Промовисана монографија Карловачка богословија

Сведок делања за 230 лета

Србија 28.05.2024 | 09:13
Промовисана монографија Карловачка богословија
У свечаној дворани Матице Српске у Новом Саду одржано је прво представљање монографије Карловачке богословије.Издавач Богословија ''Светога Арсенија'' из Сремских Карловаца приредила је ово монументално дело у години великог јубилеја ове црквено-просветне установе 23О година Карловачке богословије.
 
Учеснике на представљању и присутне  је поздравио председник Матице Српске професор Др Драган Станић. 
 
- Матица Српска је много јача од када се Дух Свети вратио у ову кућу. Нема нама будућности ако Духа Светога не очувамо у себи. Стога је важно да се јединство Српске цркве и Матице Српске никад више не наруши'' рекао је  професор Станић.
 
 
Обраћајући се присутнима епископ сремски Василије нагласио је да је Матица Српска најважније место са ког треба говорити о српској просвети, а затим додао: 
 
- Укусно уређен садржај овог дела сведочи о ономе што је Богословија остварила у периоду од 230 година. У том раздобљу,међу хиљадама школованих, Карловачку богословију су завршили касније истакнути свештеници, епископи, а неки од ученика постали су  мученици и светитељи. Карловачку богословију  истовремено су похађали потоњи патријарх Герман и војвода Момчило Ђујић.
 
У новијој историји ја сам као епархијски архијереј дочекао 38 генерација голобрадих младића који су несигурним корацима крочили у ову школу. А био сам и сведок одласка сазрелих матураната који су смело кретали на све четири стране света да проповедају Јеванђеље Христово'', истакао је епископ Василије.
 
 
Директор Историјског архива у Новом Саду Др Петар Ђурђев у надахнутом излагање апострофирао:- Време настанка Карловачке богословије био је период тоталне депресије и националног разочарања.
 
Митрополит Стратимировић је сматрао да поред гимназије треба основати и богословију. Плејада људи   крстом и молитвом након завршене богословије борили су се за очување своје вере и нације. Било је то време када су свештеници бринули о духовним али и о општим образовним потребама. Ђурђев је завршио своје излагање речима: ''Ова монографија ће за дуго  бити незаобилазно дело у изучавању историјата Карловачке богословије''.
 
Игор Мировић, поред патријарха Порфирија и епископа Василија, један од уводничара Монографије Карловачка богословија био је и међу говорницима. Мировић је нагласио да су најзначајније просветно-образовне установе на том подручју  Богословија у Карловцима те гимназије у Новом Саду и Карловцима. У оквиру  обраћања Мировић је казива своје песме ''Просејање'' и ''Крстоносци''.
 
У име садашњих ђака Богословије дирљиво је говорио Вељко Милутиновић ученик четвртог разреда подсетивши да Монографију чине скоро 4000 богослова са својим професорима, патријарсима, епископима и светим људима. Вељко је свој кратак и језгровит говор завршио речима: ''Све ово што је нашло своје место у Монографији подстиче нас да радимо у корист наше Цркве и добро српског народа''.
 
 
Протојереј ставрофор Стојадин Павловић, вишегодишњи директор Патријаршијске управе, плодан писац, градитељ Саборног храна у Ваљеву и црква на Мачковом камену и Дивчибарама, каже да је, заиста, понс и дика бити у друштву таквих богослова и људи, какве је роду и нашој Цркви подарила Богословија у Сремским Карловци.
 
-Сви овако дивно сабрани међу корицама, са својим професорима, другим особљем и архијерејима сваког доба,  учињени су овим делом, стварно, бесметним. -То сведочи ова књига, која ће бити за сва времена бисер нашег просвете, културе и духовности.
 
Уредник издања које је припремано две године Мр Јован Милановић ректор Богословије н је подестио на своје претходнике у периоду од последње обнове рада школе пре 60 година.
 
У сведоке дивне историје Богословије ректор Милановић је у својој речи уврстио  и  садашњи колектив који чине махом млади професори.  Ректор се   захвалио свим сатрудницима на стварању Монографије назвавши је ''трпезом речи и духа''. 
 
Музички декор у представљању Монографије начинио је октет Карловачке богословије сачињен од садашњих ученика извођењем више песама духовног и родољубивог садржаја.
 
(БН) Фото: Уступљене фотографије