Власт заборавила превознике, нема потребних прописа

Друмски превоз у Босни и Херцеговини ускоро би могао доживјети потпуни колапс. Радника већ годинама недостаје, а превозничке фирме због неповољних услова пословања премјештају се у Хрватску и Словенију. 

Босна и Херцеговина 16.05.2024 | 19:46
Власт заборавила превознике, нема потребних прописа

Дискриминација домаћих фирми траје годинама, намети отежавају пословање, а бирократија успорава рад, жале се превозници. Компликоване процедуре задају главобољу и возачима, који умјесто да возе, сатима чекају у непрегледним колонама. 

Због катастрофалне ситуације у којој су се нашли превозници у Министарству саобраћаја и веза Републике Српске одржан је оперативно-радни састанак. Рјешење ситуације у којој су се нашли друмски превозници није једноставно, сматра ресорни министар. 

„Евидентно је да превозници имају проблеме, да ти проблеми нису узроковани због законских рјешења које има Република Српска, па и ниво БиХ. Можда је могуће побољшати одређене правилнике, што су људи са нивоа БиХ у сарадњи са превозницима и ресорним министарствима покушати да ријеше“, каже Недељко Чубриловић, министар саобраћаја и веза Републике Српске.

Групација међународних друмских превозника БиХ имају велика очекивања од састанка на коме је поред ресорног министра присуствовао и директор Управе за индиректно опорезивање БиХ Зоран Тегелтија. 

„Оно што ми сад очекујемо јесте да се уведе НЦТС, да се елиминише та такса која је сметала новом компјутеризованом транспортном систему, говорили смо и о томе да УИО уведе мјерење према својим запосленима. Дакле, вријеме од пријема наших захтјева, јединствене царинске исправе, декларације или како се најшире каже папира до момента када возило напушта царински терминал“, објашњава Велибор Пеулић из Кластер Логистике.

Поред чекања на границама, као највећи проблем превозничких фирми истиче се немогућност боравка професионалних возача дуже од 90 дана унутар 6 мјесеци у ЕУ. Само од почетка године, због прекорачења дужине боравка возачима су изречене 194 мјере забране уласка у ЕУ, уз 120 хиљада евра казни. 

„Евидентирали смо да када инспектор из Хрватске наплати казну, истог момента сугерише возачу да напусти компанију у БиХ и да пређе да ради у компанији из Хрватске. То се дешава и у другим земљама. Та дискриминација којој су наша предузећа изложена може да доведе до тога да 12 хиљада људи напусти ове просторе, да се транспортни капацитети преселе у Хрватску и Словенију и тиме ће трошкови транспорта и за узвознике и за извознике бити знатно већи“, каже Пеулић. 

Најдужа чекања забиљежена су на граници са Хрватском, а један од разлога јесте и радно вријеме царинских служби, каже начелник одјељења за комуникације УИО БиХ Ратко Ковачевић. 

„Одређене инспекцијске службе, Уред за ветеринарство и сл. имају своје радно вријеме, а када наши привредници дођу након истека тог времена морају да чекају до сљедећег радног дана. Ми вјерујемо да ће када БиХ постане пуноправна чланица НЦТС конвенције тај поступак ићи брже“, сматра Ковачевић.

Ако надлежне институције хитно не предузму неопходне мјере, упозоравају превозници, фирме неће бити у стању да испуњавају своје обавезе, возачи ће отићи у иностранство, а цијена превоза роба на домаћем тржишту ће порасти између 19 и 25 одсто. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Q

16.05.2024 19:59

Што не пишете о стварним разлозима затварања теретног саобраћаја преко моста у Каракају-Зворник.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РС

16.05.2024 20:12

Отвара се 01.06.2024.Политика наравно