Solidan prihod ima tek svaki 12. poljoprivrednik
Zahtjev za status malog poljoprivrednika u Srpskoj podnijelo je 8.545 proizvođača, od kojih, moglo bi se reći, solidnu zaradu ostvaruje tek svaki 12. a razlog je, kažu, prekomjerni uvoz, zbog kojeg se malo ko usuđuje da poveća zasade voća i povrća ili proširi farmu.
Republika Srpska 15.06.2024 | 08:40
Prema podacima Poreske uprave Republike Srpske, najviše je onih poljoprivrednika, odnosno njih 6.674, koji ostvaruju prihode manje od 12.000 maraka godišnje i nisu obavezni da plaćaju porez.
Podaci govore da prihode u rasponu od 12.001 do 25.000 KM u Srpskoj godišnje ostvaruje 1.180 poljoprivrednika i oni za 12 mjeseci plaćaju porez na dohodak u iznosu od 200 KM, duplo manje u odnosu na one čiji promet dostiže 50.000 maraka.
- U toku je postupak donošenja rješenja o odobravanju statusa malog poljoprivrednika za sve koji ispunjavaju propisane uslove. Podnošenje zahtjeva za status malog poljoprivrednika nije obaveza poljoprivrednika, već mogućnost - kazao je direktor Poreske uprave Republike Srpske Goran Maričić i podsjetio da je izmjenama Zakona o porezu na dohodak od početka ove godine uveden novi status, a to je mali poljoprivrednik.
Nosioci poljoprivrednih gazdinstava koji u propisanom roku nisu podnijeli zahtjev za status malog poljoprivrednika dužni su za 2023. godinu podnijeti Godišnju poresku prijavu za porez na dohodak - obrazac 1004, i utvrditi dohodak kao razliku prihoda i rashoda, kao i svi preostali nosioci poljoprivrednih gazdinstava.
- Malim poljoprivrednikom smatra se fizičko lice koje je nosilac poljoprivrednog gazdinstva, a čiji ukupan godišnji prihod po osnovu obavljanja djelatnosti ne prelazi iznos od 50.000 maraka. On kao takav može izabrati da plaća porez na dohodak malog poljoprivrednika, koji se plaća godišnje u apsolutnom iznosu, u zavisnosti od ostvarenog prihoda od bavljenja poljoprivrednom djelatnošću - objasnio je Maričić.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković kazao je za “Glas Srpske” da je činjenica da su kod nas poljoprivredni posjedi usitnjeni i da je najviše malih proizvođača koji manje-više rade za svoje potrebe, dok na tržište ide samo ono što “pretekne”.
- Kad su u pitanju mali poljoprivredni proizvođači, njih u Srpskoj sigurno ima više, samo što nisu registrovani, jer to rade više iz hobija. Samo se rijetki usuđuju da više proizvode jer nas, uz sve nedaće koje imamo, godinama guši nekontrolisani uvoz poljoprivrednih proizvoda koji se kod nas prodaju po znatno nižim cijenama - kazao je Marinković dodajući da godinama nadležne upozoravaju na taj problem.
Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović kazao je da zbog nezaštićene domaće proizvodnje poljoprivrednici već 13 godina negativno posluju.
- Posljednjih godina imamo dosta malu proizvodnju, jer nemamo gdje da plasiramo svoje proizvode s obzirom na to da je naše tržište preplavljeno voćem, povrćem i mesom iz uvoza - rekao je Dojčinović.
U Registru poljoprivrednih gazdinstava Republike Srpske ima ukupno 42.803 poljoprivredna gazdinstva, od kojih 17.210 ima aktivan status.
- Najveće površine su pod ratarskom proizvodnjom, zatim voćarskom te povrtarskom proizvodnjom - kazali su u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Rokovi
Kada je riječ o rokovima, mali poljoprivrednik je dužan da ostvareni prihod u prethodnoj godini prijavi Poreskoj upravi Republike Srpske do 28. februara, a iznos poreza na dohodak na ukupan godišnji prihod dužan je da plati do 30. juna tekuće za prethodnu godinu. Poreski obveznik koji ima namjeru da bude oporezovan kao mali poljoprivrednik bio je dužan da najkasnije do 28. februara tekuće godine Poreskoj upravi dostavi izjavu o ispunjenosti propisanih uslova i iznosu ostvarenog prihoda u prethodnoj godini, te zahtjev za sticanje tog statusa na obrascu 1012 - zahtjev za status malog poljoprivrednika.
(Glas Srpske) Foto: BN
Komentari / 14
Ostavite komentarGreška u logici
15.06.2024 09:08Nije posao države da štiti neprofitabilne, to samo vodi u propast... Trebaju ovi što nisu kadri prodati imanja ovima što jesu, ionako fali svuda radnika, NAĐITE POSAO i doviđenja... Ko nama što živimo od svog rada, još nekome moramo zaraditi profit za njegove vile, sinove i ljubavnice, i NE POSJEDUJEMO ZEMLJU, daje SUBVENCIJE? I zašto bi se od naših para vama davalo???!
ODGOVORITESolidna zarada
15.06.2024 09:09Hoćete reći solidnu PRIKAZANU zaradu ima svaki deseti? Pošto ne znam da sam ikad negdje za paprike jaja ili prase dobio račun?
ODGOVORITERe:
15.06.2024 12:43Е, јеси буздован! Види се да мислиш како се на пијаци све само од себе ту створи! Не знаш да постоје дјелатности ослобођене од ПДВ-а? Добијаш ли фискални рачун код нотара, фризера, зубара, вулканизера, итд.? Што се за то не буниш? Јеси ли икад чуо за паушални порез на мјесечном или годишњем нивоу? Ма, јок, ти само знаш до пијаце!
Mili66
15.06.2024 09:23Ovdje se navode samo dužnosti malog poljoprivrednika. A koja su prava i prednosti? Država je uvela zvanje " malog poljoprivrednika" da bi imala veći dohodak na porez, a šta ona VRAĆA ( a ne daje!) tim istim poljoprivrednicima? Pitam za komšiju a i mene.
ODGOVORITERE Mili66
15.06.2024 09:59Država ti daje puteve kojima odvoziš proizvod do pijace, katastar da se imaš kome žaliti kad neko pređe traktorom na tvoju njivu, policiju, vatrogasce kad ZAPALIŠ njivu, bolnice, ŠKOLE (koje su za tvoju djecu BESPLATNE), fakultetl skoro besplatan... i to sve smo dosad plaćali MI IZ GRADOVA, a vi posjedujete zemlju i kuću dok mi NEKOME PLAĆAMO STANARINU, u čemu je problem?!
abc
15.06.2024 12:12Pa bježi na selo pobogu?! Što propadaš u gardu? Nego, lakše ti je biti gospodin u gradu, pa poslije 3 izvrnuti se na trosjed, naveče kino, šetnja ili kafana... A vikendom na selo, pa kod tih "bogataša" napuniš gepek besplatno sa svim i svačim. Je li tako gospodine? Radi nešto lezileboviću. Je*o te seljak pametna.
Re: abc
15.06.2024 13:01Ма, пусти идиота! Чуј, он из града нама сељацима прави путеве и обезбјеђује благостање?! Само ја сваке године платим којекаквих пореза кроз регистрације возила и машина, да би се само од тога могло направити бар километар пута и тако сваке године. Онда такви попут њега те паре троше за градске трошкове, а нама путеве праве на кредит, који опет ми враћамо. Пљу, бемти скоројевиће, попели су ми се на врх главе!
RE abc
15.06.2024 13:29Poenta je da se ne može zaraditi od plate u gradu za kuću na selu (a kamoli u gradu), znači ko nije nasljedio može samo rintati za drugog
Kuglager
15.06.2024 09:52Znaci, savi 12. stanovnik moze biti potpuno sit i zadovoljan!
ODGOVORITERE Kuglager
15.06.2024 10:00Otidi na zbor pa mi prebroj ljude bez stomačine masne hahaha, a svi "gladni"
Cccc
15.06.2024 10:04Ja bi isto bio poljoprivrednik sa dvije krave i jednom krmačom prasilicom ako bi mogao imati prihod od 50000 km. I sad se naši poljoprivrednici žale na 400 km poreza godišnje ako mu je prihod preko 50 hiljada. A pogledajte cijene PP na pijacama i kažu ne isplati se.
ODGOVORITERe:
15.06.2024 13:50Brani li ti neko? Skini gradske cipelice, obuj čizme i u selo! Ma, čim se pojaviš, trpaš u džep 50 000 KM i baš te briga! Ima ih puno koji su to mislili i pokušali, ali samo pokušali. Kad su vidjeli da nema plate prvi mjesec, pa ni drugi, pa ni treći, a nisu baš nešto ni voljni raditi više od sat vremena dnevno, onda pobjegli u Njemačku. Prođe pola godine, ne valja ni tamo, pa nazad i nastave da klošare po gradu. Takvima nudim 10 KM za satnicu kod mene u selu, aaaa, jok, kaže da mu je malo i da mu je teško. E, pa, gospodo, jesti se mora, a vi nemate više izbora. Zato, počnite učiti šta je pravi rad, dok je vrijeme!
RE RE:
15.06.2024 22:12TOTALNA zamjena teza... Neko ko u gradu zaradi 50.000 KM mora platiti 5000 KM poreza, a ovi se žale na 400 (plus 2/3 prodaje ne prijavljuju da se ne lažemo)
Ehhh
15.06.2024 23:54A to ljakse sam prijavljuje i sam određuje i sam plaća?
ODGOVORITE