cubrilovic sta je potpisao,njega je robot ganjao po liftu.
To su nekad bile
17.07.2024 19:47Jugoslovenske željeznice, ali mi smo bili u yu ugroženi i htjeli smo srušiti yu, htjeli smo srpsku ili ono što smo dobili. Tako slovo govorio na Kosovu. Eto vam ga sad, tražili ste do ili ste.
Ma
17.07.2024 13:22Kinezi su robovlasnici. Niko pametan u Evropi s njima nista ne radi. Gdje oni dodju, dovedu svoje radnike i tu ostaju vječno.
ODGOVORITEPERO
17.07.2024 13:50kad nasi odlaze mora neko naseljavati
RE Ma
17.07.2024 13:52Eto Evropljani su poznati po tome da su usrećili sve narode gdje su se pojavili hahahahahaha
Xy
17.07.2024 14:40Ko ce odgovarati za milione koji su godinama ulagani u restauraciju preduzeca,svake gidine par miliona,i nista od toga.sve propalo.prvi ekser u mrtvacki sanduk je zakucao ministar nedeljko cubrilovic pre par godina,ovi iza njega nastabljali sa propasti,i cekao se cubrilovic da dodje ponovo za mimistra saobracaja da zakuje i ovaj posljednji ekser.provizija zagarantivana.
Za Maoa
17.07.2024 15:49Nek dovedu u ostanu barem ce poženiti svojim curama ovo muškaraca poštenih sto je sve više i više ušlo u godine ne nasavsi se sa raznim srpskim starletama i influencerkama luzerkama...
Жељезничар
17.07.2024 13:44Чубриловић је уништио ресор саобраћаја а тако и жељезнице, доводе се неспособни кадрови странке ,јер су они то добили и то је њихов плијен, нико не објештава да је дошло до прекида саобраћаја од БЛ до Добија , да једну дионицу возе аутобуси па они шибље немогу посјећи а камоли нешто друго, све је на распродају па и РС, јадни тешки инвалиди ,они погинули то и невиде ,зашто дадоше живот.
ODGOVORITEKao
17.07.2024 14:09Da su ovi nasi bolji.
Decko
17.07.2024 13:45Zar jos postoje raspale Zeljeznice R. Srpske? Gasite tu propast od preduzeca!
ODGOVORITEKeops
17.07.2024 13:48Čuj Slađan Jović pregovara o sudbini Željeznica RS!!?? Bio policajac, pa šumar, pa je sada master ekonomije, kurca, palca... Koja je ovo lakrdija od države. On i metuzalem Čubrilović o nečemu odlučuju!!! Bagro....
ODGOVORITERE
17.07.2024 13:53A i zove se SLAĐAN, znači trebalo ga je ime u startu diskvalifikovati za bilo šta ozbiljno hahaha
ИГОР
17.07.2024 13:59КЕОПСЕ, НЕ СЕКИРАЈ СЕ. НИСУ КИНЕЗИ БУДАЛЕ ДА УЗИМАЈУ ТАКО ЛОШУ И БЕСПЕРСПЕКТИВНУ ФИРМУ. ПОЗДРАВИ ОСТАЛЕ ФАРАОНЕ!
Re
17.07.2024 14:22Sve smo to dozvolili, jer volimo Srpsku
Doboj
17.07.2024 14:29Zaboravili ste još jedno zanimanje direktora Jovica.Švercer cigareta....
re Doboj
17.07.2024 18:43A ti sa drogom,pa niko nikome nije smetao.
Šta je tu loše?
17.07.2024 13:51Kinezi bar znaju izgraditi... Osim toga valjalo bi da ovim džabalebarošima malo dođe Kineska kandžija, znaš kako se tamo radi auuuu!
ODGOVORITEmislim
17.07.2024 16:13Izgradili su put koji je popucao prije upotrebe .Tesko onom koga kinezi izgradjuju.
re mislim
17.07.2024 21:56Tako je,treba sve dati Kaji,on sve zna,i graditi puteve,i zgrade,i djecu ce vam napraviti,i skole,sve.
Hw
17.07.2024 14:20Taman ih ceka sudbina rafinerije. Dakle, gledacemo kako sijeku sine i odvoze ih u staro gvozdje. Bolje da smo ih ustupili Federaciji, barem bi bio normalan voz do Bihaca i Sarajeva.
ODGOVORITEBobi
17.07.2024 19:25Bolje al inat neda
Kuuuks
17.07.2024 14:22Zar mi imamo željeznice... Ja sam mislio da nas stranka laže pred svake izbore.
ODGOVORITEPero
17.07.2024 14:37Imamo kako ne još od vrijeme Tite tad su i kupljene lokomotive a i par onih što je Kenedi poklonio dizelki.
Hm
17.07.2024 14:35Malo po malo i raskućiše nam sektaši kuću.... A mi druge nemamo.... Sve su rasprodali
ODGOVORITEI treba
17.07.2024 14:42Nismo vide u komunizmu,ako se ne isplati jel trebaju gradjani placati njihove gubitke i plate onih sto ne rade nista.?
ODGOVORITEBranci
17.07.2024 15:17Treba kod Dzajića upisati kurs kineskog dok je vrijeme.
ODGOVORITEDoboj
17.07.2024 15:20Prije svega treba otjerati tog neskolovanog klosara svercera cigara i glavonju Jovica inace i starig ćiru ce prodati sto stoji ispred uprave ZRS
ODGOVORITEPrijedorčanin M.
17.07.2024 15:42Majku im lopovsku,samo gledaju da se ugrade i uzmu procenst,prvo upoznati javnost o visini investicija,kakva obnova,čega,gdje su projekti predračuni,tenderi,samo u četiri oka i.dogovor pao,kinezi vas nahrane pseĉim mesom i poludite,marŝ u pm.
borac
17.07.2024 16:08Kinezi ce kupiti zeljznice srbske ali ce sve pruge oprati i odnijeti u otpad tako i lokomotive i vagone koji su odavno z topionice.
ODGOVORITEtiki
17.07.2024 18:48Pa kinezi su pravoslavci,sta fali,i ti trazis dlaku u jajetu.
Istina
17.07.2024 16:48Ode za dugove,sa Kinezima nema šale. Jel opet krivo Sarajevo ili naša gamadi??
ODGOVORITEoki
17.07.2024 18:47Zapad kriv,i ostali koji nisu pravoslavne vjeroispovjest.
I Rusija
18.07.2024 04:26...pravoslavna pa sve rade za džaba braći Srbima, onako , hrišćanski. Rade samo za koru hljeba. Seedar je musliman pa radi po šerijatu, tj ne krade i bogato nagraðuje Srbe zbog nafte.
Miroslav
18.07.2024 17:40I tako je zeljeznica sva zahrdjala, skripi, kasni, jer je velika investicija, a para nema. Ako je kinezi kupe, bar ce je osposobiti da radi, bez hrdje, skripe i kasnjenja. Moj deda je bio prvo masinovodja na uzanoj pruzi, imao je bezprekornu uniformusa cinovima, i bele rukavice.Ocito je firma dobro stajala kad su masinovodje bile gospoda.(Imam puno sacuvanih fotki) A sad ili propast ili kinezi?
ODGOVORITE