Већи цензус реалан, обавезно гласање без шансе

- Највише шанси за усвајање свега што је стављено на документ у вези са измјенама Изборног закона БиХ има приједлог за повећање цензуса, што би, према ријечима стручњака, смањило хаос на политичкој сцени.

Република Српска 22.01.2024 | 08:30
Већи цензус реалан, обавезно гласање без шансе

Наиме, повећање цензуса за четири одсто за локалне, а на пет одсто за опште те да мандат припада странци, али и да изборне листе буду затворене и укинуте преференције, само су неки од приједлога о којима ће се водити полемика идућих дана када је ријеч о измјенама Изборног закона.

- Већ дуже се размишља о повећању цензуса на пет одсто, али би то требало урадити и за локалне и опште изборе. Тиме би уозбиљили политичку сцену, јер велики број странака учествују на изборима. Многима није циљ мандат него су неки други интереси у питању. Политика је постала бизнис. Требало би морално да прочистимо многе ствари па онда ићи ка оном што је примјењиво  у државама нормалне демократије - рекао је “Гласу” бивши члан Централне изборне комисије (ЦИК) Вехид Шехић.

Са друге стране, наводи да је одувијек био противник затворене листе.

- Треба размишљати о смањењу преференција на максимално пет. Такође, мандат не може припадати странци јер, према европским стандардима, он припада изабраном званичнику - навео је Шехић.

Сматра да одузимање мандата и затворене листе неће проћи. 

- И друге државе и политичке странке боре се да буду отворене листе. То већ имамо у Хрватској, док у Србији постоји иницијатива као и у Црној Гори. Треба гласати и за странку, али и за оне у које бирачи имају повјерења па ко добије највише преференција он би и требало да буде посланик - поручио је Шехић и додао да су и 2005. и 2006. године постојали покушаји затварања листе.

Највише пажње изазвао је приједлог да излазак на биралишта буде обавезан, а Шехић наводи да се о томе и раније размишљало.

- То је тешко јер код нас 50 одсто грађана изађе на изборе. Како уопште наплатити новчане казне од друге половине. Ако се не плати новчана казне она се претвара у затворску. Куда са милион и по људи? Гдје их смјестити  - упитао је Шехић. 

Наводи да поједине државе у свијету имају обавезно гласање, али то су, наглашава, углавном уређене земље.

- Прво би требало уредити систем па онда размишљати о томе - поручио је Шехић.

Теме за разговор у вези са измјенама Изборног закона БиХ биће и обезбјеђење софтвера за идентификацију бирача и издавање гласачких листића, али и избор чланова Предсједништва БиХ.

- Треба увести нове технологије у изборни процес и електронску идентификацију бирача, као и скенер. Тада ћемо имати већи број грађана на биралиштима. На тај начин вратили би и повјерење грађана. Многи не излазе на изборе због сумње у фалсификовање резултата - казао је Шехић.

Када је ријеч о избору чланова Предсједништва, сматра да је потребно имплементирати одлуке Европског суда за људска права у Стразбуру те посебно при томе водити рачуна о одлуци у случају “Зорнић”.

- То је обавеза. Мора се испоштовати оно што пише у одлукама Европског суда за људска права - казао је Шехић.

Он поручује да је потребно водити рачуна о грађанима бирачима, а никако закон прилагођавати политичким странкама.

- Изборни закон као један од најбитнијих у свакој држави требало би да прође и јавну расправу, да се укључе не само актери власти, него и друге странке и стручна јавност. Треба расправљати који су то модалитети најбољи који ће заштитити интерес бирача на изборима - закључио је Шехић.

Са друге стране, изборни аналитичар у коалицији “Под лупом” Срђан Остојић сматра да би требало увести нове технологије у изборни процес, како идентификације бирача тако и гласачких листића. 

- Већ годинама нове технологије покушавамо да ставимо у фокус приче када је изборни систем у питању. Грађани су за то. Када су друге ствари у питању оне представљају олакшање за одређене политичке партије, ту прије свега мислим на мандат и повећање цензуса. Међутим, мишљења међународних институција су да је то демократски корак уназад - рекао је Остојић.

Када је ријеч о преференцијама и затвореним листама сматра да у тим случајевима поједини не би имали могућност да напредују и буду изабрани, него би политичка партија одређивала ко би био представник народа.

- Када су у питању измјене крупних ствари, које се дотичу и Устава, тешко је постићи свеопшти консензус - закључио је Остојић,.

Подсјетимо да су се лидери већине на нивоу БиХ обавезали да ће током фебруара усвојити измјене изборног закона БиХ, који између осталог предвиђа повећање, цензуса, да мандати припадају странкама и да гласање буде обавезно...

(БН) Фото: Илустрација

Коментари / 17

Оставите коментар
Name

стара изрека

22.01.2024 09:04

Трла баба лан да јој прође дан..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Елем

22.01.2024 10:26

У Еу није обавезно гласанхе

Name

Приједорчанин М.

22.01.2024 10:38

Лична је ствар да ли ћу да изађем на изборе и гласам,моје је то грађанско право.

Name

Незадовољан

22.01.2024 15:00

Ако уведете обавезно гласање, бирачко ПРАВО претварате у ОБАВЕЗУ. Где је ту демократија? Ја не желим да гласам, зато што не верујем ниједном кандидату, дакле ако ми наметнете ОБАВЕЗУ, поништиће гласачки листић. Шта добијате?

Name

борац

22.01.2024 09:49

Дигитализација дивљака је немогуца.

ОДГОВОРИТЕ
Name

По

22.01.2024 10:12

Уставу имам ПРАВО гласс, ПРАВО а не обавезу алооо Буууурлеееее, Вучићу ти му кажи за Бога милога.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

22.01.2024 12:55

Промениће устави и наметнуће уставом обавезу гласња.

Name

Ха Ха

22.01.2024 10:16

"Политика је постала бизнис" ! За овакве изјаве не треба бити "стручњак" ,ово знају обични људи, који преживљавају на бувљим пијацама, због тих "политичара" немају пристојно радно мјесто !

ОДГОВОРИТЕ
Name

ОО7

22.01.2024 10:27

Време је да мале партије напусте сцену политике.

ОДГОВОРИТЕ
Name

075

22.01.2024 10:39

Гласао 1996. и 2016. и никада више!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

22.01.2024 10:55

Никада и није требало бити тако. Много странака а мало квалификованих. Само да их више своје интересе остваре..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Теслицан

22.01.2024 10:59

Ако не моземо казнит мозда да дамо 100 еурица ко изадје.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Идеално

22.01.2024 13:06

Ма мозе се казнити ко казе да не мозе... Кàд региструјес ауто,прво ти провјеравају имас !и кезну неплацену, Ако вадис лицну карту такодје се мозе увести провјера неплацених казни... Ето на ова два примјера би било обавезно лиацање за једно 60% , а јос ту има и пасос и др...

Name

?????????????????

22.01.2024 11:34

Е Сехицу ниси у праву које дрзавае Еевропске су казниле своје градјане који нису исли на гласање. Истина то је градјанска дузност Али казна????? Гдје????

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милан

22.01.2024 11:45

Не пада ми на памет да излазим на изборе док се не уведу скенери отиска прста макар ме стрпали у затвор.Сваки нови избори постају све већа шпрдња.До сада сам био будала и гласао од сада више не!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ревис

22.01.2024 12:26

А ста је са дијаспором хоцел и они морат гласат?

Name

Тито

22.01.2024 19:19

Ови такозвани политицари прво требају да знају ста је разлика измедју "обавезно гласање и обавезно присуство"!! Обавезно гласање је једино у Сјеверној Кореји обавеза и тамо се гледа када гласас(није тајна), док са друге стране постоје неке земље које имају закон за "обавезно присуство"да ли цес ти гласати или не и за кога је твоја приватна ствар и нико нема право да те контролисе ( то се зове демократија) . А ови БиХ "ЛОПОВИ"виде да све висе људи одлази из БиХ па видјели сансу да повецају себи плату!! ✈

ОДГОВОРИТЕ