Ваш психолог: Како препознати манипулацију

Манипулација је облик понашања који служи постизању личне користи у свакој ситуацији без обзира колико то другоме штетило или не.

Република Српска 10.03.2024 | 08:49
Ваш психолог: Како препознати манипулацију

Такво понашење представља перфидну игру, где ништа није онако како вам на први поглед изгледа. Према томе, некада је јако тешко препознати емоционалне манипулаторе јер су у стању да вас суптилно натерају да урадите оно што они желе а да се притом осећате добро и корисно у вези са тим. У даљем тексту приказане су одреднице за уочавање манипулативног понашања.

Искерност и манипулација

У комуникацији са манипулатором искреност не помаже. Уколико било шта изговорите то ће бити изокренуто иако су чињенице на вашој страни. На пример, ако сте бесни што вам је манипулативна особа заборавила рођендан, њена реакција на то ће изгледати овако:

,, Страшно ми је жао што мислиш да сам заборавио/-ла на твој рођендан, требало је да ти кажем са коликим стресом се суочавам у овом моменту-али нисам хтео/-ла да те замарам тиме.

Мада, у праву си можда је требало да занемарим сав тај бол (овда се могу појавити и праве сузе) и да се фокусирам на твој рођендан. Извини.“ Иако слушајући изговор који вам особа даје осећате да јој није заиста жао, како је изговорила толико лепих речи не можете ништа да кажете против. Шта више можете се наћи у улози тешитеља.

У оваквим ситуацијама, битно је да не попуштате уопште – не тешите, не прихватајте несувисла објашњења и извињења. Ако осећате да је извињење лажно – оно заиста то и јесте. Пазите се уколико манипулатор осети да вас је завео својим маневром, постаћете његова стална ,,жртва“.

Они се претварају и када чине нешто за вас

Ако их замолите да вам нешто учине они ће скоро увек пристати, ако се већ нису пунудили и сами да вам помогну пре тога. Ако им се захвалите и прихватите помоћ, они ће направити мноштво невербалних знакова, где ћете ви просто осетити да без обзира шта су обећали то неће бити испуњено.

Ако им кажете да не изгледа као да ће учинити то што обећавају они ће вас уверавати да нема говора да неће то учинити и да су ваше примедбе неразумне.

Главно правило је да уколико манипулатор каже ДА натерајте га да ако не испуни обећање осети да знате да то није хтео ни да учини, и натерајте га следећи пут да призна да нешто неће учинити иако обећава да хоће. Када почне да театралише урадите нешто како би видео да не обраћате пажњу-ставите слушалице за слушање музике, изађите из просторије и сл.

Извртање чеињаница је њихов омињени маневар

Ако приметите да у односу са неким морате почети да водите белешке о томе шта сте говорили, и почнете да преиспитујете сопствени разум-знајте да сте у клопци манипулације. Емоционални манипулатор је стручњак у извртању ствари, рационализовању, оправдањима, окретања ствари на ,,своју воденицу“.

Могу тако самоуверено да лажу да ће вас убедити да је нешто бело иако је црно, а ви ћете без обзира на објективну чињеницу доћи у ситуацију да преиспитујете сопствена чула.

Међутим, веома ће га узнемирити ако нпр. забележите разгвор који водите. Можете да кажете да сте постали заиста заборавни у последње време и да вам бележење помаже да то превазиђете.

Набацивање кривице је незобилазно када вас неко манипулише

Емоционални манипулатор је изузетан у стварању осећања кривице код других (висе о овом виду манипулације можете прочитати овде). Могу вас натерати да се осећати кривим што причате превише/не причате довољно, што сте превише емоционални/нисте емоцијални, што сте брижни/нисте довољно брижни.

Скоро све може постати предмет манипулације.

Емоционални манипулатори ретко говоре о својим потребама и жељама отворено-они узимају оно што им треба кроз своје маневре. Набацивање кривице је само један од начина да то постигну. Још један начин је улога жртве.

Манипулатори се понашају као да су велике жртве и на тај начин ће вас натерати да многе послове урадите уместо њих, и када то учините обично ће вам рећи да није требало, да они не очекују да то радите за њих, итд. Најбоља реченица да не упаднете у клопку је: ,, Имам поверења у тебе да ћеш моћи сам то да урадиш.“

Несклад између приче и понашања

Манипулатор не решава ствари директно. Обично вам ради иза леђа и инструше друге да вам кажу оно што сами не би рекли. Говориће вам оно што желите да чујете а затим радити ствари који ће обструирати, по систему ,,једно прича друго ради“. Ако га прозовете за такво понашање највероватније ћете чути да не може све да стане зато што је вама сада потребна пажња или мир иако вас је пре тога саслушао и емпатисао са вама.

Увек је у центру пажње чак и када сте објективно ви угрожени

Без обзира колико вам је лоше, особа која је манипулативна ће показати да је њој сто пута горе него вама. Тешко ћете после неког веремена осетити емоционалну повезаност са манипулатором јер он конверзацију стално враћа на себе.

Ако га прозовете за неко понашање он ће окренути ситуацију и направити да сте ви заправо кривац у свему томе. Иако знате да то није тачно морате уложити велики напоре да то и докажете. Не замарајте се, верујте себи, окрените се и изађите.

Када су бесни или тужни, они ће ангажовати све око себе како би им допринели да се боље осећају а и како би упали у улоге спаситеља и решавали све што могу како би их орасположили.

Ако останете у контакту са оваквим људима, заборавићете да имате сопствене бриге и мислићете да немате право да их имате и да су мале у односу на њихове.

Не поштују договоре, обећања и сл.-одговорност према другима не постоји

Не преузимају никакву одговорност за себе и своје понашње, све је у томе да други треба да чине њима. Њихов препознатљив начин да вас купе је дељење интимних информација и поверавање.

То ће учинити да помислите да је то сензинитвна, емоционално отворена особа, и вероватно рањива.

Међутим њихове емоционалности и рањивости просто НЕМА иако ће увек изгледати да су у проблему и кризи и од вас се очекује да се ,,бацате у бунар“ за њих.

Емоционална манипулација је начин понашања који се јавља код одређених поремећаја личности (гранични, нарцистични, антисоцијални, хистрионични) па је често можемо ставити у контекст неког ширег психолошког проблема.

Ово понашање је готово немогуће изменити јер доноси корист особи која га примењује.

Није много ни корисно указивати манипулаторима на њихове поступке и неисправност, јер их то свакако неће натерати да их промене, не желе тиме да се замарују, немају мотив јер није им ни битно да удовоље вама него себи. Када ви не будете радили оно што они желе, лако ће наћи неког другог.

Мр Сања Марјановић, дипл.психолог Фото: Илустрација/Профимедиа 

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Арса

10.03.2024 09:31

Фино објашњено а да ли неко препознаје такву особу у нашем окружењу,највећег манипулатора којег нећу именовати,ко га први препозна нека јави.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Све јасно

10.03.2024 10:27

Одеш у политичку школу и научиш све врсте манипулација полуписменим ( вецинским ) масама а уз то ако си нарцисоидан и гладан заједничких ресурса...

Name

Мицко

10.03.2024 10:39

Ено вам цланак о временској прогнози, па немојте пропустити и тамо оставити коментар о Додику. Како вам се цовјеце да, зар вам не досади...

Name

Ре мицко

10.03.2024 15:07

Ето, да се. Напросто, људи кроз историју највише воле да коментаришу издајнике.

Name

💯%

10.03.2024 09:35

лако препознати манипулацију.манипулација=додик и његов комплетан снсд.Ко хоће да препозна и ко није заслијепљен,лако ће препозна.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре %

10.03.2024 11:41

Аи лте улови овај Арса на прву.