Privrednici koji izvoze u SAD ostali bez carinskih olakšica
Istovremeno sa sve većom političkom napetosti između vlasti u Republici Srpskoj i Sjedinjenih Američkih Država, pojavljuju se i problemi za domaće privrednike. BiH je izgubila povlašćeni status kod izvoza proizvoda u SAD, a kako domaće vlasti još nisu uspjele da potpišu novi ugovor, izvoznici iz BiH u Ameriku plaćaju drastično više carine. Ko je odgovoran za još jedan udar na proizvođače?
Republika Srpska 07.07.2024 | 20:00
Generalni sistem olakšica je sistem koji Sjedinjene Američke Države dodjeljuju brojnim zemljama u razvoju, a predstavlja bescarinski ili povlašćeni uvoz. Među ovim zemljama je bila i Bosna i Hercegovina pa je tako više od 3 hiljade proizvoda iz BiH među kojima su industrijski proizvodi, rude, hemikalije imalo povlašćen status kod izvoza u Sjedinjene Američke Države. Međutim zvanični Vašington je ovo ukinuo.
Američke carinske olakšice, koje su proizvodima iz BiH omogućavale veću konkurentnost u SAD-u su obustavljene. Privrednik i narodni poslanik Pero Đurić kaže da se već duže vrijeme proizvodi iz BiH carine po standardnim, drastično višim tarifama.
"Sada kada privrednici iz BiH šalju robu prema Sjedinjenim Američkim Državama roba je skuplja odnosno carine na robu iz BiH su 200%", kaže Đurić.
Jačina domaće i američke ekonomije ne može ni da se poredi, smatra Đurić, zbog čega navodi da je u mnogo većem interesu domaće vlasti da se ovaj problem prevaziđe.
"Tako da je ovo u stvarnosti opteretilo, ne opteretilo nego zatvorilo pojedine firme stavilo ih na stanje čekanja, ljude poslalo na biro. I SAD sa 150 miliona izvoza robe iz BiH ili obrnuto u BiH imaju vremena za čekanje, to njima ne znači ništa, a privredi Bosne i Hercegovine pogotovo privredi Republike Srpske znači mnogo", kaže Đurić za BN.
Iako nije među prvim zemljama po spoljnotrgovinskoj razmjeni, Amerika je važan trgovinski partner jer je u prošloj godini u tu zemlju izvezena roba vrijednosti veće od 200 miliona maraka. U spoljnotrgovinskoj komori BiH se nadaju da će povlašćeni tretman uskoro biti obnovljen.
"S nestrpljenjem očekujemo obnavljanje GSP tretmana za proizvode jer bi to značilo unapređenje ekonomske saradnje, posebno u smislu bolje konkurentnosti i plasmana proizvoda iz Bosne i Hercegovine na tržište Sjedinjenih Američkih Država."
Da su proizvođači koji tamo izvoze u problemu, priznaju i u Privrednoj komori Republike Srpske.
"One robe koje su bile na spisku za oslobađanje od carina sada imaju tu povećane troškove i sugurno da takvi proizvodi više nisu konkuretni na američkom tržištu. Kada će doći do produženja te odluke to zavisi prije svega od SAD-a jer ta odluka se donosi na kongresu", smatra Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
Dok su privrednici na čekanju, otvara se pitanje šta radi Savjet ministara BiH na prevazilaženju ovog problema? I da li se sve ovo dešava zbog veoma zategnutih odnosa američkih i domaćih zvaničnika, posebno predstavnika vlasti iz Republike Srpske što za posljedicu ima uvođenje sankcija?
Resorni ministar, kadar SNSD-a, je međutim odbio da odgovori na ovo pitanje.
"To je drugo pitanje, dobićete odgovor", poručio je kratko Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Ni odgovor na uredno postavljeno pitanje šta je urađeno da domaći privrednici ponovo dobiju povlašćen status, nije stigao iz ministarstva koje vodi SNSD-ov Staša Košarac. Ekonomisti međutim smatraju da se ovdje ipak može govoriti o tome da je sve posljedica odnosa domaće vlasti i Vašingtona.
"Uvoznici Sjedinjenih Američkih Država prate politiku svoje vlade s obzirom na zategnute političke odnose između Rukovodstva Repulike Srpske i ambasade SAD-a to se odražava sigurno prate politike svoje vlade", kaže ekonomista Milenko Stanić.
Stanić kaže da je samo iz Republike Srpske u prošloj godini u SAD izvezena roba vrijedna 46 miliona maraka, što kako navodi, dokazuje da politika mora da vodi računa da ne ugrožava razvoj privrede, međutim kod nas političari nerijetko rade suprotno.
(BN) Foto: Ilustracija/s_oleg/shutterstock.com
Komentari / 15
Ostavite komentarPrdekana srpska
07.07.2024 20:33Nista novo, samo prdekana.
ODGOVORITESotir
07.07.2024 21:06Sada ce vlada to riješiti po hitnom postupku kada mogu to uraditi za Dodikove firme zašto ne za narod radnike i privrednike
ODGOVORITEBoticeli
07.07.2024 21:19Cuj otvara se pitanje sta radi Savjet ministara,a ne pitate sta radi onaj koji je do svega ovog i doveo.Eto Kosarac to je njegov resor koga je tu postavio nije on tu zaluto.Sve naopako postavljeno.
ODGOVORITEBudala kao i ti
07.07.2024 21:51Jebo. ti,bitno je da su nam došli vojnici iz Srbije.
ODGOVORITERe
07.07.2024 22:23Zar je ovo nekakav problem u odnosu na milion većih problema u RS.
ODGOVORITEMarko Kraljević
07.07.2024 22:37Ja i dalje kiseli kupus i krastavce izvozom bez carine ako uvedu nove više tarife idem kinezima a Ameri nek sami sebi sade
ODGOVORITERe
08.07.2024 08:08Prvo se opismeni pa idemo dalje.
321
07.07.2024 23:58Izvoz pokradene šume širom Posavine i jos dalje..... Ogolili su sve. Nije čudo što svake godine budu poplave širom BiH.
ODGOVORITEGlas
08.07.2024 07:23Zatekli ste klosarca,trenutno je pod gasom.Dobicete odgovor kad mu sef kaze sta treba da izjavi.
ODGOVORITEPosten
08.07.2024 07:33To su sredili oni lobi sto ih mile placa iz budeta po Americi da vam je jos gore
ODGOVORITEC.Vila
08.07.2024 07:42Šta se pravite ludi? Kako je Staša preuzeo ministarstvo koje je vodio odlični Šarović (jedini ministar koji je radio da bude bolje svima u BiH), sve je krenulo nizbrdo. I što je gore - ne zaustavlja se Zato pamet u glavu i pazi koga biraš
ODGOVORITEre
08.07.2024 09:50Al on puši ,,TOMPUS,, to su one debele cigare, jedna košta 50 maraka i to ona lošija.
Gogi Sa
08.07.2024 09:49Nikog to ne dodiruje. A ovi koje te mjera pogađa opet će glasati za istu elitu.
ODGOVORITEMiroslav
08.07.2024 16:18A sta se to izvozi amerima? Mozda neko smece od oruzja, kojeg ameri preprodaju Zelenskom, pa se svi lepo ugrade. Ili Helez ima neke tajne rupe, gde zagom i turpijom pravi sofistirano oruzje, pa ga izvozi?
ODGOVORITE🤣
09.07.2024 08:20🥪🥪🥪