Измјене закона о банкама заробљавају институције
Хитним измјенама закона који регулишу банкарски сектор и рад Инвестиционо развојне банке (ИРБ) Републике Српске на најдиректнији начин врши се заробљавање институционалног оквира приватним интересима и непосредно угрожава функционисање цјелокупног банкарског система у РС, а ИРБ излаже високом ризику.
Република Српска 03.07.2024 | 14:05
Приједлози којима се мијењају одредбе Закона о банкама Републике Српске, Закона о Инвестиционо развојној банци те Закона о унутрашњем платном промету стављени су на дневни ред дан пред саму сједницу на захтјев Владе, и то по хитном поступку што потврђује сумњу да се кроз убрзане процедуре покушава искључити јавност из процеса доношења одлука, угрожавајући тако јавни интерес и интерес грађана Републике Српске.
Овакве измјене у супротности су са примарном сврхом и улогом ИРБ, те се може закључити да се њима погодују уским партикуларним интересима владајућег режима у РС и њему блиских кронистичких пословних структура које су и до сада имале привилегован статус.
ИРБ је и до сада функционисала на потпуно нетранспарентан начин, па су извјештаје ове институције народни посланици чекали неколико година, од 2015. до 2019. чиме је јавност била ускраћена за информације о потраживањима вриједним 180 милиона а која су на крају откупљена за 32 милиона од стране приватне фирме јер их ИРБ није била у могућности наплатити.
Опасним намјерама владајућег режима које су усмјерене на потпуно овладавање и заробљавање процеса доношења одлука у питањима која су од животног значаја за грађане, свједочи и приједлог измјена Закона о геолошким истраживањима који се такође нашао пред народним посланицима а којим се локалним заједницама одузима могућност да спријече експлоатацију природних сировина које угрожавају њихову средину.
У цјелини гледано, предложене измјене не само да угрожавају независност и стабилност ИРБ-а као катализатора привредног раста него доводе у питање одрживост платног промета свих привредних субјеката у Републици Српској, банака које послују са ИРБ-ом те физичких лица која су корисници кредитних и других средстава пласираних путем ове институције.
Транспаренцy Интернатионал позива Владу Републике Српске да повуче наведене приједлоге а народне посланике да одбаце ове измјене које немају карактер општег законског оквира који ради у корист грађана већ омогућавају стављање институција друштва у службу групе моћника који желе очувати своје богатство стечено коруптивним дјеловање и избјећи санкције за такво понашање.
(БН)
Коментари / 7
Оставите коментарСвеСкупа
03.07.2024 15:02Додик им фино рекао да то ураде, каже не може да спава мора се наставити са пљачком. Велики је ризик, али јбг Додик је наредио. Све за татиног сина.
ОДГОВОРИТЕМиле
03.07.2024 21:34Не требају никакве санкције. Довешће ова влада најосјетљивији финансијски сектор у колапс. Не знам зашто ћути удружење банака. Одговорни су за депозите грађана и привреде, а имају пласмане ИРБ. Централна банка. Дајте се ангажујте да се спријечи колапс система. Не користи послије накнадна памет. Зар поред вас треба организација невладина да упозорава.
Само полако
03.07.2024 16:05Удараће санкције и по ИРБ.Као прво ИРБ неће добити дозволу Централне банке БиХ за свој рад.
ОДГОВОРИТЕСое
03.07.2024 18:25Ма хоце, засто не би? Платни промет у земљи иде преко Сwифта, они це их откацити одмах ако буду радили са црнолист групом. Тада Ирб иде на бубањ јер се морају запослити људи, купити софтвер и хардвер, а неце имати посла.
Дака Приједор
03.07.2024 16:45Нека Сипа и Тужиластво провјери у ИРБ банци и види како се извлаче паре преко тендера организација конференција и маркетиншких услуга. Три пута веце фактуре од реалних. Од куда нашем доскорашњем поштару и власнику кафића са купљеном дипломом танге франге приватног факултета Дражену Врхобцу који је директор ИРБ банке неколико пословних простора и пар станова. У Приједору се све зна. А остали сарадници вјероватно не пролазе лоше.
ОДГОВОРИТЕперо
03.07.2024 23:47како це сипа провјерити кад је директор сипе милин цовјек,само сто ниција до зоре није свијетлила.Јос се врховац љути кад му се казе истина...
Праве законе
03.07.2024 16:46Да би се покрили лоповлуциии!! Ово нема ни уЈузноафрицким племенимаа! Калигуле корумирани 21 вијека на брдовитом!!!
ОДГОВОРИТЕ