Zakon o stranim agentima u Srpskoj udaljava BiH od EU

Prijedlog zakona o stranim agentima, kojim će biti propisano donošenje posebnog registra organizacija koje će biti proglašene agentima stranog uticaja, danas će se naći na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srpske.

Republika Srpska 22.05.2024 | 07:35
Zakon o stranim agentima u Srpskoj udaljava BiH od EU

Nezvanično, saznali smo da su vođeni intenzivni razgovori s predstavnicima Vlade RS o tome da se zakon povuče, međutim iz Ministarstva pravde RS nam je juče zvanično potvrđeno da će se zakon naći na dnevnom redu.

Ukoliko zakon bude usvojen u trenutnoj formi, on bi mogao donijeti probleme RS, ali i BiH, jer Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU, potpisan 2008, a koji je stupio na snagu 2015, osim obilnih finansijskih sredstava za BiH i njene entitete predviđa i prava i obaveze BiH prema EU.

Ovaj sporazum je važan jer je obavezujući međunarodni ugovor na osnovu kojeg je BiH, pa samim time i RS, dobila milijarde evra evropskog novca za reforme, infrastrukturne projekte, budžetsku podršku i druge vidove grantova. Sporazum, međutim, ne predviđa samo dobijanje evropskog novca, već i obaveze BiH i drugih nivoa vlasti u njoj.

Primjera radi, član 112 ovog sporazuma predviđa da je dodjeljivanje novca i grantova organima u BiH uslovljeno poštovanjem demokratskih principa, posebno kad je riječ o slobodi govora, izražavanja i omogućavanja aktivizma i djelovanja civilnog sektora.

To je istaknuto i u samoj preambuli dokumenta u kojem se ističe da BiH mora da se pridržava Kopenhaških kriterijuma, koji se odnose ne samo na demokratiju i temeljna ljudska prava, već i na ekonomske reforme i usvajanje pravne stečevine EU.

To bi značilo da bi EU, na osnovu ovog sporazuma, imala pravo da suspenduje finansijsku pomoć i podršku u RS, ako ne bude bilo pridržavanja odredaba ovog sporazuma. BiH je, inače, jedina zemlja u regionu koja je prema izvještaju Evropske komisije o napretku nazadovala po pitanju osnovnih ljudskih prava i sloboda.

BiH je podnijela kandidaturu za članstvo u EU, koja je odobrena i na osnovu koje su otvoreni pregovori upravo na temelju potpisanog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a u 14 ključnih evropskih prioriteta sloboda medija i aktivizam su posebno naglašeni kao neophodni uslovi koje BiH mora da ispuni.

Osim toga, u Planu za rast EU, koji formalno još nije odobren za BiH jer je zemlja zakasnila sa slanjem liste reformi, finansijska podrška posebno je uslovljena poštovanjem temeljnih ljudskih prava i sloboda.

U Banjaluci je juče održano nekoliko okruglih stolova i tematskih radionica posvećenih medijima i civilnom aktivizmu povodom donošenja ovog zakona, a u organizaciji Demokratskog centra Igora Davidovića održana je debata "Civilno društvo i njegovi domašaji - izazovi slobode i prijetnji", kojoj su prisustvovali novinari i aktivisti iz Republike Srpske i Srbije te Ferdinand Konig, portparol Kancelarije EU u BiH.

Dejan Lučka, pravnik i direktor Banjalučkog centra za ljudska prava, rekao je "Nezavisnim" da su EU, izvjestioci UN, Venecijanska komisija, Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju i druge relevantne organizacije dale negativne komentare vezano za ovaj zakon, ali da nijedna sugestija nije uvažena.

Tvrdi da zakon diskriminiše organizacije koje će biti označene kao agenti stranog uticaja od drugih neprofitnih organizacija, a ograničava i njihovo polje djelovanja.

Pojasnio je da je poseban problem široko tumačenje pojma politička aktivnost, pa se, na primjer, može očekivati da će članovi organizacija koje su označene kao strani agenti biti spriječeni da učestvuju u javnim raspravama o zakonskim rješenjima. 

"Stav civilnog sektora i većine međunarodnih organizacija je da je ovakav zakon nepotreban i da u cijelosti ne bi trebalo da bude usvojen jer je toliko loš da bi ga se teško moglo popraviti", smatra on.

(Nezavisne)

Komentari / 24

Ostavite komentar
Name

Micko

22.05.2024 07:45

Ovo je zakon o stranim agentima a ne o ljudskim pravima, demokratiji, i slobodi govora. Zna se dobro na sta se ovde misli, i zasto to strancima toliko smeta. Ima li nas u Njemackoj, Britaniji, SAD...

ODGOVORITE
Name

Djuro

22.05.2024 07:53

Ukinuti nego šta!!!!

ODGOVORITE
Name

Neko ti guro

22.05.2024 09:57

Samo vi ukidajte ukinuće i oni Srpsku. A onda će Mile reći ja sam svoj posao obavio.

Name

RE

22.05.2024 07:55

Ovim svojim zamornim sjednicama, i ovo će oni demantovati i suspendovati kao sve do sada u ovom opasnom burlinom mandatu RS.

ODGOVORITE
Name

Hehe

22.05.2024 08:09

Ljubojevicka i njen decak vode skupstinu haha

ODGOVORITE
Name

Tokmak

22.05.2024 08:19

Nošta za to što nas udaljava od licemjerne EU. Ali nas zato približava novim demokratijama poput prijateljskih nacija Gruzije, Rusije, Bjelorusije, Mađarske,...

ODGOVORITE
Name

Posten

22.05.2024 08:20

Samo nastavite turati prst u oko pa ce vam biti sve bolje i bolje

ODGOVORITE
Name

Milan

22.05.2024 08:22

Naravno da je ovakav zakon "loš" za kolonije. On je dobar samo za gospodare - SAD ima isti. Mi sluge i robovi ne treba da znamo ko finasira NVO jer oni rade za naše dobro, zar ne?

ODGOVORITE
Name

Re Milan

22.05.2024 11:52

Magare ko ti dovede sefa na vlast?

Name

Bozo za Milana

22.05.2024 13:02

Ljubi te olbrajtova i zove te da joj se pridruzis.

Name

kk

22.05.2024 08:25

Pare nazad pa usvajaj šta hoćeš.

ODGOVORITE
Name

Vladajuci

22.05.2024 08:53

Poslanici NSRSzaručak na meniju imaju ŽABLJE BATAKE bas gala meni

ODGOVORITE
Name

Pod šatorom...

22.05.2024 09:00

Pipe su prilicno zavrnute, a izgleda da ce i presušiti. Samo rokaj

ODGOVORITE
Name

Logika

22.05.2024 09:09

NIKAD BiH neće ući u EU...

ODGOVORITE
Name

😉

22.05.2024 17:13

Evropa je u BiH, NATO je u BiH. Za ostalo koga briga...

Name

Бањалучанин

22.05.2024 09:19

Ауу велике штете што ћемо се удаљити од ЕУ. Ево не могу себи доћи већ 3 минута.

ODGOVORITE
Name

Bok

22.05.2024 09:28

Ministarstvo pravde. Bukejlović ministar je iz Doboja. Ima li tamo iko normalan.

ODGOVORITE
Name

Smislov

22.05.2024 09:43

Kada se budemo približili EU, i ako se to ikada desi, neka pametnija vlast će taj sjevernokorejski zakon poništiti za 5 minuta. Ko zna gdje će tada biti ova sramota od vlasti, jer ni u EU nećemo baš sutra.

ODGOVORITE
Name

Dragče

22.05.2024 09:50

Sada bijesnimo što sutrašnju sjednicu u UN otvara Njemačka. Pa da ste se ponašali kulturno, diplomatski, ne nazivajući Šmita i Marfija pogrdnim imenima, da niste išli u Rusiju kao na ekskurzija, kada to nije bilo preporučljivo, glumeći neke face, sada ništa od toga nebi bilo. Razumijem ja dosljednost, ponos i dostojanstvo, ali taj džiberski riječnik i k..nje je došlo na naplatu. Što je najgore vlast iz toga ništa ne uči, već je sve gora i gora. Kome su se obavezali da nas unište, samo da mi je znati.

ODGOVORITE
Name

Raspadori

22.05.2024 09:56

Jel to zakon da niko ne može primati pare iz vana, samo oni. Jedino da familija šalje pare iz inostranstva da ljudi ne umru od gladi radi njihove sjajne politike.

ODGOVORITE
Name

Alan ford

22.05.2024 10:09

Prava i obaveze, razumijete li vi ovo? Kad bude bilo zavrci pipe, opet ce biti celi svet protiv Srba. Kad krenu sankcije biće jedi travu. Narode dobro je nama kakvi smo.

ODGOVORITE
Name

Niko

22.05.2024 10:22

Ovi ne prestaju da se kurče, a nema nas za šta pas ujesti. Pa kada jedna prebogata Katalonija nije mogla da se odcjepi, šta vi hoćete? Pa nije RS, bogata, već vi. Vi ste krali radi sebe, a ne za opšte dobro. Da ne govorimo o nedostatku međunarodne podrške. Pa nas ni Srbija nebi priznala.

ODGOVORITE
Name

Mišo

22.05.2024 10:25

Finansiranje organizacija,udruženja i pojedinaca od strane stranih agencija ili vlada mora da bude pod strogom kontrolom domaćih vlasti kako njihovih predstavnika tako i tokova novca.Ovo nije guranje prta u oko nego zakon koji imaju sve ozbiljne države svijeta.Kolonijalne uprave podrazumjevaju tu vrstu mješanja u unutrašnja politička pitanja.Zato Srbi i srpska vlast ne smiju dozvoliti ilegalno poliitičko djelovanje na svojoj teritoriji ma šta rekli svjetski moćnici.

ODGOVORITE
Name

Jovan

22.05.2024 10:50

Usvojiti nego sta !!

ODGOVORITE