Солидан приход има тек сваки 12. пољопривредник

Захтјев за статус малог пољопривредника у Српској поднијело је 8.545 произвођача, од којих, могло би се рећи, солидну зараду остварује тек сваки 12. а разлог је, кажу, прекомјерни увоз, због којег се мало ко усуђује да повећа засаде воћа и поврћа или прошири фарму.

Република Српска 15.06.2024 | 08:40
Солидан приход има тек сваки 12. пољопривредник

Према подацима Пореске управе Републике Српске, највише је оних пољопривредника, односно њих 6.674, који остварују приходе мање од 12.000 марака годишње и нису обавезни да плаћају порез. 

Подаци говоре да приходе у распону од 12.001 до 25.000 КМ у Српској годишње остварује 1.180 пољопривредника и они за 12 мјесеци плаћају порез на доходак у износу од 200 КМ, дупло мање у односу на оне чији промет достиже 50.000 марака. 

- У току је поступак доношења рјешења о одобравању статуса малог пољопривредника за све који испуњавају прописане услове. Подношење захтјева за статус малог пољопривредника није обавеза пољопривредника, већ могућност - казао је директор Пореске управе Републике Српске Горан Маричић и подсјетио да је измјенама Закона о порезу на доходак од почетка ове године уведен нови статус, а то је мали пољопривредник. 

Носиоци пољопривредних газдинстава који у прописаном року нису поднијели захтјев за статус малог пољопривредника дужни су за 2023. годину поднијети Годишњу пореску пријаву за порез на доходак - образац 1004, и утврдити доходак као разлику прихода и расхода, као и сви преостали носиоци пољопривредних газдинстава. 

- Малим пољопривредником сматра се физичко лице које је носилац пољопривредног газдинства, а чији укупан годишњи приход по основу обављања дјелатности не прелази износ од 50.000 марака. Он као такав може изабрати да плаћа порез на доходак малог пољопривредника, који се плаћа годишње у апсолутном износу, у зависности од оствареног прихода од бављења пољопривредном дјелатношћу - објаснио је Маричић.

Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић казао је за “Глас Српске” да је чињеница да су код нас пољопривредни посједи уситњени и да је највише малих произвођача који мање-више раде за своје потребе, док на тржиште иде само оно што “претекне”. 

- Кад су у питању мали пољопривредни произвођачи, њих у Српској сигурно има више, само што нису регистровани, јер то раде више из хобија. Само се ријетки усуђују да више производе јер нас, уз све недаће које имамо, годинама гуши неконтролисани увоз пољопривредних производа који се код нас продају по знатно нижим цијенама - казао је Маринковић додајући да годинама надлежне упозоравају на тај проблем. 

Предсједник Удружења воћара Републике Српске Драгоја Дојчиновић казао је да због незаштићене домаће производње пољопривредници већ 13 година негативно послују. 

- Посљедњих година имамо доста малу производњу, јер немамо гдје да пласирамо своје производе с обзиром на то да је наше тржиште преплављено воћем, поврћем и месом из увоза - рекао је Дојчиновић.

У Регистру пољопривредних газдинстава Републике Српске има укупно 42.803 пољопривредна газдинства, од којих 17.210 има активан статус. 

- Највеће површине су под ратарском производњом, затим воћарском те повртарском производњом - казали су у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

Рокови

Када је ријеч о роковима, мали пољопривредник је дужан да остварени приход у претходној години пријави Пореској управи Републике Српске до 28. фебруара, а износ пореза на доходак на укупан годишњи приход дужан је да плати до 30. јуна текуће за претходну годину. Порески обвезник који има намјеру да буде опорезован као мали пољопривредник био је дужан да најкасније до 28. фебруара текуће године Пореској управи достави изјаву о испуњености прописаних услова и износу оствареног прихода у претходној години, те захтјев за стицање тог статуса на обрасцу 1012 - захтјев за статус малог пољопривредника.

(Глас Српске) Фото: БН

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

Грешка у логици

15.06.2024 09:08

Није посао државе да штити непрофитабилне, то само води у пропаст... Требају ови што нису кадри продати имања овима што јесу, ионако фали свуда радника, НАЂИТЕ ПОСАО и довиђења... Ко нама што живимо од свог рада, још некоме морамо зарадити профит за његове виле, синове и љубавнице, и НЕ ПОСЈЕДУЈЕМО ЗЕМЉУ, даје СУБВЕНЦИЈЕ? И зашто би се од наших пара вама давало???!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Солидна зарада

15.06.2024 09:09

Хоћете рећи солидну ПРИКАЗАНУ зараду има сваки десети? Пошто не знам да сам икад негдје за паприке јаја или прасе добио рачун?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре:

15.06.2024 12:43

Е, јеси буздован! Види се да мислиш како се на пијаци све само од себе ту створи! Не знаш да постоје дјелатности ослобођене од ПДВ-а? Добијаш ли фискални рачун код нотара, фризера, зубара, вулканизера, итд.? Што се за то не буниш? Јеси ли икад чуо за паушални порез на мјесечном или годишњем нивоу? Ма, јок, ти само знаш до пијаце!

Name

Мили66

15.06.2024 09:23

Овдје се наводе само дужности малог пољопривредника. А која су права и предности? Држава је увела звање " малог пољопривредника" да би имала већи доходак на порез, а шта она ВРАЋА ( а не даје!) тим истим пољопривредницима? Питам за комшију а и мене.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Мили66

15.06.2024 09:59

Држава ти даје путеве којима одвозиш производ до пијаце, катастар да се имаш коме жалити кад неко пређе трактором на твоју њиву, полицију, ватрогасце кад ЗАПАЛИШ њиву, болнице, ШКОЛЕ (које су за твоју дјецу БЕСПЛАТНЕ), факултетл скоро бесплатан... и то све смо досад плаћали МИ ИЗ ГРАДОВА, а ви посједујете земљу и кућу док ми НЕКОМЕ ПЛАЋАМО СТАНАРИНУ, у чему је проблем?!

Name

абц

15.06.2024 12:12

Па бјежи на село побогу?! Што пропадаш у гарду? Него, лакше ти је бити господин у граду, па послије 3 изврнути се на тросјед, навече кино, шетња или кафана... А викендом на село, па код тих "богаташа" напуниш гепек бесплатно са свим и свачим. Је ли тако господине? Ради нешто лезилебовићу. Је*о те сељак паметна.

Name

Ре: абц

15.06.2024 13:01

Ма, пусти идиота! Чуј, он из града нама сељацима прави путеве и обезбјеђује благостање?! Само ја сваке године платим којекаквих пореза кроз регистрације возила и машина, да би се само од тога могло направити бар километар пута и тако сваке године. Онда такви попут њега те паре троше за градске трошкове, а нама путеве праве на кредит, који опет ми враћамо. Пљу, бемти скоројевиће, попели су ми се на врх главе!

Name

РЕ абц

15.06.2024 13:29

Поента је да се не може зарадити од плате у граду за кућу на селу (а камоли у граду), значи ко није насљедио може само ринтати за другог

Name

Куглагер

15.06.2024 09:52

Знаци, сави 12. становник мозе бити потпуно сит и задовољан!

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Куглагер

15.06.2024 10:00

Отиди на збор па ми преброј људе без стомачине масне хахаха, а сви "гладни"

Name

Цццц

15.06.2024 10:04

Ја би исто био пољопривредник са двије краве и једном крмачом прасилицом ако би могао имати приход од 50000 км. И сад се наши пољопривредници жале на 400 км пореза годишње ако му је приход преко 50 хиљада. А погледајте цијене ПП на пијацама и кажу не исплати се.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре:

15.06.2024 13:50

Брани ли ти неко? Скини градске ципелице, обуј чизме и у село! Ма, чим се појавиш, трпаш у џеп 50 000 КМ и баш те брига! Има их пуно који су то мислили и покушали, али само покушали. Кад су видјели да нема плате први мјесец, па ни други, па ни трећи, а нису баш нешто ни вољни радити више од сат времена дневно, онда побјегли у Њемачку. Прође пола године, не ваља ни тамо, па назад и наставе да клошаре по граду. Таквима нудим 10 КМ за сатницу код мене у селу, аааа, јок, каже да му је мало и да му је тешко. Е, па, господо, јести се мора, а ви немате више избора. Зато, почните учити шта је прави рад, док је вријеме!

Name

РЕ РЕ:

15.06.2024 22:12

ТОТАЛНА замјена теза... Неко ко у граду заради 50.000 КМ мора платити 5000 КМ пореза, а ови се жале на 400 (плус 2/3 продаје не пријављују да се не лажемо)

Name

Еххх

15.06.2024 23:54

А то љаксе сам пријављује и сам одређује и сам плаћа?

ОДГОВОРИТЕ