Закон о страним агентима у Српској удаљава БиХ од ЕУ

Приједлог закона о страним агентима, којим ће бити прописано доношење посебног регистра организација које ће бити проглашене агентима страног утицаја, данас ће се наћи на дневном реду Народне скупштине Републике Српске.

Република Српска 22.05.2024 | 07:35
Закон о страним агентима у Српској удаљава БиХ од ЕУ

Незванично, сазнали смо да су вођени интензивни разговори с представницима Владе РС о томе да се закон повуче, међутим из Министарства правде РС нам је јуче званично потврђено да ће се закон наћи на дневном реду.

Уколико закон буде усвојен у тренутној форми, он би могао донијети проблеме РС, али и БиХ, јер Споразум о стабилизацији и придруживању БиХ с ЕУ, потписан 2008, а који је ступио на снагу 2015, осим обилних финансијских средстава за БиХ и њене ентитете предвиђа и права и обавезе БиХ према ЕУ.

Овај споразум је важан јер је обавезујући међународни уговор на основу којег је БиХ, па самим тиме и РС, добила милијарде евра европског новца за реформе, инфраструктурне пројекте, буџетску подршку и друге видове грантова. Споразум, међутим, не предвиђа само добијање европског новца, већ и обавезе БиХ и других нивоа власти у њој.

Примјера ради, члан 112 овог споразума предвиђа да је додјељивање новца и грантова органима у БиХ условљено поштовањем демократских принципа, посебно кад је ријеч о слободи говора, изражавања и омогућавања активизма и дјеловања цивилног сектора.

То је истакнуто и у самој преамбули документа у којем се истиче да БиХ мора да се придржава Копенхашких критеријума, који се односе не само на демократију и темељна људска права, већ и на економске реформе и усвајање правне стечевине ЕУ.

То би значило да би ЕУ, на основу овог споразума, имала право да суспендује финансијску помоћ и подршку у РС, ако не буде било придржавања одредаба овог споразума. БиХ је, иначе, једина земља у региону која је према извјештају Европске комисије о напретку назадовала по питању основних људских права и слобода.

БиХ је поднијела кандидатуру за чланство у ЕУ, која је одобрена и на основу које су отворени преговори управо на темељу потписаног Споразума о стабилизацији и придруживању, а у 14 кључних европских приоритета слобода медија и активизам су посебно наглашени као неопходни услови које БиХ мора да испуни.

Осим тога, у Плану за раст ЕУ, који формално још није одобрен за БиХ јер је земља закаснила са слањем листе реформи, финансијска подршка посебно је условљена поштовањем темељних људских права и слобода.

У Бањалуци је јуче одржано неколико округлих столова и тематских радионица посвећених медијима и цивилном активизму поводом доношења овог закона, а у организацији Демократског центра Игора Давидовића одржана је дебата "Цивилно друштво и његови домашаји - изазови слободе и пријетњи", којој су присуствовали новинари и активисти из Републике Српске и Србије те Фердинанд Кониг, портпарол Канцеларије ЕУ у БиХ.

Дејан Лучка, правник и директор Бањалучког центра за људска права, рекао је "Независним" да су ЕУ, извјестиоци УН, Венецијанска комисија, Канцеларија за демократске институције и људска права Организација за европску безбједност и сарадњу и друге релевантне организације дале негативне коментаре везано за овај закон, али да ниједна сугестија није уважена.

Тврди да закон дискриминише организације које ће бити означене као агенти страног утицаја од других непрофитних организација, а ограничава и њихово поље дјеловања.

Појаснио је да је посебан проблем широко тумачење појма политичка активност, па се, на примјер, може очекивати да ће чланови организација које су означене као страни агенти бити спријечени да учествују у јавним расправама о законским рјешењима. 

"Став цивилног сектора и већине међународних организација је да је овакав закон непотребан и да у цијелости не би требало да буде усвојен јер је толико лош да би га се тешко могло поправити", сматра он.

(Независне)

Коментари / 24

Оставите коментар
Name

Мицко

22.05.2024 07:45

Ово је закон о страним агентима а не о људским правима, демократији, и слободи говора. Зна се добро на ста се овде мисли, и засто то странцима толико смета. Има ли нас у Њемацкој, Британији, САД...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дјуро

22.05.2024 07:53

Укинути него шта!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неко ти гуро

22.05.2024 09:57

Само ви укидајте укинуће и они Српску. А онда ће Миле рећи ја сам свој посао обавио.

Name

РЕ

22.05.2024 07:55

Овим својим заморним сједницама, и ово ће они демантовати и суспендовати као све до сада у овом опасном бурлином мандату РС.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хехе

22.05.2024 08:09

Љубојевицка и њен децак воде скупстину хаха

ОДГОВОРИТЕ
Name

Токмак

22.05.2024 08:19

Ношта за то што нас удаљава од лицемјерне ЕУ. Али нас зато приближава новим демократијама попут пријатељских нација Грузије, Русије, Бјелорусије, Мађарске,...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Постен

22.05.2024 08:20

Само наставите турати прст у око па це вам бити све боље и боље

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милан

22.05.2024 08:22

Наравно да је овакав закон "лош" за колоније. Он је добар само за господаре - САД има исти. Ми слуге и робови не треба да знамо ко финасира НВО јер они раде за наше добро, зар не?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Милан

22.05.2024 11:52

Магаре ко ти доведе сефа на власт?

Name

Бозо за Милана

22.05.2024 13:02

Љуби те олбрајтова и зове те да јој се придрузис.

Name

кк

22.05.2024 08:25

Паре назад па усвајај шта хоћеш.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Владајуци

22.05.2024 08:53

Посланици НСРСзаручак на менију имају ЖАБЉЕ БАТАКЕ бас гала мени

ОДГОВОРИТЕ
Name

Под шатором...

22.05.2024 09:00

Пипе су прилицно заврнуте, а изгледа да це и пресушити. Само рокај

ОДГОВОРИТЕ
Name

Логика

22.05.2024 09:09

НИКАД БиХ неће ући у ЕУ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

😉

22.05.2024 17:13

Европа је у БиХ, НАТО је у БиХ. За остало кога брига...

Name

Бањалучанин

22.05.2024 09:19

Ауу велике штете што ћемо се удаљити од ЕУ. Ево не могу себи доћи већ 3 минута.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бок

22.05.2024 09:28

Министарство правде. Букејловић министар је из Добоја. Има ли тамо ико нормалан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Смислов

22.05.2024 09:43

Када се будемо приближили ЕУ, и ако се то икада деси, нека паметнија власт ће тај сјевернокорејски закон поништити за 5 минута. Ко зна гдје ће тада бити ова срамота од власти, јер ни у ЕУ нећемо баш сутра.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драгче

22.05.2024 09:50

Сада бијеснимо што сутрашњу сједницу у УН отвара Њемачка. Па да сте се понашали културно, дипломатски, не називајући Шмита и Марфија погрдним именима, да нисте ишли у Русију као на екскурзија, када то није било препоручљиво, глумећи неке фаце, сада ништа од тога неби било. Разумијем ја досљедност, понос и достојанство, али тај џиберски ријечник и к..ње је дошло на наплату. Што је најгоре власт из тога ништа не учи, већ је све гора и гора. Коме су се обавезали да нас униште, само да ми је знати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Распадори

22.05.2024 09:56

Јел то закон да нико не може примати паре из вана, само они. Једино да фамилија шаље паре из иностранства да људи не умру од глади ради њихове сјајне политике.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Алан форд

22.05.2024 10:09

Права и обавезе, разумијете ли ви ово? Кад буде било заврци пипе, опет це бити цели свет против Срба. Кад крену санкције биће једи траву. Народе добро је нама какви смо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нико

22.05.2024 10:22

Ови не престају да се курче, а нема нас за шта пас ујести. Па када једна пребогата Каталонија није могла да се одцјепи, шта ви хоћете? Па није РС, богата, већ ви. Ви сте крали ради себе, а не за опште добро. Да не говоримо о недостатку међународне подршке. Па нас ни Србија неби признала.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мишо

22.05.2024 10:25

Финансирање организација,удружења и појединаца од стране страних агенција или влада мора да буде под строгом контролом домаћих власти како њихових представника тако и токова новца.Ово није гурање прта у око него закон који имају све озбиљне државе свијета.Колонијалне управе подразумјевају ту врсту мјешања у унутрашња политичка питања.Зато Срби и српска власт не смију дозволити илегално полиитичко дјеловање на својој територији ма шта рекли свјетски моћници.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јован

22.05.2024 10:50

Усвојити него ста !!

ОДГОВОРИТЕ