Власт прикупља рекордне приходе, а новца немају

Нови рекорд у износу прихода од индиректних пореза у БиХ. Државна каса тежа је за више од три и по милијарде марака. Ово није први пут да се прикупљају рекордни износи прихода, па се јавност с правом пита куда новац одлази и има ли икаквог ефекта на бољи живот грађана?

Република Српска 10.05.2024 | 20:55
Власт прикупља рекордне приходе, а новца немају

Сваки грађанин куповином неког производа, робе или услуга плаћа порез од 17 одсто. Тај износ одлази у државну касу. За само четири мјесеца ове године прикупљено је више од три и по милијарде марака прихода од индиректних пореза у БиХ, односно скоро 400 милиона марака више него у истом периоду прошле године.

Свој дио колача од овог новца добијају заједничке институције, Република Српска и Федерација те Брчко дистрикт, а даље се шаље општинама и градовима. Дакле, дио тих средстава се мора вратити тим истим грађанима кроз општине, а добар дио новца намјењен је за изградњу и реконструкцију путева и аутопутева, међутим то се у пракси не види. Зашто?

Економисти сматрају да новац углавном одлази у  правцу крпљења све већих задужења.

“Све мање новца имамо за општине, јер су задужења по основу инвестиционих кредита који су узети код Европске инвестиционе банке и Европске развојне банке за Коридор 5Ц и друге инфраструктурне пројекте толико оптеретили оно мало привреде што имамо у БиХ да ће грађанима бити све теже и теже.”, каже за БН  економиста Зоран Павловић.

Требало би да милионски износи који су се слили на рачуне донесу неке олакшице. Тако је за четири мјесеца Република Српска добила 878 милиона марака које може прослиједити градовима и општинама, плус 46,5 милиона за путеве и аутопутеве. Поједине локалне заједнице годинама указују на неправедну расподјелу прихода од ПДВ-а, иако је све више прикупљеног новца по овом основу.

Економиста Светлана Ценић оцјењује да се власт стално задужује и да им опет фали новца.

”За шта? Не дође ништа до смртника ови који чекају да им се стандард повећа или да некако изађу на крај са великим ценама поготово хране.”, наводи Ценићева.

Раст прихода не значи економски искорак. Управо супротно. Економисти објашњавају да је инфлација доприњела повећању, а да потрошња расте због прилива новца из дијапсоре, јер је све  више бх. радника у иностранству који шаљу новац назад у БиХ, захваљујући коме добрим дијелом и преживљава већина бх. грађана.

(БН) Фото: Илустрација

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Крцун

10.05.2024 21:20

Гладним очима никада доста, увек им је мало.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Секта очувала акцизе

11.05.2024 00:53

а сад им недају ни пола тих пара. Срамота

Name

Боже здравља

10.05.2024 22:02

Има пара, биће пара. Шта се ви сикирате за нас и нашу Р Српску?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

11.05.2024 06:19

Власт прикупи ал засебе, узимају колико хоце а несто остане иза сиротињу.

Name

Ре,Боже здравље

11.05.2024 08:19

А,ко се то још "сикира",за Републику Српску!?Да можда,власт брине о грађанима,и Републици српској!?Само полтрони,који се богате на рачун хладног народа,могу тако нешто изјавити,јер вам је новац најважнији у животу!!!Доста је више криминално-пљачкашке власти,која паразитира и наноси неподношљиву штету и онако угроженом становништву!Ово мора да се заустави,милом,или,силом!!!

Name

Ре

11.05.2024 09:06

Нисам ставио наводнике ""-"" а ваљда нема потребе да све цртам или ипак морам. Јбг

Name

Цаллахан

11.05.2024 10:01

Јос добију висе него сто су уплатили, захваљујуци ФБИХ.

ОДГОВОРИТЕ