Привредници који извозе у САД остали без царинских олакшица
Истовремено са све већом политичком напетости између власти у Републици Српској и Сједињених Америчких Држава, појављују се и проблеми за домаће привреднике. БиХ је изгубила повлашћени статус код извоза производа у САД, а како домаће власти још нису успјеле да потпишу нови уговор, извозници из БиХ у Америку плаћају драстично више царине. Ко је одговоран за још један удар на произвођаче?
Република Српска 07.07.2024 | 20:00
Генерални систем олакшица је систем који Сједињене Америчке Државе додјељују бројним земљама у развоју, а представља бесцарински или повлашћени увоз. Међу овим земљама је била и Босна и Херцеговина па је тако више од 3 хиљаде производа из БиХ међу којима су индустријски производи, руде, хемикалије имало повлашћен статус код извоза у Сједињене Америчке Државе. Међутим званични Вашингтон је ово укинуо.
Америчке царинске олакшице, које су производима из БиХ омогућавале већу конкурентност у САД-у су обустављене. Привредник и народни посланик Перо Ђурић каже да се већ дуже вријеме производи из БиХ царине по стандардним, драстично вишим тарифама.
"Сада када привредници из БиХ шаљу робу према Сједињеним Америчким Државама роба је скупља односно царине на робу из БиХ су 200%", каже Ђурић.
Јачина домаће и америчке економије не може ни да се пореди, сматра Ђурић, због чега наводи да је у много већем интересу домаће власти да се овај проблем превазиђе.
"Тако да је ово у стварности оптеретило, не оптеретило него затворило поједине фирме ставило их на стање чекања, људе послало на биро. И САД са 150 милиона извоза робе из БиХ или обрнуто у БиХ имају времена за чекање, то њима не значи ништа, а привреди Босне и Херцеговине поготово привреди Републике Српске значи много", каже Ђурић за БН.
Иако није међу првим земљама по спољнотрговинској размјени, Америка је важан трговински партнер јер је у прошлој години у ту земљу извезена роба вриједности веће од 200 милиона марака. У спољнотрговинској комори БиХ се надају да ће повлашћени третман ускоро бити обновљен.
"С нестрпљењем очекујемо обнављање ГСП третмана за производе јер би то значило унапређење економске сарадње, посебно у смислу боље конкурентности и пласмана производа из Босне и Херцеговине на тржиште Сједињених Америчких Држава."
Да су произвођачи који тамо извозе у проблему, признају и у Привредној комори Републике Српске.
"Оне робе које су биле на списку за ослобађање од царина сада имају ту повећане трошкове и сугурно да такви производи више нису конкуретни на америчком тржишту. Када ће доћи до продужења те одлуке то зависи прије свега од САД-а јер та одлука се доноси на конгресу", сматра Перо Ћорић, предсједник Привредне коморе Републике Српске.
Док су привредници на чекању, отвара се питање шта ради Савјет министара БиХ на превазилажењу овог проблема? И да ли се све ово дешава због веома затегнутих односа америчких и домаћих званичника, посебно представника власти из Републике Српске што за посљедицу има увођење санкција?
Ресорни министар, кадар СНСД-а, је међутим одбио да одговори на ово питање.
"То је друго питање, добићете одговор", поручио је кратко Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа БиХ.
Ни одговор на уредно постављено питање шта је урађено да домаћи привредници поново добију повлашћен статус, није стигао из министарства које води СНСД-ов Сташа Кошарац. Економисти међутим сматрају да се овдје ипак може говорити о томе да је све посљедица односа домаће власти и Вашингтона.
"Увозници Сједињених Америчких Држава прате политику своје владе с обзиром на затегнуте политичке односе између Руководства Репулике Српске и амбасаде САД-а то се одражава сигурно прате политике своје владе", каже економиста Миленко Станић.
Станић каже да је само из Републике Српске у прошлој години у САД извезена роба вриједна 46 милиона марака, што како наводи, доказује да политика мора да води рачуна да не угрожава развој привреде, међутим код нас политичари неријетко раде супротно.
(БН) Фото: Илустрација/с_олег/схуттерстоцк.цом
Коментари / 15
Оставите коментарПрдекана српска
07.07.2024 20:33Ниста ново, само прдекана.
ОДГОВОРИТЕСотир
07.07.2024 21:06Сада це влада то ријешити по хитном поступку када могу то урадити за Додикове фирме зашто не за народ раднике и привреднике
ОДГОВОРИТЕБотицели
07.07.2024 21:19Цуј отвара се питање ста ради Савјет министара,а не питате ста ради онај који је до свега овог и довео.Ето Косарац то је његов ресор кога је ту поставио није он ту залуто.Све наопако постављено.
ОДГОВОРИТЕБудала као и ти
07.07.2024 21:51Јебо. ти,битно је да су нам дошли војници из Србије.
ОДГОВОРИТЕРе
07.07.2024 22:23Зар је ово некакав проблем у односу на милион већих проблема у РС.
ОДГОВОРИТЕМарко Краљевић
07.07.2024 22:37Ја и даље кисели купус и краставце извозом без царине ако уведу нове више тарифе идем кинезима а Амери нек сами себи саде
ОДГОВОРИТЕРе
08.07.2024 08:08Прво се описмени па идемо даље.
321
07.07.2024 23:58Извоз покрадене шуме широм Посавине и јос даље..... Оголили су све. Није чудо што сваке године буду поплаве широм БиХ.
ОДГОВОРИТЕГлас
08.07.2024 07:23Затекли сте клосарца,тренутно је под гасом.Добицете одговор кад му сеф казе ста треба да изјави.
ОДГОВОРИТЕПостен
08.07.2024 07:33То су средили они лоби сто их миле плаца из будета по Америци да вам је јос горе
ОДГОВОРИТЕЦ.Вила
08.07.2024 07:42Шта се правите луди? Како је Сташа преузео министарство које је водио одлични Шаровић (једини министар који је радио да буде боље свима у БиХ), све је кренуло низбрдо. И што је горе - не зауставља се Зато памет у главу и пази кога бираш
ОДГОВОРИТЕре
08.07.2024 09:50Ал он пуши ,,ТОМПУС,, то су оне дебеле цигаре, једна кошта 50 марака и то она лошија.
Гоги Са
08.07.2024 09:49Никог то не додирује. А ови које те мјера погађа опет ће гласати за исту елиту.
ОДГОВОРИТЕМирослав
08.07.2024 16:18А ста се то извози америма? Мозда неко смеце од орузја, којег амери препродају Зеленском, па се сви лепо уграде. Или Хелез има неке тајне рупе, где загом и турпијом прави софистирано орузје, па га извози?
ОДГОВОРИТЕ🤣
09.07.2024 08:20🥪🥪🥪